نماینده ایران در سازمان ملل:

تجاوزات اسرائیل صلح و امنیت بین الملل را به خطر انداخته است

سیاست خارجی

این بسیار مضحک است که رژیمی که خود بطور مکرر به مرزهای شناخته شده بین المللی تجاوز می‌کند و همواره دیگران را مورد تهدید و تجاوز قرار می‌دهد

سفیر و سرپرست نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل یادآور شد که رژیم صهیونیستی به هیچ یک از اصول پذیرفته شده بین المللی پایبند نیست.

به گزارش ایلنا، غلامحسین دهقانی که روز سه شنبه به وقت محلی به نمایندگی از کشور‌های جنبش عدم تعهد سخن می‌گفت، ضمن ابراز تاسف از انفعال سازمان ملل در برخورد با اقدامات تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی اظهار کرد، اعضای گروه نم خواستار شدت بخشیدن به تلاش‌های بین المللی به منظور احقاق حقوق فلسطینیان می‌باشند.

وی تصریح کرد: تمامی اقدامات تجاوزکارانه رژیم اسرائیل و رفتارهای تحریک کننده آن برخلاف حقوق بین الملل و در تضاد با رعایت حقوق حقه فلسطینیان بوده و به تضعیف فرایند حل مسائل کلیدی از جمله آوارگان فلسطینی، وضعیت بیت المقدس، شهر‌ك‌سازی‌ها، مسائل مرزی و امنیتی، زندانیان و نهایتا دستیابی به حل همه جانبه این بحران می‌انجامد.

دهقانی افزود: این رژیم با تداوم به سیاست‌ها و اعمال غیرقانونی خود از جمله شهرک سازی‌ها، غصب اراضی فلسطینی، ایجاد دیوار حائل، تخریب منازل، آواره نمودن ساکنان فلسطینی، عملیات نظامی منجر به قتل و جراحت غیرنظامیان، افراطی‌گری مذهبی و محاصره غزه ادامه می‌دهد.

وی در ادامه گفت: جنبش عدم تعهد از اقدامات تحریک کننده افراطیون اسرائیلی در محوطه مسجد الاقصی و مناطق اطراف آن و نادیده گرفتن حرمت این منطقه و نمازگزاران آن هشدار داده و اعلام خطر می‌نماید.

سرپرست نمایندگی ایران درسازمان ملل اظهار کرد، جنبش عدم تعهد در این راستا خواستار توجه جدی شورای امنیت به چنین اقدامات تجاوزکارانه‌ای است که صلح و امنیت بین المللی را به خطر انداخته و توصیه جدی به اقدام فوری سازمان ملل برای متوقف کردن این اقدامات می‌نماید.

سفیر کشورمان همچنین با اشاره به تجاوزات مکرر رژیم صهیونیستی به خاک لبنان که همواره به کشته و مجروح شدن مردم این کشور انجامیده است، این اقدامات را برخلاف قطعنامه‌های بین المللی بویژه قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت دانست و در ارتباط با تداوم اشغال بلندی‌های جولان از سوی رژیم صهیونیستی، موضع جنبش عدم تعهد در محکومیت هرگونه اقدام این رژیم در تغییر وضعیت جمعیتی و محیطی آن منطقه را اعلام کرد.

دهقانی همچنین در این جلسه در پاسخ به اظهارات بی‌اساس سفیر رژیم صهیونیستی که جمهوری اسلامی ایران را تهدیدی علیه صلح و امنیت بین المللی دانست، گفت: اتهامات و اظهارات نماینده این رژیم و متهم نمودن دیگران توسط وی، شیوه معمول این رژیم اشغالگر برای انحراف افکار بین المللی از سیاستهای تبعیض نژادی، اقدامات خشونت بار، ادامه ظلم و تعدی، اقدامات تجاوزکارانه علیه فلسطینیان و به مسخره انگاشتن دمکراسی است.

وی افزود: این بسیار مضحک است که رژیمی که خود بطور مکرر به مرزهای شناخته شده بین المللی تجاوز می‌کند و همواره دیگران را مورد تهدید و تجاوز قرار می‌دهد و بر اساس اسناد سازمان ملل مرتکب جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت شده است، به خود اجازه می‌دهد دیگران را تهدیدی علیه صلح و امنیت بین المللی بخواند.

 

کد N255259