بوتفلیقه رسما رئیس جمهور شد

تسنیم نوشت:

عبدالعزیز بوتفلیقه که در انتخابات اخیر برای چهارمین بار پیروز انتخابات شده بود، رسما سوگند ریاست جمهوری یاد کرد.به گزارش  پایگاه خبری الجزیره؛ عبدالعزیز بو تفلیقه رئیس جمهور الجزایر طی مراسمی سوگند ریاست جمهوری دوره جدید را یاد کرد.

احزاب اسلام‌گرای معارض الجزائر، مراسم تحلیف قانون اساسی «عبد العزیز بو تفلیقه» رئیس‌جمهور این کشور را تحریم کردند.

این احزاب به خاطر آنچه که آن‌را تقلب مفتضحانه در انتخابات ریاست‌جمهوری نامیدند، اعلام کردند که در مراسم سوگند قانون اساسی «بوتفلیقه» شرکت نمی‌کنند.
جبهه العدالة و التنمیة ( عدالت و توسعه)، جنبش مجتمع السلم ( جامعه صلح)،  جنبش النهضة  و جنبش الاصلاح الوطنی (اصلاح ملی) از جمله احزاب اسلام‌گرا در الجزایر هستند که اعلام کرده بودند در مراسم سوگند قانون اساسی بوتفلیقه شرکت نمی‌کنند.

وی در انتخابات اخیر با صندلی چرخدار در پای صندوق های رای حاضر شد و رای خود را به صندوق انداخت.

عبدالعزیز بوتفلیقه (77 ساله) کیست؟

بوتفلیقه در دوم مارس 1937 متولد شد، وی در سال 1956 میلادی برای مبارزه با استعمارگران فرانسوی به ارتش آزادیبخش الجزایر پیوست.
پس از استقلال الجزایر در سال 1962 برای مدت کوتاهی به عنوان وزیر ورزش در دوره حکومت احمد بن بله انتخاب شد. زمانی که تنها 26 سال داشت، در پی ترور محمد خمیستی در مقابل شورای ملی(پارلمان) در 11 آوریل 1963، جانشین وی در وزارت خارجه شد و 16 سال در وزارت خارجه باقی ماند تا اینکه تصمیم گرفت در سال 1981 میلادی پس از آنکه با انزوا و اتهام فساد بعد از مرگ بومدین که آن زمان نامزد جانشینی وی برای ریاست جمهوری بود، از فعالیتهای سیاسی کناره گیری کند.

بوتفلیقه رکورد ریاست جمهوری را در الجزایر با 15 سال ریاست در المرادیه در مقایسه با هواری بومدین که 13 سال در حکومت بود(1965 تا 1978) شکست.
بوتفلیقه پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال 1999 با کسب بیش از 90 آرای مردم بر کرسی ریاست تکیه زد، وی در انتخابات 2004 و 2009 هم برای بار دوم و سوم پس از تعدیل قانون اساسی که شرط دو دوره ریاست جمهوری را لغو کرد، به کاخ المرادیه راه یافت.
بوتفلیقه اکنون برای چهارمین بار نامزد انتخابات شده است و برنامه های انتخاباتی گذشته و حال وی بر برقراری مجدد آشتی با تحمیل قانون آشتی ملی مبتنی است که به جنگ داخلی پایان داد که دست کم 200 هزار کشته به جا گذاشته بود.
بوتفلیقه طی دوران حکومت خود با بحرانهای سیاسی متعددی روبرو بود که به لطف پولهای نفتی و ذکاوت و تجربه دیپلماتیک خود به سلامت از آنها عبور کرد. در سال 2000میلادی، منطقه القبائل که به مخالفت با حکومت معروف است، دست به شورش برداشت و پس از 10 سال اعتراضاتی علیه گرانی انجام شد که البته درخواستهایی برای تغییر نظام هم پیامد آن بود.
بوتفلیقه تصمیم گرفت برای پاسخ دادن به خواسته در نظر گرفتن شدن آمازیغی به  عنوان زبان ملی، قانون  اساسی را در سال 2002 تعدیل کند که یکی از خواسته های منطقه القبائل بود. وی برای فرونشاندن خشم جامعه در سال 2011، حالت فوق العاده را پس از 19 سال لغو کرد. رئیس جمهوری فعلی الجزایر همچنین برای مهار پیامدهای آنچه به بهار عربی معروف شد، از طریق تدوین قوانینی که با انتقاد شدید مخالفان روبرو شد، دست به اصلاحات سیاسی زد.
مخالفان بوتفلیقه هدف وی از  اصلاحات را تحکیم قبضه قدرت از سوی وی دانسته بودند.
اکنون در پانزدهمین سال ریاست جمهوری بوتفلیقه، چنگ زدن وی به قدرت با وجود بیماری اش که مانع گفتگو با مردم و برگزاری نشستهای کابینه شده  است، به شدت از سوی مخالفانش، محکوم شده است.

26149

کد N251026