تعداد نیروهای آمریکایی در افغانستان احتمالاً‌ به کمتر از 10 هزار تن کاهش می‌یابد

سیاسی

مقام‌های دولت آمریکا اعلام کردند، تعداد سربازان این کشور احتمالاً‌ به کمتر از 10 هزار تن کاهش می‌یابد. این تعداد کمترین نفرات درخواست شده از سوی ارتش آمریکا برای آموزش سربازان افغان هم‌زمان با خروج سربازان خارجی از این کشور جنگ زده محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در 5 آوریل سال جاری میلادی، مقام‌های کاخ سفید، وزارت خارجه و پنتاگون مذاکرات را درباره تعداد سربازان آمریکایی که باید پس از پایان ماموریت نیروهای ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده در سال جاری میلادی در افغانستان بمانند، از سر گرفته‌اند.

تصمیم برای نگه داشتن تعداد نیروهای کمتر و به احتمال زیاد 5000 تن بازتاب تصمیمی از سوی کاخ سفید است که معتقد است نیروهای امنیتی افغان به حد کافی توانایی مقابله با تهدیدها را دارند. همین تعداد کم نیروهای آمریکایی مسئول آموزش مقابله با تروریسم یا تعلیم عملیات مشابه به نیروهای افغان خواهند بود.

مقام‌های کاخ سفید می‌گویند این عقیده نسبتاً‌ به انتخابات افغانستان بستگی دارد؛‌ به انتخاباتی که ستایش بین‌المللی را به خاطر حضور 60 درصدی مردم این کشور و ناکامی طلبان در مخدوش کردن آن به همراه داشت.

یکی از مقام‌های آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، گفت: مذاکره برای باقی گذاشتن تعدادی از سربازان آمریکایی در افغانستان همچنان دارد. آن‌ها به دنبال گزینه‌های بیشتر هستند.

هم اکنون حدود 33 هزار سرباز آمریکایی در افغانستان هستند.

در حالی که سربازان انگلیسی و سربازان کشورهای دیگر خود را برای خروج از افغانستان آماده می‌کنند، تعداد سربازان آمریکایی که قرار است در افغانستان باقی بمانند، همچنان بحث داغ مذاکره در دولت واشنگتن است.

بسیاری از مقام‌های مسئول می‌گویند: عدم حضور سربازان آمریکایی در افغانستان باعث به وجود آمدن خلائی می‌شود که شبه نظامیان طالبان از آن به نفع خود و بازگشت مجدد استفاده خواهند کرد.

فرماندهان نظامی آمریکا نظیر ژنرال جوزف دانفورد، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان اعلام کرده‌اند که 10 هزار سرباز حداقل نیاز برای کمک به آموزش و مشاوره به نیروهای افغان برای مقابله با شبه نظامیان محسوب می‌شود.

لیزا کورتیس، تحلیل‌گر سابق سازمان اطلاعات آمریکا (سیا) و یکی از مقام‌های کنونی وزارت خارجه آمریکا که برای اندیشکده بنیاد هریتیج کار می‌کند، گفت: اگر کاخ سفید به دنبال باقی نگه داشتن تعداد کمتری از سربازان آمریکایی در افغانستان باشد، باید بر نیروهای این کشور فشار بیشتری وارد کرده و خطر ضایع و تباه شدن تلاش‌های اخیر برای مقابله با شبه نظامیان طالبان را بپذیرد.

در همین حال به دنبال ناکامی دولت ایالات متحده و کابل در نهایی کردن معاهده امنیتی دو جانبه برای رسمی کردن حضور سربازان آمریکایی پس از 2014 در افغانستان، مذاکره بر سر تعداد سربازان آمریکایی که در افغانستان باقی می‌مانند، همچنان ادامه دارد.

سخنگوی کاخ سفید گفت: تا زمانی که این معاهده امضا نشود، چالش‌ها همچنان ادامه می‌یابد.

همچنین، نتایج انتخابات ریاست جمهوری اخیر افغانستان اگر به دور دوم کشیده شود، تا مدت‌ها مشخص نخواهد شد. اما کاندیداهای پیشرو اعلام کرده‌اند که این معاهده را امضا خواهند کرد.

انتهای پیام

کد N237955