۰
یادداشت ظریف در فارین افرز:

غربی ها سعی در به تصویر کشیدن جامعه اسلامی به عنوان یک دشمن ایدئولوژیک در مقیاس جهانی دارند

  • ۱۲بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه
سیاست خارجی

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در آستانه آغاز مذاکرات بر سر تدوین متن توافق جامع هسته‎ای در شماره ماه می-ژوئن فارین افرز به تبیین مواضع جمهوری اسلامی پرداخت.

به گزارش خبرگزاری مهر در این یادداشت آمده است:

سیاست خارجی جزء حیاتی از زندگی، رفتار و حکومت‎داری در همه دولت‏‎هاست. اما در سال‎های اخیر با توجه به اینکه روابط میان کشورها پیچیده‏‎تر شده است، اهمیت بیشتری یافته است. افزایش شدید تعداد بازیگران بین‎المللی -از جمله سازمان‎های چند جانبه ، بازیگران غیردولتی ، و حتی افراد - تصمیم‎سازی را پیچیده‎تر کرده است. در همین حال، روندِ در جریانِ جهانی شدن -که با وجودی که  تعریف شده است، توسط برخی مورد تحسین قرار گرفته و برخی دیگر از آن انتقاد کرده‎اند - بار سنگینی را بر سیاست‎های خارجی تمام کشورها -چه کوچک و چه بزرگ و چه پیشرفتی یا در حال پیشرفت- تحمیل کرده است.

از زمانی که جمهوری اسلامی به دنبال انقلاب مردمی در سال 1979 برقرار شد، با این چالش‎‏ها  دست و پنجه نرم کرده است. سیاست خارجی پسا انقلابی ایران، بر پایه تعدادی  آرمان‎ها و اهداف مقدس قرارداده شده که در قانون اساسی کشور تعبیه شده است. این مسائل عبارتند از حفظ استقلال ایران ، تمامیت ارضی و امنیت ملی و دستیابی به توسعه ملی پایدار در بلند مدت . فراتر از مرزهای خود ، ایران به دنبال بالابردن جایگاه منطقه ای و جهانی خود؛ ترویج آرمان‎ها، از جمله دموکراسی اسلامی؛ به گسترش روابط دو جانبه و چند جانبه ، به ویژه با کشورهای اسلامی  همسایه و کشورهای غیر متعهد ؛ کاهش تنش‎ها و مدیریت عدم توافق با کشورهای دیگر ؛ تقویت صلح و امنیت در هر دو سطح منطقه‎ای و بین‎المللی از طریق تعامل سازنده؛ و ترویج درک بین‎المللی از طریق گفتگو و تعامل فرهنگی است.

ایران در عصر چند قطبی

از زمان پایان جنگ سرد و فروپاشی نظام دو قطبی جهانی در اوایل دهه 1990 ، نظم جهانی یک تغییر ساختاری عمده‎ای داشته است. اما نظم جدید مستحکمی هنوز ظهور نکرده است. همانطور که در مورد دوره‎های گذار در گذشته صدق می‎کرد ، شرایط  سیال، پیچیده و نامشخص امور بین‎الملل بسیار خطرناک و چالش برانگیز است.  انتقال‎های قبلی معمولا با رقابت‎های نظامی و حتی جنگ تمام عیار میان قدرت‎های غالب آن زمان، پیچیده شده بودند. رقابت‎های امروزی نیز به همین شکل کاملا شدیدند. با این حال، با توجه به تعدادی از عوامل از جمله -تغییرات ق ابل ملاحظه در فضای جهانی ، تغییر در ماهیت قدرت و تنوع و تعدد بازیگران دولتی و غیردولتی - رقابت این روزها بیشتر به شکل غیر نظامی است .

مفهوم قدرت ، که به طور سنتی با قدرت نظامی اندازه‎گیری می‎شود ، به میزان قابل توجهی تغییر کرده است. اشکال جدیدی از تاثیرگذاری - اقتصادی، تکنولوژیکی و فرهنگی - پدید آمده است. همزمان، تغییراتِ مفهومی باعث شده است اجزای فرهنگی، هنجاری و ایده پردازیِ قدرت را به جلوی صحنه آورده است ، و دستیابی به قدرت را در دسترس تعداد بیشتری از بازیگران قرار داده است. علاوه بر این، افزایش تدریجی چندجانبه گرایی در پی جنگ جهانی دوم باعث افزایش  اهمیت هنجارها و اجماع  بین‎المللی شده است.

با وجود چنین تغییرات اساسی در معماری نظم جهانی ، باقی مانده‎ها و آنهایی که از نظم کهن بهره می‎بردند، تلاش کرده اند آن را حفظ کنند. در اواخر دهه 1980 و اوایل دهه 1990 ، ظهور تئوری های آخرالزمانی در ایالات متحده و اعلام " پایان تاریخ " و یا " برخورد تمدن ها " نشان دهنده واکنش شتابزده به خلاء ایجاد شده با پایان جنگ سرد و بالا رفتن جایگاه مسلمانان در صحنه جهانی است. از طریق یک سری کمپین‌های اسلام هراسانه -که بعضی از اوقات به عنوان سیاست رسمی دولت ترویج شده است  و بصورت نظام‎مند در اشکال و صورتهای مختلف تداوم یافته است- برخی در غرب سعی در به تصویر کشیدن جامعه اسلامی به عنوان یک دشمن ایدئولوژیک جدید در مقیاس جهانی کرده‎اند .

اما به جای اینکه منجر به اختلاف شود ، جهان در حال حاضر به سمت یک وضعیت وابستگی متقابلِ در حال حرکت است . بر خلاف وضعیت گذشته ، پیگیری سیاست تکروی توسط هژمونی‎های سابق و یا قدرت های فعلی به حالت بن بست و فلج منتهی شده است. امروز ، بیشتر  دولت‎-ملت‎ها، صرف نظر از اندازه، قدرت، نفوذ و یا دیگر ویژگی‎ها ، به این درک رسیده‎اند -یا به صورت داوطلبانه و یا تحمیل ی- که انزواگرایی نه فضیلت و نه مزیت است . از معیارهای عصر حاضر اقدام جمعی و همکاری محسوب می‎شوند.

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.