ابراز امیدواری ظریف نسبت گسترش روابط با اتحادیه اروپا

وزیر امور خارجه کشورمان ابراز امیدواری کرد که با به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 زمینه گسترش روابط با اروپا هرچه بیشتر فراهم شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که در نشست مطبوعاتی مشترک با وزیر خارجه لتونی سخن می‌گفت با بیان اینکه روابط ما با لتونی روابطی دیرینه است و به دهه 1920 میلادی بر می‌گردد اظهار کرد: ما هیچگاه اشغال لتونی را نپذیرفتیم و این روابط خوب با لتونی همواره ادامه داشته است.

وی با ابراز خرسندی از سفر وزیر خارجه لتونی به تهران گفت: بسیار خوشحالیم که اولین دیدار وزیر خارجه لتونی از تهران اتفاق می‌افتد و اولین سفیر لتونی نیز به عنوان سفیر غیرمقیم در ایران چند ماه پیش استوارنامه خود را ارائه کرد.

ظریف ادامه داد: امکان گسترش روابط در همه حوزه‌های مختلف فرهنگی،‌ سیاسی و اقتصادی بین دو کشور وجود دارد. لتونی در سال 2014 پایتخت فرهنگی اتحادیه اروپا است و امکان همکاری گسترده فرهنگی در حوزه میراث فرهنگی و سایر حوزه‌های وجود دارد در حوزه اقتصادی هیاتی از بازرگانان و افراد بخش خصوصی وزیر خارجه لتونی را در این سفر همراهی می‌کنند همچنن گفت‌وگوهای سیاسی نیز در این سفر در دستور کار قرار دارد.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه در مذاکراتش با وزیر خارجه لتونی در همه حوزه‌های روابط دو جانبه مذاکراتی صورت گرفته است گفت: خواست سیاسی دو طرف گسترش این روابط است که با آرام‌تر شدن وضع سیاسی و مذاکراتی که در وین در حال انجام هستیم و انشالله به نتیجه خواهد رسید امکان این فعالیت‌ها گسترده‌تر خواهد شد.

ظریف گفت: در موضوعات مختلف بین‌المللی از جمله وضعیت اوکراین،‌ سوریه،‌ افغانستان وعراق مذاکراتی انجام شد و دیدگاه‌های دو طرف مطرح شد. لتونی در سال 2015 ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده خواهد گرفت و زمینه برای همکاری دو کشور در همه حوزه‌ها از جمله در افغانستان وجود دارد. لتونی در افغانستان حضور دارد و در دو دوره در آنجا فعال بوده است از جمله در زمان اشغال افغانستان توسط نیروهای شوروی و همچنین امروز در قالب آیساف در افغانستان حضور دارد و نقش قابل توجهی در قسمت تاجیک‌نشین و ازبک نشین افغانستان در منطقه مراز شریف ایفا می‌کند و سابقه نسبت خوبی در کمک به مردم افغانستان داشته‌اند.

وی با بیان اینکه زمینه برای همکاری با لتونی در افغانستان فراهم است اضافه کرد: درباره ضرورت گفت‌وگو و احترام متقابل در مباحث مربوط به حقوق بشر و جامعه مدنی با یکدیگر گفت‌وگوهایی داشته‌ایم بحث‌های خوبی صورت گرفته که جدی، مبنایی و دوستانه بود که امیدواریم زمینه‌ای برای همکاری هر چه بیشتر ایران و لتونی و اتحادیه اروپا در زمان ریاست این کشور باشد.

انتهای پیام

کد N241032