درخواست ترکیه از ارمنستان

ارمنستان

آنکارا- ایرنا - ˈ احمد داوداوغلو ˈ وزیر امور خارجه ترکیه در پی پیام تسلیت نخست وزیر این کشور به نوادگان ارامنه کشته شده در سال 1915و در دوران عثمانی ابراز امیدواری کرد که ارمنستان به این پیام برای تشکیل کمیته تحقیقاتی مشترک پاسخ دهد.

به گزارش روز پنجشنبه منابع خبری ترکیه ، داوداوغلو در این پیام گفت : ما خواستار تشکیل یک کمیته تحقیق متشکل از تاریخدانان ترک ، ارمنی و بین المللی به منظور بررسی رخدادهای سال 1915 هستیم .

وی افزود : برخی از حرکت ترکیه شاید تعجب کرده باشند ولی همگان به نگاه انسانی ترکیه در قبال بشریت آگاه هستند.

براساس این گزارش ، نخست وزیر ترکیه روز گذشته برای نخستین بار در تاریخ این کشور از طرف کشورش به نوادگان ارامنه کشته شده در سال 1915 میلادی موسوم به قتل عام ارامنه در 4 اردیبهشت (24 آوریل ) در زمان امپراتوری عثمانی ، تسلیت گفت.

امروز مصادف با 24 آوریل سالروز قتل عام ارامنه در دوران عثمانی است.

همه ساله ارامنه در کشورهای مختلف علیه ترکیه در این روز تظاهرات برگزار می کنند.

نخست وزیر ترکیه در بیانیه ای برای نخستین بار در تاریخ این کشور با اشاره به اینکه حوادث تلخ یاد شده موجب تاسف است ، اضافه کرد نباید حوادث تاریخی منجر به بروز درگیریها در جهان امروز شود و باید با بهره گیری از ارزشهای مشترک برای خود آِینده بهتری بسازیم.

وی در این بیانیه افزود: این وظیفه مورخان و تاریخ شناسان است که با تحقیقات خود حوادث تاریخی را به آن شکلی که بوده به مردم امروز منتقل کنند.

ارامنه مدعی هستند که در سالهای یاد شده ده ها هزار تن از اجداد آنان را دولت عثمانی به قتل رسانده است.

برخی از کشورها کشته شدن ارامنه در سالهای 1915 الی 1917 را به عنوان نسل کشی به رسمیت شناخته اند.

خاورم ** 230 *1446
کد N242483