جهانگیری در دیدار وزیر بهداشت عمان:

ایران آماده انتقال تجربیات بهداشتی و درمانی به عمان است

دولت

معاون اول رییس‌جمهور گفت: علوم پزشکی، موسسات فنی و مهندسی و دانش بنیان در ایران پیشرفتهای چشم گیری داشته‌اند و جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد دانش و تجربیات خود را در زمینه‌های بهداشتی و درمانی به کشور عمان انتقال دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، اسحاق جهانگیری عصر امروز(چهارشنبه) در دیدار «احمدبن محمد بن عبیدالسعیدی» وزیر بهداشت عمان اظهارداشت: تهران در روابط خود با مسقط بدنبال روابطی راهبردی است و بر همین اساس معتقد هستیم عمان باید جایگاه ویژه‌ای در بخش‌های اقتصادی، تجاری و فرهنگی با ایران احراز نماید.

معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه ایران مایل به استفاده از همیاری عمان در برقراری ثبات و استقرار امنیت در منطقه است، گفت: همکاری و تأمین امنیت دسته جمعی در خلیج فارس بر پایه اعتماد متقابل، گسترش منافع و همکاری مشترک مهمترین موضوع در روند رشد، شکوفایی و توسعه کشورهای این منطقه است.

وی بر لزوم افزایش مراودات و رایزنی‌ها در سطوح عالی تاکید کرد و افزود: البته گام‌های مهمی در جهت گسترش روابط دو کشور برداشته شده اما با توجه به پیشینه روابط و مشترکات موجود، انتظارات و توقعات بیشتری از روابط دو کشور در بخش اقتصادی وجود دارد.

جهانگیری سفر روحانی به مسقط و سفر سلطان قابوس به تهران را نقطه عطفی در روابط دو کشور دانست و با بیان اینکه نگاه کلان طرفین به مسائل منطقه به هم نزدیک است ابراز امیدواری کرد روند روبه رشد روابط ایران و عمان در بخشهای مختلف ادامه یابد.

معاون اول رییس‌جمهور همچنین با اشاره به همراهی دو کشور در مقاطع سخت، خاطرنشان کرد: ایران و عمان در سایه پیوندها و مشترکات دینی، تاریخی و حسن همجواری از روابط و مناسبات خوبی در تمام سطوح برخوردار هستند و امیدواریم در دوره جدید تحرک بیشتری در این روابط ایجاد شود.

معاون اول رییس‌جمهور گفت: با توجه به ظرفیت‌های موجود در بخش پزشکی و بهداشتی، آمادگی لازم برای توسعه همکاریهای دو جانبه در این بخش وجود دارد و ساخت بیمارستان ایرانیان در مسقط، اعزام پزشک و پرستار، همکاری‌های دارویی و توریسم درمانی مصداق‌هایی از این همکاری هستند.

وزیر بهداشت عمان نیز در این دیدار با اشاره به بازدیدهای خود از دانشگاه، موزه و فرهنگستان علوم پزشکی ایران گفت: آثار تاریخی و علمی موجود بیانگر تمدن و فرهنگ دیرینه ایران است.

احمدبن محمد بن عبیدالسعیدی پیشرفت‌ها و دست‌آوردهای علمی و پزشکی ایران را افتخارآمیز خواند و افزود: به نظر می‌رسد تحریم ها علیه ایران، فرصتی بوجود آورد تا ملت ایران پله‌های ترقی و پیشرفت را در همه سطوح طی کند.

وی روابط تهران – مسقط را عمیق و مستحکم توصیف کرد و ضمن ابلاغ سلام خود و پادشاه عمان به روحانی، گفت: جناب آقای روحانی از محبوبیت ویژه‌ای در کشور عمان برخوردار هستند.

وزیر بهداشت عمان همچنین با اشاره به اجلاس منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت و آگاهی از تجربیات و توانمندی‌های پزشکی و دارویی جمهوری اسلامی ایران، خواستار گسترش همکاری های دو کشور در عرصه پزشکی و دارویی شد.