هنگام انداختن رای به صندوق مطرح شد؛

اظهارات مقامات عراقی درباره انتخابات امروز

آفریقا و خاورمیانه

مقامات عراقی ضمن تاکید بر لزوم مشارکت مردم در انتخابات پارلمانی، این رویداد را دارای تاثیر مثبت بر برقراری ثبات و امنیت در عراق قلمداد کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رسانه های عراق، همزمان با آغاز انتخابات پارلمانی در مناطق مختلف عراق از صبح امروز(چهارشنبه) مقامات عراقی نیز رای خود را به داخل صندوقهای رأی گیری انداختند.

در همین راستا "نوری المالکی" نخست وزیر عراق و رهبر ائتلاف دولت قانون، با بیان اینکه دولت آینده بر اساس دموکراسی بنا خواهد شد از جریانهای سیاسی خواست اختلافات گذشته را کنار بگذارند و تاکید کرد که هیچ خط قرمزی در خصوص ائتلافها وجود ندارد.

سید عمار الحکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق پس از انداختن رأی خود به صندوق گفت: هر رأیی که وارد صندوقهای رأی گیری می شود به مثابه گلوله ای است که به سوی تروریسم و هر شخصی که خوبی این کشور را نمی خواهد شلیک می شود.

وی همچنین با اشاره به حضور گسترده عراقیها در دو مرحله پیشین این انتخابات در خارج از کشور و رأی گیری از موارد خاص گفت که با توجه به در نظر گرفتن میزان مشارکت عراقیها در انتخابات خارج از کشور و انتخابات موارد ویژه می توان گفت که این امر نشانگر اراده ملی مردم عراق برای مشارکت گسترده در این انتخابات است.

حکیم ضمن تاکید بر مشارکت گسترده مردم عراق در انتخابات امروز تصریح کرد: عزم خود را برای تشکیل یک گروه مقتدر که عراق را به ساحل آرامش برساند جزم کرده ایم.

" قیس خزعلی" رهبر جنبش "اهل الحق" عراق نیز پس از انداختن رأی خود به صندوق بر لزوم مشارکت جمعی مردم عراق در این انتخابات تاکید و اعلام کرد: مشارکت مردم در این انتخابات یک شکست بزرگ برای همه کسانی است که می خواهند به عراق آسیب بزنند.

"ابراهیم الجعفری" رئیس ائتلاف اصلاح ملی نیز گفت: پیروزی در این انتخابات، عراق را به مسیر امنیت و ثبات هدایت خواهد کرد.

مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق که در نجف رأی خود را به داخل صندوق انداخت بر لزوم مشارکت همه مردم در انتخابات با هدف انجام تغییرات تا دستیابی به تحقق رفاه مردم عراق تاکید کرد.

"نیچروان بارزانی" نخست وزیر منطقه کردستان نیز ضمن ابراز امیدواری درباره برگزاری امن انتخابات پس از دادن رأی گفت: این انتخابات روند سیاسی در عراق را تغییر خواهد داد.

از سوی دیگر، "نیکولای ملادینف" نماینده ویژه سازمان ملل در عراق اظهار داشت انتخابات پارلمانی که هم اکنون در عراق در حال برگزاری است نقش گسترده ای را در تحقق دموکراسی، صلح و امنیت در این کشور ایفا خواهد کرد.

وی همچنین اقدامات خشونت آمیز و حملات تروریستی علیه سیاستمداران و نامزدهای انتخاباتی را به شدت محکوم کرد و از همه مسئولان و رهبران سیاسی عراق خواست تا امکانات لازم برای مشارکت همه مردم در این انتخابات را فراهم کنند.