آهنی سفیر ایران در فرانسه:

یک توافق هسته ای، به نفع همه است / دعوت ایران از شرکت های فرانسوی

سیاست خارجی

سفیر ایران در پاریس با بیان اینکه یک توافق هسته ای، به نفع همه است گفت: تا زمانی که توافق هسته ای نهایی شود، وقت خوبی است برای اینکه شرکت های فرانسوی خود را برای این کار آماده کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی آهنی سفیر ایران در فرانسه در مصاحبه ای با نشریه " Dauphiné Libéré Sud- Isere " شرکت کرد که متن آن به شرح زیر است:

پیام شما خطاب به روسای شرکت های منطقه که با آنها بازدید کردید چه بود ؟ آیا هنوز نیازی احساس می شود که به آنها اطمینان بیشتری داده شود؟

به زعم تحریم های غیرقانونی که در حال حاضر روی مردم ایران سنگینی می کنند، ما شاهد حضور شرکت های آمریکایی، آسیایی و اروپایی در ایران هستیم. مشکل شرکت های فرانسوی در"احتیاط" آنها است. دیگر کشورهای اروپایی  دارای ذهنیت بازتری نسبت به ایران هستند.بین ما و آنها تبادل هیات های اقتصادی و پارلمانی و سیاسی وجود دارد در حالیکه با فرانسه اینطور نیست. به همین خاطر شرکت های فرانسوی نیاز دارند مقداری از بعد سیاسی تشویق شوند. در طول سالها، ما هفتاد درصد تبادلات تجاری مان را با اروپا انجام می دادیم. با این تحریم ها و این ممانعت ها،سهم اروپا امروزه به کمتر از 30 درصد کاهش یافته است.

بخش های فعالیتی که شرکت های فرانسوی می توانند در آنها سرمایه گذاری کنند کدامند؟

با توجه به ظرفیت های فراوان اقتصاد ما، زمینه های فعالیت شرکت های فرانسوی که با آنها دیدار کردم مطلوب و مورد علاقه ما هستند. می توانم بگویم که در تمام زمینه ها این شرکت ها مورد استقبال قرار خواهند گرفت: در زمینه طرح های زیر ساختاری( ترن و مترو) و زمینه انرژی های تجدید پذیر و حتی هسته ای غیر نظامی که در آن فرانسه می تواند همکاری کند که می تواند تضمینی بیشتر باشد بر اینکه  فعالیت هسته ای ما شفاف است. صنعت هواپیمایی غیر نظامی، اتومبیل سازی و صنایع دارویی و کشت و صنعت ها هم هستند.

آیا الان وقت خوبی برای سرمایه گذاری در ایران است ؟

ایران باید به عنوان یک شریک تجاری دیده شود و نه به عنوان یک بازار صرف. تا زمانی که توافق هسته ای نهایی شود و ما امیدواریم این کار در ژوییه صورت گیرد، وقت خوبی است برای اینکه شرکت های فرانسوی خود را برای این کار آماده کنند زیرا ما نزدیک به 100 میلیارد یورو طرح قابل اجرا داریم که درقالب همکاری مشترک، سرمایه گذاری مشترک و  همکاری دوجانبه می توانند محقق شوند. من به شرکت های فرانسوی اطمینان دادم که آنها می توانند روی کمک های ما حساب کنند از این جهت که آنها را باشرکت ها و سازمان های ایرانی مرتبط کنیم تا بتوانند سریعتر حرکت کنند.

دیدار سازمان ملل بین رئیس جمهور اولاند و رئیس جمهور روحانی، آیا اولین علامت این همراهی و تعهد سیاسی بود؟

کاملا. فضای مثبتی در حال حاضر ایجاد شده است. تماس های درسطح بالا ادامه دارد. نباید متوقف شد. با این پتانسیل اقتصادی، تجاری، علمی و دانشگاهی من چشم اندازهای بسیار روشنی را می بینم، با نگاهی واقع بینانه تر و بلند مدت تر. یک توافق هسته ای، به نفع همه است .

