عباس تمدید مذاکرات با اسرائیل را مشروط کرد

فلسطين

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد که تمدید سه ماهه مذاکرات با رژیم صهیونیستی پس از آزادی گروه چهارم اسیران فلسطینی و موافقت تل‌آویو با انجام مذاکرات پیرامون مرزها صورت خواهد گرفت.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد که تمدید سه ماهه مذاکرات با رژیم صهیونیستی پس از آزادی گروه چهارم اسیران فلسطینی و موافقت تل‌آویو با انجام مذاکرات پیرامون مرزها صورت خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبکه فلسطین الیوم، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در مصاحبه با خبرنگاران اسرائیلی در مقر تشکیلات خودگردان در رام الله گفت: تمدید مذاکرات باید مبتنی بر دو اصل باشد که یکی از آن‌ها آزادی دور چهارم اسیران فلسطینی است که تعداد این اسیران به 30 تن می‌رسد و چهارده تن از آن‌ها از عرب‌های اسرائیلی هستند.

وی تاکید کرد: اسیران فلسطینی باید بدون هیچ شروط جدیدی از جمله تبعید یا اخراج از اراضی اشغالی آزاد شوند چرا که این قبیل اقدامات نقض توافق‌ها به شمار می‌رود.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین عنوان داشت: اصل دوم در خصوص انجام مذاکرات پیرامون مسئله مرزها به مدت سه ماه است و در این مذاکرات باید فقط روی مساله ترسیم مرزها تمرکز کرد و اسرائیل نیز باید در این دوره زمانی تمامی شهرک‌سازی‌ها را متوقف کند.

وی با بیان اینکه فلسطینی‌ها با به رسمیت شناختن اسرائیل به عنوان "کشور یهود" مخالفند عنوان داشت: زمانی که آمریکا اسرائیل را در سال 1948 به رسمیت شناخت، هری ترومن، رئیس جمهور وقت آمریکا عبارت "کشور یهود" را خط زده و به جای آن نام "کشور اسرائیل" را نوشت.

محمود عباس خطاب به مسئولان رژیم صهیونیستی تصریح کرد: شما دو توافق‌نامه صلح را با مصر و اردن امضا کردید و از این دو کشور نخواستید تا شما را به عنوان "کشور یهود" به رسمیت بشناسند اگر شما اصرار دارید که نام اسرائیل را تغییر دهید می‌توانید همچون دیگر کشورها در سازمان ملل دست به این اقدام بزنید.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در ادامه افزود: در صورتی که مذاکرات صلح میان طرف‌های اسرائیلی و فلسطینی شکست بخورد تل‌آویو باید مسئولیت وضعیت اقتصادی در اراضی فلسطینی را بر عهده بگیرد. در صورتی که مذاکرات متوقف شود این اسرائیل است که باید مسئولیت اوضاع اقتصادی و پرداخت حقوق کارمندان، کارگران، کشاورزان و پرداخت هزینه‌های بخش بهداشتی و آموزشی را بر عهده بگیرد.

عباس در ادامه تاکید کرد که مذاکرات یک گزینه نیست بلکه پایه و اساسی است که تشکیلات خودگردان فلسطین بر آن مبتنی شده است.

این اظهارات عباس در حالی مطرح شد که منابع اسرائیلی اعلام کردند که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با درخواست فلسطینی‌ها برای توقف ساخت شهرک‌های یهودی‌نشین در اطراف قدس مخالف است.

انتهای پیام

کد N240117