‌چشم‌انداز روابط اقتصادی ایران و فرانسه در دیدار رییس کمیسیون مالی فرانسه با مصباحی‌مقدم

آریالای فیلیپ مارینی، رییس کمیسیون امور مالی فرانسه، پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) با غلامرضا مصباحی‌مقدم، رییس کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مصباحی‌مقدم در ابتدای این دیدار ضمن اشاره به پیشینه طولانی روابط ایران و فرانسه، گفت: تلقی مثبت ملت ایران از فرانسه گنجینه با ارزشی برای توسعه و تقویت روابط دوجانبه در همه زمینه‌های مورد علاقه طرفین است که نباید با اقدامات یکجانبه‌گرایانه یا اظهارات مداخله‌جویانه خدشه‌ای بر آن وارد ساخت.

رییس کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به کاهش سطح مبادلات اقتصادی دو کشور در سایه تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه کشورمان، گفت: با توجه به فضای جدیدی که در بعد بین‌المللی نسبت به جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده است اکنون باید با مساعی مشترک و استفاده از ظرفیت‌های عظیم دو کشور سعی در ارتقای روابط اقتصادی و تجاری فیمابین به سطحی قابل قبول و متناسب داشته باشیم.

مصباحی‌مقدم در ادامه این دیدار با اشاره به مذاکرات هسته‌ای کشورمان با قدرت‌های جهانی، گفت: جمهوری اسلامی ایران در دکترین دفاعی خود سلاح‌های هسته‌ای و کشتار جمعی را مدافع خطر ندانسته بلکه اینگونه سلاح‌ها را منشا خطر می‌دادند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با قبول NPT و پذیرش نظارت‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر فعالیت‌های هسته‌ای خود حسن نیت خود را نشان داده است.

مصباحی‌مقدم، فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر تحریم سلاح‌های هسته‌ای را به هیات پارلمانی فرانسوی گوشزد کرد و افزود: صراحت فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی در تحریم تولید، نگهداری و استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی به ممنوعیت تولید این سلاح‌ها جنبه دینی داده است.

فیلیپ مارینی گفت: با توجه به فضای مثبت مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5، امیدواریم با توافق نهایی شاهد رفع تحریم‌های ایران و تسریع در گسترش همکاری اقتصادی دو کشور باشیم.

رییس کمیسیون امور مالی مجلس فرانسه در پایان این دیدار در خصوص امور بانکی، بورس، بودجه و فعالیت اقتصادی تحت نظارت مجلس شورای اسلامی با همتای خود رایزنی و گفت‌وگو کرد.

لازم به ذکر است یوناتن بت کلیا و عیسی امامی نیز در این دیدار حضور داشتند که نظرات خود را در مورد چشم‌انداز روابط اقتصادی دو کشور جداگانه بیان کردند.

انتهای پیام

کد N241698