رئیس دادگاه قانون اساسی ترکیه دولت اردوغان را به "منحرف کردن افکار عمومی" متهم کرد

تركيه

رئیس دادگاه قانون اساسی ترکیه با انتقاد از دخالت‌های دولت در امور قضایی، دولت اردوغان را به منحرف کردن "اذهان" نسبت به سیستم قضایی متهم کرد.

رئیس دادگاه قانون اساسی ترکیه با انتقاد از دخالت‌های دولت در امور قضایی، دولت اردوغان را به منحرف کردن "اذهان" نسبت به سیستم قضایی متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، هاشم قلیچ، رئیس دادگاه قانون اساسی ترکیه به مناسبت پنجاه و دومین سالروز تاسیس این دادگاه، گفت: متهم کردن دادگاه قانون اساسی با اهداف سیاسی صورت می‌گیرد و یا تلاش می‌شود تا این دادگاه احکامی بر خلاف منافع ملی صادر کند.

در این جلسه رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه و وزیر دادگستری این کشور حضور داشتند. این مقام‌ها پیشتر از تصمیم دادگاه قانون اساسی مبنی بر رفع ممنوعیت فعالیت توییتر انتقاد کرده و آن را مغایر با منافع ملی ترکیه دانسته بودند.

هاشم قلیچ گفت: در کشورهایی که قانون حکمفرماست، دادگاه‌ها نه با دوستی و دشمنی ونه با فرمان و زور اداره نمی‌شوند. حکم صادره برای توییتر نشان داد که یک روند اجرایی هیچ مبنای قانونی‌ ندارد. دادگاه قانون اساسی ترکیه اخیرا ممنوعیت فعالیت توییتر را لغو و بخشی از قوانین مربوط به قضات و دادستان‌های شورای عالی (HSYK) را ملغی اعلام کرد.

قلیچ با اشاره مستقیم به اقدامات دولت، اظهارات میخائیل گورباچف، آخرین رهبر شوروی سابق را در آستانه فروپاشی جماهیر شوروی بازگو کرد و گفت: « در این برهه جهانی سازی، شما نمی‌توانید برای آنتن‌ها روادید صادر کنید».

وی با تاکید بر اینکه همچنان به گسترش عدالت از طریق ارتقای آزادی و حقوق مردم ترکیه ادامه می دهد، مستقیما دولت ترکیه را به تلاش برای "اشغال قوه قضائیه از طریق تحمیل قیمومیت جدید" متهم کرد.

وی افزود: کسانی که کاخ نخست وزیری را اشغال کرده‌اند، از قوه قضائیه به عنوان ابزاری برای انتقام گیری از دشمنانشان استفاده می‌کنند و برای حامیانشان کمک‌های لجستیکی فراهم می‌کنند. تا زمانی که از شر چنین تفکرات و اشغال‌گرهایی خلاص نشده‌ایم، داشتن سیستم قضایی مستقل یک رویاست. قوه قضائیه تحت قیومیت نمی‌تواند امنیت حقوقی ایجاد کند.

انتهای پیام

کد N245224