۰

ابوترابی: باید سطح دانش را در حوزه مدیریت ارتقا دهیم

  • ۹بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه

نایب رییس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در حوزه مدیریت نباید به مدیریت سنتی مبتنی بر تجارب محدود اکتفا کرد، گفت: باید سطح دانش و علم را در این حوزه ارتقا دهیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه قم، حجت‎الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد، شب گذشته 5 اردیبهشت در آئین افتتاحیه گردهمایی اساتید و مدیران دارالقرآن ‎الکریم سراسر کشور در مجتمع یاوران حضرت مهدی(عج) قم، تاکید کرد: مدیریت در موسسات قرآنی باید مبتنی بر علم باشد.

وی افزود: مهم‌ترین چالش فراروی کشور در همه حوزه‎های مدیریتی، مدیریت دور از دانش و علم است؛ ریشه مشکلات ما آن است که مدیریت همراه با دانش و علم نیست.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با ذکر این مطلب که سالانه 400 هزار نفر مفاهیم قرآن را در دارالقرآن الکریم فرامی‎گیرند، گفت: تلاش برای ساماندهی شش هزار تشکل قرآنی مردمی در سراسر کشور و گسترش این تشکل‎ها و ارتقای کارایی آنها کار بزرگی است که شایسته است از تمام ظرفیت دارالقرآن الکریم برای تحقق این امر استفاده شود.

وی افزود: صیانت از متن قرآن کریم و نظارت بر چاپ آن از وظایف مهم دارالقرآن الکریم کشور است که این امر با بالاترین دقت صورت می‌گیرد زیرا پاسداری از کلام وحی یکی از رسالت‎های مهم نظام اسلامی و مسولیت خطیر مدیران فرهنگی کشور است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که خدمت در عرصه قرآن توفیقی الهی است عنوان کرد: باید با عزم و اراده استوار و با انگیزه کامل همچنین کار توام با دانش و استفاده از تجارب گذشته رسالت خطیر توسعه فرهنگ قرآنی توسط مدیران قرآنی کشور انجام گیرد.

وی با اشاره به نقش قرآن در زندگی فردی و اجتماعی اظهار کرد: قرآن و روایات مکمل یکدیگرند و قرآن حقیقتی است که با ولایت درآمیخته است و این همان راهی است که امام خمینی(ره) در آن راه گام برداشت.

ابوترابی با بیان اینکه انقلاب اسلامی ثمره توجه به قرآن است عنوان کرد: تربیت قرآنی بود که خانه حضرت زهرا(س) را به خانه‌ای پربرکت تبدیل کرد و 12 امام معصوم از برکت این تربیت قرآنی پرورش یافتند.

وی با بیان اینکه دولت اسلامی دولتی است که مظهر آموزه‌های اسلام باشد، گفت: باید مدیران و مسولان در عقیده و رفتار و تدبیر نماد دین باشند و مدیران موسسات قرآنی باید دولت اسلامی را در دارالقرآن‌های کشور ایجاد کنند که البته با این مسئله فاصله داریم.

وی افزود: بیشتر نگاه مدیریتی ما در کشور معطوف به افزایش منابع است که این نگاه موجب هدر رفتن و تضییع این منابع شده است؛ اگر این نگاه به سوی ارتقای سطح بهره‌وری باشد توانمندی ما در همه حوزه‎ها افزایش محسوسی خواهد داشت.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر صرفا به دنبال رشد منابع باشیم، افزایش تولید قابل قبول در هیچ حوزه‎ای به دست نمی‎آید؛ یکی دیگر از دلایل ناکارآمدی دستگاه‎های اجرایی در کشور نیروهای انسانی متراکم هستند که وجود آن‎ها متناسب با وظایف سازمان نیست.

وی اظهار کرد: یکی از مهمترین مشکلات کشور که در عرصه مدیریت فرهنگی دیده می‎شود، توجه کمتر به مقوله بهره‎وری از منابع است.

ابواترابی ادامه داد: این عدم ناکارآمدی و تراکم نیروها موجب می‎شود که نتوانیم ارتقای بهره‎وری و افزایش کارآمدی نیروهای انسانی را داشته باشیم؛ موسسات قرآنی نیز باید به این مسایل دقت کنند تا بیشترین بهره‎وری را در این رابطه داشته باشند.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.