سخنگوی دولت در حاشیه جلسه هیات دولت:/4/

مردم را در مقابل نوسانات بازار بی‌پناه نخواهیم گذاشت

دولت,جلسه هیات دولت,نوبخت

ممکن است برخی بگویند بانک مرکزی اعلام کرده است که هنوز مبالغ بدهی‌های ایران به حساب ما نیامده است اما این مغایرتی با آزاد شدن مبالغ ندارد. ما می‌خواهیم به نحو مطلوبی که شاید قدری متفاوت با داد و ستد جهانی باشد از این مبالغ استفاده کنیم.

سخنگوی دولت گفت: ما به مردم اطمینان می‌دهیم که در مقابل نوسانات بازار آن‌ها را بی‌پناه نخواهیم گذاشت و همواره در کنار آن‌ها هستیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد باقر نوبخت در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در پاسخ به این سؤال که مجلس دولت را متهم به برداشت ۴ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی کرده و این موضوع هم اکنون در کمیسیون برنامه و بودجه در حال بررسی است، گفت: من در ارتباط با چگونگی استفاده از ۱/۴ میلیارد دلار منابع حاصل از فروش نفت به کمیسیون برنامه و بودجه توضیح دادم در آن زمان نیز در کمیسیون سؤالی از بنده مطرح نشد. هم اکنون نیز حاضر هستم که در مورد هر سؤالی پاسخ بدهم اما این مطلب بی‌اساس را که دولت از صندوق توسعه ملی برداشت کرده قویاً تکذیب می‌کنم.

سخنگوی دولت در خصوص قانون مدیریت خدمات کشوری نیز گفت در سال جاری دوره آزمایشی این قانون به پایان می‌رسد و ما تلاش می‌کنیم که قبل از پایان سال این قانون را به تصویب مجلس برسانیم.

نوبخت همچنین در خصوص اجرای فازدوم هد فمندی یارانه‌ها که قرار است افزایش قیمت‌ها با شیب ملایم صورت گیرد؛ گفت: سیاست تک نرخ کردن ارز با ثبات نرخ ارز مغایرتی ندارد. ما به دنبال ثبات نرخ ارز هستیم و می‌توانیم با مدیریت عرضه و تقاضا بدون دخالت در بازار تعادل را تامین کنیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سؤال که شنیده شده است دولت از صندوق توسعه ملی به خودروسازان وام دهد، گفت: آنچه دولت در نظر دارد در جهت آرامش بازار و کمک به صنایع خودرو سازی از طریق دادن ارز مبادله‌ای با آنهاست.

وی افزود: هم اکنون بنگاه‌ها و شرکتهای خودروسازی از بازار آزاد ارز تامین می‌کنند که ان موجب افزایش فشار و تقاضا می‌شود. دولت مصمم است که ضمن ثبات بازار هر نوسانی را کنترل کند. بنابراین صندوق توسعه ملی در اختیار بخش تعاونی و خصوصی است و اگر آن‌ها طرح قابل توجیهی داشته باشند می‌توانند از منابع این صندوق بهره‌مند شوند.

وی در خصوص‌ چگونگی‌ دریافت پولهای بلوکه شدن ایران در با‌نکهای خارجی گفت: همه آنچه بر اساس ژنو مقرر شده بود در حد ۲/۴ میلیارد طی اقساطی در زمان مقرر پرداخت شود. تا این تاریخ همه این اقساط آزاد شده است امّا نحوه استفاده از این مبالغ آزاد شده این گونه است که ما باید حسابی معرفی کنیم که مبالغ بلوکه شده به آن منتقل شود.

نوبخت افزود: ما تصمیم داریم از این ارز برخلاف دیگر ارز‌ها فقط برای حواله استفاده نکنیم، چرا که در داخل نیاز به ارز نفت هم داریم، پس باید حسابهایی را معرفی می‌کردیم که بتواند علاوه بر حواله مبالغ نفتی به ما بدهند.

وی با بیان اینکه ما برای جا به جایی این مبالغ با برخی از بانک‌ها توافق کردیم، گفت: علت عدم استفاده از این مبالغ این نیست که نمی‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم. اما هم اکنون نیز قادر به استفاده از این مبالغ واریز شده هستیم.

نوبخت با بیان اینکه اساساً در تجارت جهانی جابه جایی و حمل و نقل همگانی انجام نمی‌شود، گفت: ما هم هیچ‌گاه این کاررا نمی‌کنیم. اما برای اینکه کار بیشتری برای کشور انجام دهیم نمی‌خواهیم صرفاً مبالغ به صورت حواله دریافت کنیم.

وی افزود: اگر به حسابهای معرفی شده ما مبالغی وارد نشده باشد به معنی آزاد نشدن مبالغ مورد توافق نیست. ممکن است برخی بگویند بانک مرکزی اعلام کرده است که هنوز این مبالغ به حساب ما نیامده است اما این مغایرتی با آزاد شدن مبالغ ندارد. ما می‌خواهیم به نحو مطلوبی که شاید قدری متفاوت با داد و ستد جهانی باشد از این مبالغ استفاده کنیم.

سخنگوی دولت در خصوص بحث اشتغال زایی در سال ۹۳ نیز گفت: برای دولت مهم است که اقدامات موثر دیگر کاهش نرخ تورم و افزایش نرخ اشتغال انجام دهد، طبق اعلام مرکز آمار نرخ بیکاری در زمستان سال ۹۲ نسبت به پاییز چند دهم واحددرصد کاهش داشته است، در کنار اجرای این قانون برای کاهش نرخ تورم و بیکاری نیز جز اهداف اصلی است.

وی افزود:‌‌ همان طور که در ماههای پایانی سال ۹۲ نرخ تورم از ۴۰ درصد به ۱/۳۲ درصد تقلیل یافت، ما این روش را ادامه می‌دهیم به گونه‌ای که هم اکنون مرکز آمار نرخ تورم تا فروردین را ۳۰ درصد اعلام کرد، همچنین نرخ تورم نقطه به نقطه نیز ۶/۱۹به ۶/۱۷ درصد رسیده است.

نوبخت در پایان خاطر نشان کرد: دولت برای حمایت از مردم نظارت جدی بر بازار دارد، اما این به منزله مداخله در بازار نیست ما به مردم اطمینان می‌دهیم که در مقابل نوسانات بازار آن‌ها را بی‌پناه نخواهیم گذاشت و همواره در کنار آن‌ها هستیم.

کد N255808