فرمانده سپاه در پاسخ به مهر:

تشریح برنامه سپاه برای برقراری امنیت در مرزها/ پیشروی چشمگیر ارتش سوریه با حمایت های آموزشی و نرم افزاری سپاه

نیروهای مسلح

فرمانده سپاه پاسداران با اشاره به طرح امنیت مردمی معروف به طرح شهید شوشتری سپاه برای برقراری امنیت در کشور به ویژه در شمال غرب و جنوب شرق، گفت: با این طرح برقراری امنیت در مرزها به نیروهای مردمی سپرده شده است و موفقیت های خوبی با اجرای این طرح به دست آوردیم و دیگر شاهد فعالیت های تروریستی در عمق این مناطق نیستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار سرلشگر محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مناسبت سالروز تصویب اساسنامه سپاه در شورای انقلاب و تاسیس رسمی این نهاد در دوم اردیبهشت ماه نشست خبری برگزار کرد و به سئوالات اصحاب رسانه پاسخ داد.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه اقدامات سپاه برای برقراری امنیت در کشور و به ویژه در شمال غرب و جنوب شرق چه بوده است و به چه میزان طرح امنیت پایدار یا امنیت مردمی معروف به طرح شهید شوشتری محقق شده است، گفت: شمال غرب کشور و جنوب شرق به دلیل جغرافیای خاصی که دارد منطقه خاص امنیتی است و مورد توجه دشمنان انقلاب اسلامی بوده است.

وی افزود: سپاه برای تامین امنیت بر روی این دو منطقه متمرکز شده است و نیروی زمینی سپاه در این عرصه ایفای نقش می کند.

فرمانده کل سپاه پاسداران با اشاره به سیاست  راهبردهای جدید سپاه برای تامین امنیت در این مناطق مرزی، گفت: استفاده از نیروهای بومی و مردمی برای امنیت در این منطقه به کار گرفته شده و به نوعی تامین امنیت را به نیروهای مردمی واگذار کرده ایم .

جعفری با بیان اینکه نوع و نحوه واگذاری تامین امنیت به مردم در مناطق مختلف متفاوت است، گفت: مثلا در جنوب شرق و در سیستان به دلیل آنکه ساختار قبیله ای حاکم است واگذاری امنیت را به سران طوایف داده ایم و نیروهای مردمی را سازماندهی کردیم تا امنیت منطقه به دست خودشان برقرار شود.

وی با بیان اینکه این طرح جدید 4-5 سال است که توسط سپاه استفاده می شود، گفت: موفقیت های خوبی در این طرح به دست آوردیم و دیگر شاهد ناامنی ها در عمق کشور نیستیم.

نجفی همچنین با اشاره به حادثه اخیر در مرز سراوان که منجر  به گروگانگیری 5 مرزبان ایرانی شد، افزود: آن مناطق صفر مرزی را از برادران ناجا تحویل گرفته ایم و نیروهای سپاه مشغول کارهای مهندسی در آن منطقه هستند تا دیگر شاهد این حوادث تلخ نباشیم.

فرمانده سپاه همچنین با بیان اینکه سپاه از حرکت مقاومت مردمی در سوریه با افتخار حمایت می کند، تصریح کرد: به دلیل حضور گسترده نیروهای مردمی سوریه برای مقابله با تروریست ها، نیازی به حضور نظامی دیگر کشورها نیست اما سپاه وظیفه خود می داند که حمایت های معنوی، تجربی و دانشی خود را از مقاومت مردمی سوریه انجام دهد.

وی افزود: با حمایت های آموزشی و نرم افزاری که سپاه در سوریه انجام داده است شاهد هستیم که ارتش نیروهای مردمی پیشروی چشمگیری داشته اند و بعد از سه سال جنگ، عملکرد ارتش مردمی روشن است و پیروزی جبهه حق با غلبه نیروهای مردمی دارد شکل می گیرد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا حضور سپاه در عرصه های اقتصادی مانع نقش آفرینی ظرفیت های خود و پویا در بخش خصوصی نمی شود؟، گفت: سپاه هرگز در عرصه اقتصادی ورود نداشته و تنها در عرصه سازندگی وارد شده است.

سردار سرلشکر جعفری با تاکید بر اینکه فعالیت در عرصه سازندگی با اقتصادی متفاوت است، بیان کرد: حدود 20 سال قبل سپاه با نگاه انجام ماموریت در ساختن کشور که یک نیاز اساسی بود، وارد عرصه جهادی شد؛ چراکه بعد از جنگ کشور نیاز به آبادانی داشت و به دلیل آنکه زیرساخت های کشور از قبل از انقلاب به شدت عقب مانده بود، باید به سرعت این عقب ماندگی ها جبران می شد و سپاه با یک توان عظیم مهندسی وارد عرصه سازندگی شد.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه اگر سپاه وارد عرصه سازندگی نمی شد، ما نمی‌توانستیم در این زیرساخت ها تحول ایجاد کنیم، گفت: با ورود سپاه به این عرصه که زیرساخت های کشور متکی به توان داخلی شد و ما دیگر نیازی به حضور نیروهای خارجی نداشتیم.

وی با بیان اینکه سپاه یک رفاقت با بخش خصوصی و رقابت با پیمانکاران خارجی دارد، گفت: ورود سپاه به عرصه سازندگی را نباید تعبیر به فعالیت اقتصادی کرد؛ چراکه سپاه وارد عرصه تولید و تجارت نشده و تنها وارد عرصه سازندگی شده است.

در حال به روز رسانی...