نوبخت : 

افزایش قیمت بنزین نسبت به کشورهای همسایه زیاد نیست/ دولت به تصمیم مردم درباره یارانه احترام می‌گذارد

دولت

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با بیان اینکه دولت به تصمیم مردم درباره انصراف از یارانه احترام می گذارد ، گفت : در بحث افزایش قیمت بنزین نیز قرار نیست فشاری بر مردم تحمیل کنیم و به یک باره بنزین گران شود و افزایش قیمت کنونی رشد چندانی نسبت به کشورهای همسایه ما نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد باقر نوبخت در حاشیه بازدید از بافت فرسوده اطراف حرم مطهر رضوی و پروژه های پیرامون حرم در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در خصوص اینکه" آیا این امکان برای دولت هست که یارانه حمل و نقل را همانند یارانه نان به مردم بدهد" گفت: پرداخت این مبلغ ناچیز به همه مردم مشکلی را حل نمی کند و دولت از این موضوع استقبال نمی کند.
 
وی ادامه داد: اگر بتوانیم به جای اینکه پول را نقدی بدهیم که مانند قطراتی از دریاچه است و  مشکلی را حل نمی کنداین مبلغ جمع شود و در اختیار برنامه های عمومی قرار بگیرد در این صورت می تواند به اجرای پروژهای از این دست کمک کند.
 
نوبخت تاکید کرد: برای کمک به این برنامه های عمومی بود که از مردم درخواست شد تا با انصراف از یارانه به فعالیت‌های زیر بنایی کمک کنند.
 
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور بیان کرد: از تجزیه بودجه حمل و نقل به اجزای کوچک و ناقابل استقبال نمی‌کنیم تا بتوانیم کارهای عمرانی از این دست را انجام دهیم.
 
چهار هزار و 800 میلیارد تومان توزیع منابع به بهداشت و درمان
 
وی در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار مهر در خصوص تخصیص بودجه ای خاص به بخش بهداشت و درمان در پایتخت معنوی ایران با توجه به اینکه از هر سه نفر دریافت کننده خدمات درمانی در مشهد یک نفر زائر است گفت: چهار هزار و 800 میلیارد تومان توزیع منابع شد برای بخش بهداشت و درمان فقط ناشی از مبلغی که از هدفمندی یارانه ها به دست خو.اهد آمد.
 
وی در ادامه پاسخ به این سئوال گفت: همین تغییر قیمت در سوخت و برخی حامل‌های انرژی قرار شد؛ عمدتا در سه حوزه که از این مبلغ پنج هزار و 400 میلیارد  تومان برای تولید و حمل و  نقل و حوزه دیگر بهداشت و درمان و هزینه های بیمارستانی چهار هزار و 800 میلیارد تومان تعلق بگیرد.
 
دو هزار و 400 میلیارد تومان برای امنیت غذایی دهک‌های کم در آمدتر جامعه
 
وی همچنین افزود: دو هزار و 400 میلیارد تومان نیز برای امنیت غذایی دهک های پایین جامعه در نظر گرفته شده است.
 
نوبخت تاکید کرد: علاوه بر 45 هزار تومان این مبلغ بودجه نیز برای تامین کالاهای اساسی و تامین امنیت غذایی اقشار کم درآمدتر تعلق خواهد گرفت.
 
وی توضیح داد: یعنی دولت آنچه از تغییر قیمت ها به دست می آورد را به مسائل عمومی کشور اختصاص می دهد، یعنی 11 هزار و 300 میلیارد از خرانه دولت کمک می کند.
 
نوبخت تاکید کرد: دولت به تصمیم مردم برای انصراف از یارانه احترام می گذارد
 
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با بیان اینکه دولت علاقمند بود پرداخت یارانه ها به سمت کارهای اجتماعی برود افزود: در هر حال دولت به تصمیم مردم احترام می‌گذارد.
 
نوبخت با تاکید بر اینکه دولت خادم مردم است ابراز امیدورای کرد تا در حوزه حمل و نقل بهداشت ودرمان و تولید کشور با انصراف از یارانه‌ها کمک شود.
 
وی همچنین در پایان تاکید کرد: در بحث افزایش قیمت بنزین نیز قرار نیست فشاری بر مردم تحمیل کنیم و به یک باره بنزین گران شود و افزایش قیمت کنونی رشد چندانی نسبت به کشورهای همسایه ما نیست.
 
وی ابراز امیدواری کرد تا پایان سال با کمک مردم افزایش نرخ تورم  به زیر 25 درصد برسد.