آیا برنامه هسته ای ایران، یکی از دلایلی نیست که فرانسه این گونه با حساسیتی ترس گونه به ایران نگاه می کند ؟

 بله... ظاهرا به همین دلیل است که فرانسه منتظر مانده است. ولی در این خصوص مذاکرات با کشورهای گروه 5+1 ( آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه، چین و آلمان ) ادامه دارند. چگونه می توان امور را برای شرکت های برخی کشور ها تسهیل کرد تا زمانی که توافق نهایی صورت گیرد، ولی برای فرانسه نمی توان؟ بنابراین باید شرکت ها را ترغیب کرد سریعتر وارد کار شوند.

این به این معنا است که توافق نهایی هسته ای امضاء خواهد شد؟

بله، حتی با اینکه این کار دشوار باشد ولی ما امیدواریم به این نقطه برسیم. ما قصد رفتن به سوی هسته ای نظامی نداریم. ما می خواهیم برنامه هسته ای غیر نظامی خود را دنبال کنیم و این کار زیر نظارت دقیق سازمان بین المللی انرژی هسته ای صورت گیرد، فرانسه  هم که دارای توانایی هایی در این زمینه است می تواند برای رسیدن به این هدف کمک کند. بنابراین من خوشبین هستم و امیدوارم که بعد از این بازدید از منطقه " Isere  " شاهد یک اقدام دسته جمعی از سوی شرکت های این منطقه باشیم.
مشکل شرکت های فرانسوی در محتاط بودن آن ها است. دیگر کشورهای اروپایی  دارای ذهنیت بازتری نسبت به ایران هستند. ایران دارای هشتاد میلیون نفر جمعیت و منبع مهم انسانی مستعد و منابع انرژی غیر قابل تصور است.

مقصود شما از پختگی سیاسی چیست ؟

در ایران ما یک سیستم دمکراتیک منحصر بفرد داریم که در فرانسه که یک کشور لائیک است قابل فهم نیست. یک مدل دمکراتیک که بر پایه دینی استوار است ولی در عین حال دمکراتیک هم هست. شاید کمبود هایی داشته باشد ولی این مدل دمکراتیک بیلانی 35 ساله  در زمینه حقوق بشر و حقوق زنان و امنیت اجتماعی و پیشرفت های علمی و فرهنگی در ایران دارد. این بیلان مهم است. این مدل با آنچه در دیگر کشورهای منطقه در حال اجرا است اصلا قابل قیاس نیست.

چگونه این اختلاف برداشت ما از ایران و واقعیت های موجود را توضیح می دهید ؟

نظام سیاسی ما، جمهوری اسلامی، از همان ابتدای پیدایش خود با خصومت های قدرت های بزرگ بخصوص ایالات متحده امریکا که منافع اش آسیب دیدند مواجه بوده است. در این راستا، آنها تلاش کردند حکومت ایران را سرنگون سازند. ولی بعد از 35 سال متوجه شده اند که این نظام شکننده نیست بلکه باثبات نیز هست. قدرتهای بزرگ، برای حل بحران های منطقه ای، قدرتهای بزرگ بر ضرورت مشارکت ایران اعتراف دارند. ما آماده هستیم که در فراهم شدن  شرایط لازم برای ایجاد ثبات منطقه ای مشارکت کنیم. بنابراین طبیعی است که ایران نقش خود به عنوان مخاطبی استوار و محکم را بازی کند. اعتقاد ما بر این است که باید به مدل دمکراتیک مبتنی بر اصل"هر فرد یک رای" احترام گذاشت. اگر این اصل محترم شمرده شود، می توان آینده ای کاملا باثبات در این منطقه را پیش رو داشت.

آیا می توان تصور کرد که  ایران یک بازیگر اصلی صحنه جهانی باشد؟

این کاملا منطقی است. نفوذ ایران در صحنه بین المللی و در منطقه را به هیچ وجه نمی توان نادیده گرفت. ایران دارای هشتاد میلیون نفر جمعیت و منابع مهم انسانی مستعد و منابع انرژی غیر قابل تصور است. این نفوذ و این موقعیت جغرافیایی به ایران نقشی کاملا مهم می دهد. فرانسه نیز شایستگی آنرا دارد نقشی تعیین کننده بازی کند.