"حماس کاملا آماده برچیدن دودستگی در فلسطین است"

سیاسی

یکی از رهبران بارز جنبش مقاومت اسلامی فلسطین "حماس" تاکید کرد که جنبش متبوعش کاملا آماده تحقق آشتی ملی و اجرای تمامی بندهای آن است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین، دکتر صلاح بردویل، یکی از رهبران حماس در اظهاراتی مطبوعاتی تصریح کرد که حماس در انتظار سفر هیات جنبش فتح به غزه برای بررسی پرونده‌های پنجگانه آشتی ملی است.

این در حالی است که حماس بر اجرای تمامی این پنج پرونده به طور یکجا و همزمان تاکید دارد اما جنبش فتح خواستار برگزاری انتخابات و موکول کردن دیگر پرونده‌ها به وقتی دیگر است.

بردویل تاکید کرد که این پنج پرونده عبارتند از: پرونده تشکیل دولت، بازسازی ساختار سازمان آزادی بخش فلسطین، برقراری آزادی‌های عمومی، برگزاری انتخابات و آشتی ملی.

وی در ادامه افزود: دیدگاه جنبش فتح در خصوص برگزاری انتخابات قبل از رسیدگی به دیگر پرونده‌ها با هدف تعیین قدرت و حاکمیت در غزه و کرانه باختری انجام می‌گیرد، اما این مساله پروژه ملی فلسطین را که در پرتو مذاکرات سازش با خطرات بی شماری مواجه است، تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بردویل ادامه داد: باید تصمیمات ملی مشترکی برای پایان دادن به مذاکرات سازش با دشمن صهیونیستی که شب و روز در تلاش برای یهودی سازی قدس و کرانه باختری است و ساکنان غزه را مورد حمله و تجاوز قرار می‌دهد، اتخاذ شود.

این رهبر حماس اشاره کرد که جنبش متبوعش کاملا آماده برچیدن دودستگی و اختلافات داخلی فلسطین است و از هیچ تلاشی در این راستا فروگذاری نمی‌کند، البته تا جایی که این مساله ضربه‌ای به مساله فلسطین وارد نکند.

قرار است هیات آشتی ملی اواخر این هفته به منظور بحث و بررسی پرونده آشتی ملی از کرانه باختری راهی غزه شود. این کمیته از طرف کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش و کمیته مرکزی جنبش فتح مامور سفر به غزه شده است.

هیات مذکور شامل عزام احمد، مسئول پرونده آشتی ملی در جنبش فتح، مصطفی برغوثی، دبیرکل طرح ابتکار ملی و نماینده مستقل فلسطینی، بسام صالحی دبیرکل حزب خلق، جمیل شحاده دبیرکل جبهه عربی فلسطینی و منیب مصری، رئیس کانون شخصیت‌های مستقل در کرانه باختری است.

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین "حماس" تهدیدات محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان و رهبران جنبش فتح در خصوص مراجعه به شورای مرکزی فلسطین و اینکه این شورا در صورت عدم برگزاری انتخابات جایگزین مجلس قانونگذاری فلسطین خواهد بود، را به شدت محکوم کرد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، سخنگوی جنبش حماس در سخنانی تصریح کرد که این اظهارات عدم جدیت رهبران فتح برای تحقق آشتی ملی را نشان می دهد و ثابت می کند که آن ها به هیچ وجه در پی برچیدن دودستگی و اختلافات داخلی نیستند که این به هیچ وجه قابل قبول نمی باشد.

حسام بدران بیان چنین اظهاراتی قبل از سفر هیات سازمان آزادی بخش فلسطین به غزه به منظور بحث و بررسی پرونده آشتی ملی را جای تعجب و تاسف خواند و تاکید کرد که ظاهرا برخی رهبران فتح تمایلی به تحقق آشتی ملی ندارند و هرگاه اقدامی جدی در این راستا انجام می گیرد، به هر شیوه ممکن در تلاش برای به شکست کشاندن آن هستند.

بدران اقدامات و تجاوزات سرویس های امنیتی کرانه باختری علیه شهروندان فلسطینی را دلیلی بر عدم جدیت جنبش فتح برای تحقق آشتی ملی دانست.

وی همچنین تصریح کرد: کسانی که در پی تحقق آشتی حقیقی هستند، باید رفتار و سیاست های خود را تغییر دهند و اظهاراتی مثبت و سازنده را در حمایت از آشتی ملی بیان کنند.

سخنگوی حماس شورای مرکزی فلسطین که عباس تهدید به مراجعه به آن به جای مجلس قانونگذاری فلسطین کرده است، را کاملا غیرقانونی دانست.

حسام بدران اظهار داشت که تلاش های جنبش فتح برای برگزاری انتخابات یکطرفه در کرانه باختری، اقدامی کاملا بی نتیجه و بیهوده است.

وی تصریح کرد که برگزاری انتخابات نیازمند توافق ملی است و در غیر اینصورت انتخابات فاقد مشروعیت خواهد بود و موجب تشدید بحران های سیاسی داخلی فلسطین خواهد شد.

انتهای پیام

کد N235798