دور جدید تحریم‌های غرب علیه روسیه

آمریکا و اتحادیه اروپا به‌ طور جداگانه تحریم‌های جدیدی را علیه مقام‌ها و شرکت‌های روسی که طبق ادعای غرب در بحران اوکراین نقش داشته‌اند، وضع کردند؛ اقدامی که روسیه در واکنش به آن اعلام کرد، آمریکا قطعا پاسخی دردناک دریافت خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه دویچه وله، آمریکا و اتحادیه اروپا دور تازه‌ای از تحریم‌ها علیه روسیه را به اجرا گذاشتند. واشنگتن نام هفت مقام روس و ۱۷ شرکت روسی وابسته به نزدیکان ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه را در فهرست تحریم‌ها قرار داد.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، گفت: این تحریم‌ها پاسخی است به دخالت غیرقانونی و ادامه‌دار روسیه در اوکراین و نیز اقدامات تحریک‌آمیز این کشور که صلح، امنیت، ثبات، حاکمیت و تمامیت ارضی در اوکراین را به خطر می‌اندازد.

او مدعی شد که روسیه تاکنون هیچ تلاشی برای اجرای تعهدات توافق چهارجانبه ژنو نکرده و ادامه داد: دخالت روسیه در خشونت‌های اخیر در شرق اوکراین امری مسلم است.

هم‌زمان، اتحادیه اروپا نیز با تحریم ۱۵ مقام روس و اوکراینی که در بحران اوکراین نقش داشته‌اند، موافقت کرد.

به گفته منابع دیپلماتیک این ۱۵ تن شامل قانون منع صدور روادید شده و دارایی‌های آنها در کشورهای عضو این اتحادیه مسدود می‌شود.

پیش‌بینی می‌شود که اسامی این افراد امروز (سه‌شنبه) در نشریه رسمی اتحادیه اروپا منتشر شود. اتحادیه اروپا تا کنون ۵۰ تن را به دلیل دست داشتن در ناآرامی‌های اوکراین مشمول تحریم کرده است.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امورخارجه روسیه تحریم‌های جدید آمریکا را انزجارآمیز خواند و گفت: ما قطعا به این اقدام پاسخ خواهیم داد و مطمئن هستیم که این پاسخ تأثیر دردناکی بر واشنگتن خواهد گذاشت.

او به جزئیات بیشتری در این زمینه اشاره نکرد اما تأکید کرد که روسیه طیف گسترده‌ای از گزینه‌های ممکن را در اختیار دارد.

انتهای پیام

کد N251742