ادامه انتقادها از اقدام غیرقانونی آمریکا؛

جلسه اول رسیدگی به موضوع ابوطالبی در سازمان ملل بدون نتیجه به پایان رسید

ایران در جهان

اولین نشست کمیته روابط با کشور میزبان سازمان ملل متحد که برای بررسی موضوع خودداری آمریکا از دادن روادید به نماینده جمهوری اسلامی ایران برگزار شده بود بدون رسیدن به نتیجه خاصی به کار خود پایان داد.


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، شب گذشته کمیته روابط با کشور میزبان سازمان ملل که متشکل از 19 عضو است بنا بر درخواست ایران تشکیل جلسه داد.

این نشست با شنیدن اظهارات نمایندگان ایران و آمریکا پیگیری شد و نمانیده کشور کوبا نیز از اقدام آمریکا در ندادن روادید به "حمید ابوطالبی" انتقاد کرد.

به گفته "نیکلاس امیلو" سفیر قبرس در سازمان ملل که ریاست جلسه شب گذشته را بر عهده داشت، کمیته روابط با کشور میزبان این پرونده را همچنان در دستور کار خود دارد و در صورتی که لازم باشد مجددا درباره آن تشکیل جلسه می دهد.

آمریکا به بهانه حضور حمید ابوطالبی در میان دانشجویانی که با حمله به سفارت آمریکا در سال 1358 شمسی اقدام به تسخیر لانه جاسوسی کرده بودند از دادن روادید به وی خودداری می کند.

وظیفه کمیته ۱۹ نفره روابط با کشور میزبان بررسی مسائلی مانند صدور ویزا، مهاجرت و موارد امنیتی است. پیشتر استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل، رخدادهای پیش‌ آمده درباره روادید ابوطالبی را موردی منحصر به فرد توصیف کرده و گفته بود : صادر نشدن ویزا برای نماینده معرفی شده به سازمان ملل از کشوری دیگر بی سابقه است.

این سخنگوی سازمان ملل در عین حال تاکید کرده است که اعضای ملل متحد برای معرفی هر نماینده‌ای که خود می خواهند آزاد هستند.

حمید ابوطالبی نماینده معرفی‌شده ایران به سازمان ملل به جای محمد خزاعی است که ماموریت رسمی او در اسفند ماه سال گذشته به پایان رسید.