سوء استفاده ثروتمندان عرب از دختران آواره سوری

واحد مرکزی خبر نوشت:

روزنامه اینترنتی «المرصد» از فعالیت شبکه هایی گسترده برای سوء استفاده از دختران کم سن و سال آواره سوری در اردوگاه زعتری اردن، خبر داد.
به گزارش مونیتورینگ اخبار خارجی واحد مرکزی خبر به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه العالم، این روزنامه عربستانی نوشت: دامنه به ازدواج در اوردن دختران سوری به حدی در حال گسترش است که باعث نگرانی اداره پناهندگان اردن شده است و دختران آواره سوری اظهار می دارند که مردانی به بهانه کمک به اردوگاه آمده و سپس با آنها ازدواج کرده اند. اما قبل از پایان ماه عسل ناگهان غیبشان زده است.
این شبکه پلید با انتشار اسامی دختران سوری و شماره تلفن آنها بر روی برنامه «واتس اپ» مدعی است که برای پیوند دادن دو همسر، در مقابل پنج هزار ریال عربستان تلاش و تأکید می کند که این ازدواج ها شرعی و رسمی است.
روزنامه عربستانی المرصد با یکی از این واسطه ها که خود را ام علاء معرفی می کرد، تماس گرفت. وی در این تماس تلفنی ادعا می کند که ماهیت کار آنها خواستگاری و هدف آن دستیابی به پاداش ایجاد پیوند میان دو همسر در راه حلال و همچنین دریافت هزینه ای است که با استفاده از آن امرار معاش می کند.
ام علاء می گوید: دختران آواره سوری، به دنبال امنیت هستند و مردان نیز در پی رسیدن به زنان زیبارویی که سرزمین شام به داشتن چنین زنانی شهرت دارد. همچنین مردانی که به ما مراجعه می کنند یا افراد مسن هستند یا کسانی که می خواهند ازدواجشان تا مدتی، مخفی بماند.
به نوشته المرصد، بیشتر کسانی که برای ازدواج با دختران کم سن و سال سوری اقدام می کنند مردانی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس هستند که توطئه شان را با توجه به یک خانواده آواره و کمک مالی به آنها آغاز می کنند و پس از موفقیت در این مرحله، دختر آنها را خواستگاری کرده و با آن ازدواج می نمایند. اما ناگهان، بدون هر گونه اطلاع قبلی، غیب می شوند و چه بسا مردانی که حتی در ایام ماه عسل بدون اطلاع قبلی غیبشان می زند!
ام عبدالکریم، زن آواره 50 ساله سوری در این باره تعریف می کند که یک تبعه عرب که خطیب یکی از مساجد اردوگاه زعتری بود، به یکی از خانواده های آواره کمک فراوانی کرد و سرپرستی فرزندان یتیم دخترشان را که همسرش در سوریه کشته شده بود پذیرفت و پس از مدتی که توانست اطمینان آنها را جلب کند، از آن زن بیوه خواستگاری کرد و در مقابل پرداخت حدود 10 هزار دلار به خواسته اش رسید. وی همچنین متعهد شد منزلی را برای خانواده همسرش در شهر جرش اردن، اجاره نماید. اما در اواسط ماه عسل، ناگهان غیبش زد و دیگر خبری از وی نشد.
ام عبدالکریم همچنین تعریف می کند که حدود دو سال پیش مردی به اردوگاه آمد و در مقابل حدود چهار هزار دلار با یک دختر 18 ساله ازدواج کرد و برای خانواده آن دختر، آپارتمانی به مدت سه ماه اجاره کرد. اما 20 روز پس از ازدواجش، ناگهان متواری شد و هرگز بازنگشت. اما مصیبت به اینجا ختم نشد. به طوری که آن دختر آواره مدتی پس از متواری شدن همسر عربش، دریافت که از وی باردار شده است!
وی درباره علت عدم تحقیق درباره هویت کسانی که برای ازدواج با این دختران اقدام می کنند، گفت: همه خواستگاران، مدارک و هویت اصلی شان را مخفی می کنند و جز کسانی که عقد ازدواج را جاری می کنند کسی این مدارک را نمی بیند که آنها نیز در مقابل دریافت پول، هر کاری انجام می دهند.
ام عبدالکریم خاطرنشان می کند بیشتر کسانی که برای ازدواج با آوارگان سوری به اردوگاه می آیند، در جستجوی دختران 14 تا 20 ساله هستند.

5252

کد N243798