لیست افراد و شرکت‎های جدید تحریم شده از سوی آمریکا/5 میلیون دلار جایزه برای یافتن ناقض تحریم‎ها

ایران در جهان

وزارت خزانه داری آمریکا افراد و شرکت های جدیدی را بواسطه ارتباط با ایران و انجام داد و ستد با جمهوری اسلامی مورد تحریم قرار داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، وزارت خزانه داری آمریکا دیروز سه شنبه افراد و موسسات جدیدی را به دلیل کمک به برنامه توسعه موشک های بالستیکی ایران و همچنین همکاری با تهران برای دور زدن تحریم های نفتی، در فهرست جدید تحریم های خود قرار داد.

بر اساس اعلام وزارت خزانه داری آمریکا، هشت شرکت مستقر در چین مرتبط با شخصی به نام "کارل لی" که از نام "لی فنگ وی" نیز استفاده می کند تحریم شده اند. بر اساس اعلام وزارت خزانه داری آمریکا این شرکت ها صوری بوده و از سوی کارل لی تحت عنوان گروه شرکت سهامی بازرگانی و اقتصادی LIMMT ایجاده شده اند. این شرکتها به دلیل صدور قطعات موشک به ایران تحریم شده اند.

در این بیانیه آمده است که این بازرگان چینی در سال ۲۰۰۹ در همین ارتباط در فهرست تحریمها قرار گرفته بود.

وزارت خزانه داری آمریکا همچنینی اعلام کرد که که پنج میلیون دلار جایزه برای هرگونه اطلاعات به منظور دستگیری یا محکومیت کارل لی اختصاص داده است.

"دیوید کوهن" معاون امور اطلاعات مالی و تروریسم وزارت خزانه داری آمریکا در این زمینه گفت: وزارت خزانه داری چند سال پیش کارل لی را به دلیل همکاری در زمینه تهیه قطعات مورد نیاز در برنامه موشکی ایران در فهرست تحریم های خود قرار داد و امروز اقدامات شرکتهای پوششی وی را هدف قرار داده است. به علاوه اینکه، ما امروز یک شرکت و چندین فرد درگیر در معاملات نفتی  با ایران را نیز تحریم کردیم.

وی افزود: همان گونه که به صراحت اعلام کرده ایم، حتی همزمان با دنبال کردن امکان دستیابی به توافق نهایی درباره برنامه هسته‌ ای ایران، تحریم های خود را با شدت هر چه بیشتر پیش خواهیم برد.

بر اساس این گزارش ، شرکت‌های سینوتک، ام‌ تی‌ تی‌ او، ترید لیمیتد، ساکسس موو لیمیتد، دالیان ژونگچون و کارات از جمله موسساتی هستند که دیروز سه شنبه در فهرست تحریم های جدید آمریکا قرار گرفتند.

آمریکا همچنین "سعید العقیلی" سهامدار و مدیر گروه العقیلی، را در ارتباط با معاملات نفتی با ایران هدف تحریم خود قرار داده است. سعید العقیلی متهم است که با استفاده از شرکت های تحت پوشش خود در زمینه فروش نفت و فرار از تحریم ها به ایران یاری رسانده است.

فروش نفت برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فریبکاری در زمینه اعلام نام کشور فروشنده نفت برای فرار از تحریم ها، تجارت مداوم با تهران و معاملات مالی با یا به نمایندگی از بانک مرکزی و بانک ملی ایران از دیگر اتهام‌ات سعید العقیلی است.

بر همین اساس، "انور کمال نظامی" رابط و تسهیل کننده مالی پاکستانی که در دوبی فعالیت می کند، از دیگر افرادی است که وزارت خزانه داری آمریکا وی را به دلیل همکاری با شبکه های فعال در زمینه دور زدن تحریم های نفتی ایران در فهرست جدید خود قرار داده است.

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه خود، تحریم های جدید را نشانه تعهد واشنگتن به تشدید تحریم های فعلی علیه ایران به رغم تعدیل برخی از تحریم ها در همراهی با برنامه اقدام مشترک بین تهران و گروه پنج به علاوه یک، عنوان کرده است.

بر اساس بیانیه وزارت خزانه داری ایالات متحده، اقدامات جدید دولت آمریکا برای جلوگیری از دور زدن تحریم ها در آینده و با هدف ممانعت ایران از دستیابی به فناوری های حساس همزمان با انجام مذاکرات برای رسیدن به یک توافق جامع و نهایی درباره پرونده هسته ای تهران است.