در نامه رئیس دیوان محاسبات به کمیسیون برنامه و بودجه مطرح شد؛

برداشت 4 میلیارد دلاری دولت از صندوق توسعه ملی/ طیب‌نیا و سیف به مجلس فراخوانده شدند

مجلس

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از نامه رئیس دیوان محاسبات به رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در خصوص برداشت 4 میلیارد دلاری دولت یازدهم از صندوق توسعه ملی خبر داد.

احمد امیرآبادی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی مهر، گفت: رئیس دیوان محاسبات در نامه ای خطاب به رئیس کمیسیون برنامه و بودجه اعلام کرده که دولت 4 میلیارد دلار از حساب صندوق توسعه ملی برداشت کرده و 2 میلیارد دلار آن را در بانک مرکزی تبدیل به ریال کرده است که در اصل ایجاد پول پرقدرت و تورم‌زا است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت با این اقدامات نمی تواند تورم را همزمان با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها کنترل کرده و یا کاهش دهد.

وی تاکید کرد: برداشت از صندوق توسعه ملی فقط با حکم حکومتی رهبری و مصوبه مجلس شورای اسلامی قابل اجرا است و اقدام دولت غیرقانونی است.

امیرآبادی ادامه داد: دولت راسا نمی تواند مصوبه ای برای برداشت از صندوق توسعه ملی داشته باشد.

نماینده مردم قم در مجلس تصریح کرد: پیش از این نیز چنین خبری به نمایندگان رسیده بود که با نامه رئیس دیوان محاسبات به رئیس کمیسیون برنامه و بودجه این خبر تایید شد.

علاوه بر این محمدرضا پورابراهیمی، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در گفتگو با خبرنگار پارلمانی مهر در این خصوص گفت: گزارش دیوان محاسبات در خصوص برداشت دولت از صندوق توسعه ملی به مجلس رسیده است، اما دولت اعلام می کند که این برداشت بر اساس قانون صورت گرفته است.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بر اساس اطلاعات موجود، برداشت 4 میلیارد دلاری دولت از صندوق توسعه ملی در روزهای پایانی سال گذشته صورت گرفته است.

پورابراهیمی همچنین از نشست کمیسیون اقتصاد با وزیران اقتصاد، رئیس کل بانک مرکزی برای بررسی آخرین منابع واریزی به صندوق توسعه ملی و آخرین وضعیت برداشت ها خبر داد.