۰

یک استاد دانشگاه: ثبات افغانستان در گرو انتقال بدون چالش قدرت است

  • ۷بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه

یک استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی معتقد است اگر پروسه تغییر قدرت در افغانستان بدون چالش انجام شود، ثبات سیاسی و اقتصادی به این کشور باز می‌گردد.

دکتر جلیل رحیمی جهان‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان با اشاره به انتخابات افغانستان و پروسه تغییر قدرت در این کشور اظهار کرد: انتخابات صورت گرفته در افغانستان اولین انتخاباتی است که در آن پروسه انتقال قدرت به صورت مسالمت آمیز و توسط خود افغان‌ها طی چند دهه گذشته در حال رخ دادن است.

این استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: اگر این انتخابات بدون چالش به اتمام برسد، بیشتر کشورهایی که قصد سرمایه‌گذاری در افغانستان را دارند به آینده افغانستان امیدوار می‌شوند و رشد افغانستان در همه ابعاد را در پی دارد.

وی با اشاره به اینکه افغانستان بیشترین مشکل را در حوزه امنیتی و اقتصادی دارد، یادآور شد: افغانستان در حوزه امنیتی نیازمند رسیدن به آرامش و برقراری امنیت و رسیدن به شرایط صلح است، اگر انتخابات بتواند در این حوزه اثر مثبت بگذارد، صلح و ثبات را برای همسایگان در منطقه به ارمغان می‌آورد و پیشرفت و رونق اقتصادی آن وابستگی شدیدی به شرایط امنیت افغانستان دارد.

رحیمی جهان‌آبادی تصریح کرد: در هر کشوری زمانی سرمایه داخلی و خارجی جذب می‌شود که شرایط امنیتی و اقتصادی آن در ثبات باشد و اگر افغانستان انتخابات آرامی را داشته باشد و این شرایط را بهبود ببخشد مشکلات اقتصادی آنها کم کم برطرف می‌شود.

وی با بیان این که افغانستان علاوه بر مشکلات اقتصادی، مشکلات فرهنگی، اجتماعی و اداری هم دارد، خاطرنشان کرد: افغانستان چند دهه در جنگ بوده است و رفع معضلات آن تا حدودی زمان‌بر است و ظرف 2-3 سال نتیجه بخش نخواهد بود.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه از بین نامزدهای کنونی اتنخابات ریاست جمهوری شانس عبدالله عبدالله برای تصدی این پست بیشتر است، افزود: اکثر نامزدهای انتخاباتی ریاست جمهوری افغانستان در رابطه با کشورمان نگاه‌های مثبتی دارند.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.