ثبت ده‌ها مورد شکایت در کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان اعلام کرده‌ که ده‌ها مورد شکایت درباره نتیجه ابتدایی انتخابات به ثبت رسیده‌ است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نادر محسنی، سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که در این میان بیشتر از ۷۰ مورد شکایت از جانب ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله و یک مورد شکایت هم از جانب ستاد انتخاباتی محم شفیق گل‌آقا شیرزی ثبت شده‌ است.

او گفت که نماینده ستاد عبدالله که پیش از ساعت هفت به کمیسیون آمده، همچنان مشغول ثبت شکایت این ستاد است و احتمالا شمار شکایت‌های ثبت شده به بیشتر از ۱۰۰ مورد برسد.

عبدالله در نتایج ابتدایی اعلام شده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات با به دست آوردن ۴۴.۹۴ درصد آرا در جایگاه اول قرار گرفته اما گفته که اگر کمیسیون شکایات انتخاباتی به شکایت‌های او به صورت شفاف رسیدگی کند، نیازی به برگزاری دور دوم انتخابات نیست.

از سوی دیگر، شیرزی که ۱.۶ درصد آرا را به دست آورده، از تقلب و تخلف در ولایت قندهار شاکی است.

سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان گفت، در مورد این‌ که آیا ستاد انتخاباتی اشرف غنی احمدزی هم شکایتی ثبت کرده، اطلاعی ندارد. اشرف غنی احمدزی در نتایج ابتدایی اعلام شده با کسب حدود ۳۲ درصد آرا، جایگاه دوم را به دست آورده‌ و از عبدالله برای شرکت در دور دوم انتخابات دعوت کرده‌ است.

سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی گفت که با وجود تأخیر دو روزه در اعلام نتایج ابتدایی انتخابات و تمدید مهلت ثبت شکایات، کمیسیون شکایات انتخاباتی مصمم است تا بررسی‌های خود را مطابق جدول زمانی از قبل تعیین شده تمام کند.

قرار است پس از پایان بررسی‌های کمیسیون شکایات انتخاباتی، کمیسیون مستقل انتخابات نتایج نهایی انتخابات افغانستان را در ۲۴ اردیبهشت اعلام کند.

انتهای پیام

کد N251741