روحانی: برخی از برداشته شدن تحریم‌ها عصبانی هستند/با لحن درشت در سیاست خارجی پیروز نمی شویم

سیاسی

رییس جمهور با انتقاد از برخی تخریب ها و اتهامات علیه دولت تاکید کرد هنوز به مقطعی که برخی مسائل را بیان کنم نرسیده ایم و از این موضوعات عبور می کنیم.

به گزارش خبرآنلاین، حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان در ادامه گفتگوی تلویزیونی خود با مردم در پاسخ به سوالی درباره سیاست های تنش زدایی و تعامل دولت در عرصه سیاست خارجی، اظهار داشت: در روز ثبت نام انتخاباتی در وزارت کشور به مردم گفتم من اگر موفق شوم مسیر من آشتی در داخل و آشتی با دنیا است. ما مسیر صلح و آشتی را شروع کردیم، ادامه دادیم و ادامه خواهیم داد.

وی با بیان اینکه کلید ما در اختیار مردم است، افزود: کلید ما حضور، تلاش و اعتماد مردم و تدبیر آنها است. و همچنین اعتماد متقابل ما به آنها است.

رییس دولت با اشاره به اینکه در سیاست خارجی قدم‌های بسیار بلندی برداشته شده است، گفت: نکته مهم در سیاست خارجی این است که باید حواسممان جمع باشد که قدم‌های محکم، استوار و حساب شده برداریم. تحریم ظلم بزرگی بر دولت و ملت ما بود. ملت ما ضرر کرد، دنیا هم ضرر کرد. یک تعداد معدودی متاسفانه سود بردند. ارقام و اسامی برخی از این افراد اعلام شد. یک نفر 9 هزار میلیارد تومان پول مردم را برداشت وهنوز هم نمی‌دانیم چه زمانی وصول می شود. اینها نتیجه‌های تحریم است، تحریم شفافیت را در جامعه و اقتصاد از بین می برد.

اهم اظهارات رییس دولت را در ادامه بخوانید؛
*مردم ما خوشحال می شوند که تحریم برداشته شود. اقلیت ناچیزی هم از برداشته شدن تحریم‌ها عصبانی هستند. چون از این تحریم سوء استفاده کردند. برخی تخریب‌ها هم از این موضوع ریشه می گیرد.

*یک هدف تخریب‌ها این است که دولت را به حاشیه پردازی مشغول کنند و نگذارند دولت راه خودش را ادامه دهد. اینکه عده ای راه دولت را نپسندند اشکالی ندارد. نقد بکنند کار خوبی است، حتی نقد سازنده لازم است و ما استقبال می کنیم اما اتهام، دروغ، تخریب و هوچی بازی را که عده‌ای شروع کردند من به مقطعی نرسیدیم که لازم بدانم بیایم برای مردم توضیح دهم و ما عبور می کنیم اینها به دنبال آن هستند که دولت را از مسیر خود خارج کنند.
*این مهم است مردم ما باید مطلع باشند که دولت به عنوان خادم هدف بهبودی زندگی مادی و معنوی مردم را دنبال می‌کند و از این مسیر غافل نمی‌شود. عده‌ای دل‌شان نمی خواهند دولت موفق شود یا قواعد بازی را بلد نیستند یا مسیر دیگری را دنیا می کند. دولت از نقد سازنده به شدت استقبال می کنند اما هرجا دروغ و تخریب است به معنای مخالف با منافع ملی و دستور رهبری است.

*امسال سال فرهنگ و اقتصاد است، فرهنگ از اخلاق، ادب و تعامل و برادری آغاز می‌شود. ما در بحث فرهنگ باید راست بگوییم، نباید دروغ بگوییم، نباید تهمت بزنیم، نباید افترا بزنیم و شایعه پراکنی کنیم. الان نیازی نمی بینیم که بیشتر توضیح دهم چون مردم ما آگاه هستند.

*هدف ما در سیاست داخلی و خارجی آشتی بوده است. روابط امروز ما با دنیا بهتر از گذشته است. جایگاه ونفوذ ایران در دنیا بهتر از گذشته شده است. ما هم با همسایگان و غیر همسایگان خود روابط خوبی پیدا کردیم.در بین همسایگان شاهد تحول خوبی با روسیه در بعد سیاسی و اقتصادی خواهیم بود. شاهد تحول خوب در روابط با چین در ماه های آینده خواهیم بود.

