یاتسینوک: روسیه به دنبال جنگ جهانی سوم است

روسیه

تهران- ایرنا- ˈآرسنی یاتسینوکˈ نخست وزیر اوکراین، روسیه را به تلاش برای وقوع جنگ جهانی سوم با اشغال بخش هایی از اوکراین متهم کرد.

به گزارش روز شنبه خبرگزاری رویترز از کی یف، وی درسخنانی خطاب به وزرای دولت این کشور افزود: جهان هنوز جنگ دوم جهانی را فراموش نکرده است اما روسیه می خواهد جنگ سوم جهانی را آغاز کند. اقدامات و درگیری های نظامی به رویارویی گسترده ای در اروپا منجر خواهد شد.

وی در شدیداللحن ترین اظهاراتی که تاکنون بیان کرده، مسکو را به باندی خلاف کار تشبیه کرد که از تروریست ها حمایت می کند.

نخست وزیر اوکراین گفت : هدف روسیه برهم زدن انتخابات اوکراین، برکنار کردن دولت فعلی و اشغال سیاسی و نظامی این کشور است.

یاتسینوک درماه فوریه (بهمن/اسفند) بعد از اعتراضات مردمی علیه دولتˈویکتور یانوکوویچˈ رییس جمهوری بر کنارشده این کشور به قدرت رسید.

قرار است اوکراین 25 ماه مه (4 خرداد) انتخابات ریاست جمهوری برگزار کند اما شرق این کشور که محل سکونت اکثریت روس زبان هاست، به دلیل فعالیت جدایی طلبان طرفدار روسیه به صحنه درگیری میان نیروهای دولت کی یف و جدایی طلبان تبدیل و ناآرام شده است.

یاتسینوک همچنین از مسکو خواست به تعهدات خود بر اساس توافق ‍ژنو به منظور تشویق فعالان جدایی طلب در شرق اوکراین و خلع سلاح آنها عمل کند.

وی گفت: حمایت روسیه از تروریست ها و دزدها که شهروندان صلح طلب را شکنجه می کنند، جرمی بین المللی و جنایتی علیه حقوق بشر است.

به گزارش رویترز، نیروهای امنیتی اوکراین افسران امنیتی روسیه در اوکراین و رهبران جدایی طلب در اسلاویانسک را به شکنجه و قتل یکی از اعضای شورای شهر از حزب ˈپدر وطنˈ متهم کردند.

نخست وزیر اوکراین می گوید کی یف هنوز منتظر پاسخ رسمی در مورد جزئیات اقدام نظامی روسیه در مرزها است. وی درخواست خود را از طریق ساز و کارهای سازمان توسعه و امنیت همکاری اروپا مطرح و ضرب الاجلی را تا روز یکشنبه برای آن تعیین کرد.

وزیر دفاع اوکراین گفت سربازان روسیه یک کیلومتر در مرز پیشروی کرده، اما وارد مرز نشده اند. یاتسینوک نیز معتقد است: اگر آمریکا، اتحادیه ارویا و کل جامعه بین المللی متحد شوند می توانند روسیه را به عمل به تعهداتش وادار سازند تا صلح، ثبات و نظام امنیت بین الملل را که روسیه قصد اخلال در آن را دارد، حفظ کنند.

اروپام**9157**1485** 1064
کد N244976