پورمحمدی اعلام کرد

جراحت یکی دو نفر از زندانیان در بازرسی از اوین

پورمحمدي,زندان اوين

وزیر دادگستری تاکید کرد که درگیری در بند 350 اوین صورت نگرفته و فقط بازرسی‌هایی طبق روال عادی از زندان شده است.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال ایسنا درباره‌ جزییات بازرسی در بند 350 اوین، گفت: ما تحقیقات اولیه را انجام دادیم و دیدیم که درگیری نبوده و طبق روال عادی از بندهای زندان اوین بازرسی‌هایی شده تا کسانی که اشیاء ممنوعه مانند موبایل و سیم کارت خارج از قاعده معمول در اختیار دارند، مورد بازرسی قرار گیرند.

وی افزود: در دو اتاق از زندان اوین مقاومت‌هایی از سوی زندانیان صورت گرفت و برای خود اشخاص مشکلاتی به وجود آورد و یکی دو نفر از زندانیان در این بازرسی دچار جراحت مختصری شدند.

وی ادامه داد: خانواده زندانیان درخواست ملاقات سریع کردند ولی باید بگوییم که اتفاقی نیفتاده است که ملاقات سریع بخواهند. مجلس هم خواستار پاسخگویی ما شده است. مجلس موظف است خودش هیات بفرستد و بعد گزارشاتی را ارائه بدهد.

پورمحمدی در پاسخ به سوال دیگری درباره‌ آخرین گزارشات ارائه شده از خرید و فروش و اجاره کودکان گفت:‌ همان تیمی که گزارش مربوط به این موضوع را به ما داده بودند نزد ما آمدند و این طور که عنوان شده بود نیست. مسائل مربوط به کودکان کار، کودکان بد سرپرستی و کودکانی که از اتباع خارجی هستند و به صورت غیر قانونی در ایران زندگی می‌کنند باید بررسی شود؛ زیرا که موضوعات مربوط به آنها در کشور مشکل ساز خواهد شد و ما دستور بازرسی به سازمانهای مربوطه را داده‌ایم، البته سازمان بهزیستی نیز بازرسی‌هایی را انجام می‌دهد تا تعداد آنها اندازه‌گیری شود.

وی درباره‌ کودکان خیابانی که جای مشخصی در کشور ندارند،گفت: در مورد آنها با پلیس صحبت کرده‌ایم.

وی درباره‌ کودکان اتباع بیگانه که به طور غیرقانونی در ایران سکونت دارند نیز گفت:‌ بی‌هویتی اساسی‌ترین چالش فرهنگی و اجتماعی ماست. نداشتن تحصیل و شناسنامه مشکل اساسی برای کودکان ماست. در مورد کودکان مربوط به اتباع خارجه با وزارت خارجه صحبت‌هایی کرده‌ایم و کودکان کشور خودمان نیز باید مراقبت بیشتری شوند تا بی‌شناسنامه نمانند.

پورمحمدی افزود: ان‌شاءالله با تلاش دستگاه‌های دولتی و ان‌ جی‌ اوها نسبت به فرزندان کشورمان مراقبت‌های بیشتری صورت گیرد. اغلب کودکانی که خانواده دارند ولی از ادامه تحصیل بازمانده‌اند به دلیل مشکلات مالی و بدون مراقبت به فساد کشیده می شوند و باعث ایجاد عارضه‌ فرهنگی در کشور می‌شوند.

وی درباره‌ اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و این که وزارت دادگستری چه برنامه‌ای در این زمینه دارد گفت: کنترل قیمت بحث اساسی است و دولت به این موضوع اهتمام جدی دارد. البته همه‌ مسئولیت‌ها در این زمینه برعهدهی سازمان تعزیرات نیست و سازمان بازرسی و اصناف باید در این زمینه کمک کنند، البته ما در نظر داریم به سازمان تعزیرات نظم دهیم و شعب این سازمان را زیاد کنیم. امیدوارم تلاش ما به نتیجه برسد.

انتهای پیام

کد N235011