تحولات همسایگان شرقی/

درخواست مشرف برای دریافت مجوز خروج از پاکستان/ کشته و زخمی شدن 40 عضو طالبان

آسیا اقیانوسیه

درخواست مشرف برای دریافت اجازه خروج از پاکستان، واگذاری مقر نظامیان خارجی به نیروهای دولتی و کشته و زخمی شدن 40 عضو طالبان از جمله تحولات همسایگان شرقی کشورمان به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر، شینهوا گزارش داد که پرویز مشرف رئیس جمهوری سابق پاکستان روز گذشته با ارائه درخواستی به دادگاه عالی ایالت سند در جنوب این کشور خواستار دریافت مجوز خروج از کشور برای مراقبت از وضعیت مادرش و حذف نام وی از فهرست ممنوع الخروجی ها از کشور شده است.

مقامات قضایی دادگاه عالی ایالت سند نیز با ثبت درخواست مشرف از مسئولان وزارت کشور و آژانس تحقیقات فدرال پاکستان خواستند تا در این زمینه نماینده خود را به دادگاه اعزام کرده و نظر دهند.

این درخواست درحالیست که دادگاه ویژه اسلام آباد مشرف را به اتهام تعلیق قانون اساسی و اعلام غیرقانونی وضعیت اضطراری در کشور مجرم شناخته و درخواست وی برای خروج از کشور را رد کرده است.

خبر دیگر اینکه امین حبیبی رئیس کمیسیون انتقال پایگاه های نظامیان خارجی درافغانستان در نشست شورای وزیران از واگذاری 335 مقر نظامیان خارجی مستقر در این کشور به نیروهای دولتی افغان خبر داد که روند انتقال مسئولیت های امنیتی از نظامیان خارجی از دو سال گذشته به نیروهای دولتی آغاز شده و این روند تا پاییز سال جاری ادامه دارد.

خبر دیگر اینکه وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که بر اثر انفجار یک بمب در کابل یک سرباز افغانی کشته شد.

مقامات افغانی طالبان را تهدید اصلی برای نیروهای امنیتی معرفی می کنند. ارتش افغانستان همچنین 37 بمب کنار جاده ای و مین را 24 ساعت گذشته در پایتخت این کشور خنثی کرد.

نیروهای امنیتی افغانستان نیز چهار عضو طالبان از جمله یک عامل انتحاری را در ولایت جوزجان در شمال این کشور بازداشت کرده و یک حمله تروریستی را در این ولایت خنثی کردند.

وزارت کشور افغانستان همچنین از کشته شدن 29 عضو طالبان و زخمی شدن 11 فرد دیگر در یک سری عملیات نظای در 24 ساعت گذشته در بخشهای مختلف این کشور خبر داد.

پلیس افغانستان، ارتش و سازمان اطلاعاتی این کشور عملیات پاکسازی را علیه طالبان در ولایت های سمنگان، فاریاب، زابل، اروزگان و هلمند انجام داده که در این مدت سه شبه نظامی بازداشت شدند.