فرمانده کل سپاه: انتظار از بسیج دانشجویی در دفاع از انقلاب بیش از سایرین است

سپاه پاسداران,سپاه,بسيج دانشجويي,فرمانده كل‌سپاه,سردار محمدعلي جعفري

فرمانده کل سپاه درباره وظایف و نقش بسیج دانشجویی، اظهار کرد: دغدغه اصلی ما رسیدن به چیزی است که رهبر معظم انقلاب از بسیج دانشجویی و دانشجویان بسیجی دانشگاه‌ها انتظار دارند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سردار سرلشکر جعفری در دیدار با جمعی از مسئولان بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور که روز گذشته در این سازمان انجام شد، ایفای نقش و رشد مجموعه بسیج، از جمله بسیج دانشجویی در جامعه را از جمله انتظارات از این مجموعه‌ها دانست و افزود: باید به نقطه‌ای برسیم که بدانیم چگونه باید نقش‌آفرینی کنیم. یعنی اینکه بسیج دانشجویی بداند چه کاری باید انجام دهد و چه انتظاری از او می‌رود. انتظار از بسیج دانشجویی این است که به این وظیفه ذاتی خود یعنی حفظ و پیشبرد اهداف انقلاب توجه ویژه‌ای داشته باشد.

وی در ادامه اظهار کرد: این انتظار از بسیج دانشجویی، در راستای همان انتظاری است که بر دوش سپاه و بسیج گذاشته شده است و این مهم چیزی جز وظیفه سنگین محافظت از انقلاب و به پیش بردن اهدافش نیست.

فرمانده کل سپاه در ادامه با بیان اینکه "وقتی کسی می‌گوید من بسیجی هستم، باید تمام دغدغه‌اش کمک به انقلاب و پیشبرد اهداف آن باشد"، گفت: این حرف بسیار کلی است و باید از خود بپرسیم که خوب برای پیشبرد این اهداف چه باید بکنیم؟ چگونه باید قدم در این میدان بگذاریم و چه زمانی قدم در این راه بگذاریم؟

جعفری به بیان فرمایشی از رهبر معظم انقلاب در مورد ماهیت پاسداری از انقلاب پرداخت و خاطرنشان کرد: حضرت آقا پاسداری از انقلاب را تشبیه به حرکت اباعبدالله الحسین(ع) کردند و فرمودند "پاسداری از انقلاب، پاسداری از دین خداست و این ادامه راهی است که اباعبدالله(ع) انجام داده است".

وی افزود: با این فرمایشات تکلیف ما مشخص است. پاسداری از انقلاب اسلامی، پاسداری از دین خداست و این پاسداری در هر عرصه و مکان و زمانی از انقلاب موضوعیت پیدا می‌کند. هرکس که دل در گرو حرکت اباعبدالله(ع) دارد و می‌خواهد در مسیر ایشان گام برداد، باید نسبت به مسأله حفظ انقلاب و گسترش آن احساس مسئولیت کند.

فرمانده کل سپاه با اشاره به بیاناتی از مقام معظم رهبری، یادآور شد: رهبر انقلاب فرموده‌اند "ما به دنبال پاسداری درست، به موقع و غیرمحافظه‌کارانه از انقلاب اسلامی هستیم". عمل به این فرمایش ایشان و این انتظار آرمانی در عرصه اجرایی کاری بس سخت و دشوار است که نیاز به مدیریت انقلابی و تحول‌گرایانه دارد.

جعفری تاکید کرد: نگاه تحولی در این مسأله بسیار به ما کمک می‌کند و کشور نیاز به مدیریت تحولی و انقلابی دارد و این همانی است که رهبر معظم انقلاب مدام می‌فرمایند "مدیریت جهادی". یعنی اقتصاد و فرهنگ بدون عزم ملی و مدیریت جهادی محقق نخواهد شد.

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ادامه گفت: اینکه گفته می‌شود بسیج دانشجویی مهمتر از سایر اقشار است و به عقیده من هم همینطور است، نسبت به آن جایگاهی است که بسیج دانشجویی دارد و نقشی است که می‌تواند در جامعه ایفا کند. بنابراین انتظار از بسیج دانشجویی در حفظ و دفاع از انقلاب بیشتر از سایر تشکل‌ها و اقشار است.

وی در ادامه بار دیگر به سه ویژگی مدنظر رهبری در مسأله حفظ و دفاع از انقلاب اشاره کرد و گفت: پاسداری درست، به موقع و غیرمحافظه‌کارانه، سه اصلی است که باید با توجه به نگاه رهبر معظم انقلاب به آنها دقت کرد.

سردار جعفری در تشریح مفهوم "غیرمحافظه‌کارانه" از دیدگاه رهبری نیز اظهار کرد: منظور ایشان از این عبارت، حفظ شرایط فعلی انقلاب نیست بلکه تلاش برای پیشبرد اهداف انقلاب در عین دفاع از اصول اساسی آن و حفظ انقلاب است و صرفاً حفظ وضع فعلی نوعی پاسداری محافظه‌کارانه است که باید همرا ه با نگاه به آینده باشد تا به نتیجه برسد.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به بیان برخی از وظایف بسیج دانشجویی در دانشگاه‌ها پرداخت و گفت: بسیج دانشجویی باید بداند در چه مکانی و در چه زمانی چه کاری باید انجام دهد و این مستلزم درک و تشخیص درست تکلیف الهی - انقلابی و سپس عمل به‌موقع، درست و انقلابی است.

جعفری خطاب به جمع حاضر در این جلسه تاکید کرد: اگر نتوانید بر روی محیط دانشگاه خود اثرگذار باشید، نباید انتظار تأثیرگذاری در کل نظام و جامعه را از مجموعه بسیج دانشجویی داشته باشید. بنابراین باید در این راه، یعنی اثرگذاری بر محیط دانشگاه و به تبع آن جامعه، با جهاد و تلاش بی‌وقفه گام نهاد و از جان و مال و نفس و همه چیز زد.

وی با اشاره به آیاتی از قرآن در مورد ایمان به همراه عمل، افزود: زمانی صدق ایمان اثبات می‌شود که عمل درست با آن همراه باشد؛ چراکه این مسأله بارها در قران آمده است که ایمان بدون عمل صالح به نتیجه نخواهد رسید. در نتیجه وظیفه بسیج دانشجویی، عمل صالح و انقلابی در مقابل تهاجم فرهنگی و تهدیدات و ایفای نقش درست و به‌موقع است.

فرمانده کل سپاه در پایان خطاب به جمع حاضر تأکید کرد: کار را برای خدا انجام دهید و با ایفای نقش انقلابی، تکلیفی، جهادی و مؤمنانه خود، دین خدا را یاری کنید. اگر اراده کنید که دین خدا را یاری دهید، خدا هم از همه راه‌های ممکن به یاری شما خواهد آمد. "ان تنصروا الله ینصرکم". در این صورت است که خدا هم از لحاظ مادی کمک خواهد کرد و هم از لحاظ فکری. یعنی خدای بزرگ راه را نشان خواهد داد. "الذین جاهدوا فینا لنهدین سبلنا". کسانی که جهاد کنند در راه خدا، خدا هم هدایتشان خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N255527