*مخصوصا در زمینه رفع تحریم و شکستن تحریم ما گام اول را برداشتیم. امروز خرید کالاهای اساسی روال معمولی را طی می کند و روال ایام تحریم نیست. در کالاهای اسااسی و دارو چه دولت و چه شرکت‌های خصوصی برای واردات به راحتی ال سی در شعبات مختلف خارجی باز می‌کنند و جنس وارد می شود. برخلاف ماه‌های قبل که کل پول از طریق واسطه پرداخت می شد و خطراتی داشت.

*این غیر از آن پولی است که بلوکه شده و در حال واریز شدن است. کلا شاهد یک تحول در نظام خرید خصوصا کالاهای اساسی و دارو هستیم.

*ضمن اینکه ما در زمینه دستیابی به توافق نهایی با 1+5 قدم های خوبی برداشتیم. از تیم مذاکره کننده، وزارتخارجه و از همه ارگان هایی که در کنار وزارتخارجه فعالیت می کنند تشکر می‌کنم. اینها سربازان خط مقدم سیاست خارجی هستند و انشاالله روندی که پیش می رود روند پایان تحریم خواهد بود. آنچه مربوط به منافع ملی است مساله دولت نیست مساله کل کشور و ملت است. وضع درآمدهای ارزی ما در سال جاری به مراتب از سال گذشته بهتر خواهد بود.

* یک عده ای معتقد هستند که ما همیشه با دنیا جنگ خواهیم داشت و نمی توانیم روابط مان را معقول کنیم. من این را نمی پذیرم و هیچگاه قبول نداشتم. این به معنای این نیست که با همه دنیا روایط صمیمی داشته باشیم. شرایط ما با آمریکا دشوار بوده و خواهد بود. کشوری که سال ها روابط خصمانه با ما داشته و هنوز هم دارد به زودی حل و فصل نخواهد شد اما می توانیم تنش را کاهش دهیم و کاهش دادیم. با کشورهای دوست هم می توانیم روابط را توسعه دهیم. کار را شروع کردیم، که مثال آن همین حضور سیاسیون و اقتصادیون خارجی در ایران است که مشاهده می کنید.

*آنهایی که معتقدند مسائل ما با دنیا حل نمی شود نظر درستی ندارند. ما مسائل خودمان را با دنیا حل می کنیم. گرچه برخی زمان بر است. در موضع هسته ای ما تحریم را ظلم بزرگ بر مردم می دانیم و باید این تحریم را برداریم و معتقدیم می توانیم برداریم.

*در مذاکرات هسته ای گفتیم مذاکرات برد- برد خواهد بود، یعنی نه ما می خواهیم شکست بخوریم نه طرف مان شکست بخورد. اگر کسی فکر می کند می تواند طرف را شکست دهد و خودش صدرصد پیروز شود اشتباه است. دنیای سیاست یک قدم برمیداری و طرف مقابل یک قدم برمیددارد تا به نقطه تعامل برسد.

*در مساله هسته ای خط قرمز ما حقوق ملت است. اما اینکه از این حق مان چطوری استفاده کنیم اینها وابسته به تصمیمات نظام ما است. اما از حق خودمان کوتاه نخواهیم آمد. هیچگاه نمی کذاریم منافع ملی زیر تیغ ابرقدرت ها و متخاصمین قرار گیرد. تیم مذاکره کننده متخصصین هستند و خوب می فهمد و تجربه لازم را دارد. در مرحله اول توانستیم در حالیکه بسیاری فکر می کردند این توفیق امکان پذیر نیست.
*اگر طرف مقابل در چارچوب مقررات بین المللی و منافع ایران حرکت کند ما در زمان کوتاهی میتوانیم مسائل را حل و فصل کنیم. فعالیت ما صلح آمیز بوده و خواهد بود. ما با منطق با جهان حرف میزنیم دنیای سیاست دنیای شعار نیست. آنهایی که فکر می کنند ما بلند حرف بزنیم و لحن درشت بکار ببریم پیروز می شویم اشتباه می کنیم. اگر بحث ما تعامل است این روش ها جواب نمیدهد.
* بدبنی یو خوش بینی در دنیای سیاست خیلی معنا ندارد باید واقع بین باشیم. به سهم خودم به روباط با دنیا دنیا و مساله هسته ای بدبین نیستم. اما اینکه در زمان 6 ماهه به توافق برسیم یا دیرتر بسته به این دارد که طرف مقابل آماده تعامل درست باشد یا نه اما ما آماده ایم.

/220

 

کد N254133