آمریکا بطور ضمنی روسیه را به اقدام نظامی تهدید کرد

آمریکا اروپا

وزیر خارجه آمریکا در هشداری به روسیه گفت: تهدید علیه یک وجب از خاک متحدان با واکنش دفاعی ما مواجه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بی بی سی، در ادامه تنش ها بین روسیه و غرب، جان کری وزیر خارجه آمریکا از روسیه خواست تا با پایان دادن به مداخلاتش در اوکراین اجازه دهد این کشور در آرامش و صلح به سر برد.

وی در عین حال با هشدار به مسکو گفت در صورت تهدید روسیه علیه حتی یک اینچ از خاک متحدان ناتو در منطقه این کشور با واکنش دفاعی آمریکا و ناتو مواجه خواهد شد.

در حالی که روسیه آمریکا را مسئول تنش ها در اوکراین می داند ، جان کری روسیه را متهم کرد که به تعهداتش درباره کاهش تنش ها در شرق اوکراین عمل نکرده است و مدعی شد روسیه بعد از امضاء توافق ژنو در ماه گذشته حتی تنش ها را افزایش داده است.

از سوی دیگر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه حضور نیروهای نظامی این کشور در شرق اوکراین را تکذیب کرده است.

جان کری با طرح این ادعا که روسیه حتی یک قدم هم برای کاهش تنش ها برنداشته است گفت: ناتو در خصوص تصمیم گیری نسبت به تقویت همکاری هایش در قبال اقدامات روسیه در اوکراین در یک "لحظه تعیین کننده" قرار گرفته است.

شایان ذکر است "جفری پیات" سفیر آمریکا در کی یف، نیز روز گذشته اعلام کرد در صورتی که نظامیان روس از مرز روسیه با اوکراین عبور کنند با واکنش تند و اجتناب ناپذیر مواجه می شوند.

این برای نخستین بار است که مقامات آمریکایی روسیه را تهدید می کنند و بدین ترتیب تقابل مسکو و واشنگتن در مورد کی یف وارد مرحله جدیدی می شود.