دیدار خانواده محیط‌بان دنایی با خانواده مقتول

سیاسی

با گذشت حدود چهار سال از بازداشت محیط‌بان دنا و نزدیکی به روز اعدامش، روز پنجشنبه خانواده این محیط‌بان با خانواده مرحوم محمد پایه‌گذار دیدار کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از سایت خبری محیط زیست ایران، «غلامحسین خالدی» محیط‌بان 40 ساله منطقه حفاظت‌شده دنا به اتهام قتل یک شکارچی به اعدام محکوم شده است.

تنگه «شملیه دان» میمند، «ارتفاعات خاکی» و «منطقه میشک شور بزرگ» دنا، روز 24 تیر سال 89، شاهد حادثه‌ای بود که دومین محیط‌بان دنا را به انتظار مرگ برده است. 500 متر مانده به قله قدویس در چهار هزار و 400 متری دنا، چهار شکارچی با لاشه کل در سرازیری افتاده بودند. با شنیدن صدای گلوله برنو، محیط‌بانان به دنبال شکارچیان در جست‌وجو بودند. در سراشیبی یک تپه، شکارچی‌ها بعد از ایست ماموران به سمت آنها حمله می‌کنند. درگیری آغاز می‌شود و تیر هوایی شلیک می‌شود.

غلامحسین خالدی با دو شکارچی که به روی او چاقو کشیده بودند، درگیر می‌شود. دو شکارچی دیگر با تفنگ برنو این حادثه را نظاره می‌کنند. او به همراه همکارانش با شکارچیان گلاویز شده و در‌ گیر و‌ دار این جدال، 12 گلوله از پنج اسلحه کلاشینکف شلیک می‌شود و ناگهان «محمد پایه‌گذار»، نقش بر زمین می‌شود.

«غلامحسین خالدی» از شب حادثه می‌گوید که بعد از آن به اداره آگاهی و بعد زندان یاسوج منتقل شده است. اولین بازجویی که از او صورت گرفته، به زندان رفته و تا امروز در زندان به انتظار مرگ نشسته است.

حالا در آستانه چهارمین سالگرد این حادثه روز پنجشنبه 4 اردیبهشت‌ماه 93 خانواده مرحوم محمد پایه‌گذار، شکارچی به قتل رسیده اجازه دادند که خانواده غلامحسین خالدی محیط‌بان محکوم به اعدام برای عرض تسلیت با آنها دیدار کنند.

به گفته برادر خالدی روز پنجشنبه مراسم چنان باشکوه برگزار شد که هیچ‌کس فکرش را نمی‌کرد. این آشتی به همت خانواده‌ها و بزرگان دو فامیل اتفاق افتاده است.

باید گفت خوشبختانه در مراسم روز پنجشنبه همه چیز با نهایت احترام پیش رفت و زمینه برای بخشش محیط‌بان دنا فراهم شده است و انتظار می‌رود با ادامه این روند، غلامحسین خالدی از چوبه دار نجات یابد که در این خصوص بیش از هر چیز جامعه محیط زیستی کشور باید از خانواده مقتول تشکر و قدردانی کند.

انتهای پیام

کد N244095