مساله تاسیسات اراک تقریبا به نتیجه رسیده است

هسته ای,اراک

تهران- ایرنا- ˈعلی اکبر صالحیˈ رئیس سازمان انرژی اتمی از پایان رقیق سازی اورانیوم 20 درصد خبر داد و با بیان اینکه موضوع رآکتور اراک با 1+5 تقریبا به نتیجه رسیده است، گفت که پلوتونیوم تولیدی این رآکتور به یک پنجم کاهش می یابد.

صالحی به شبکه خبری العالم گفت که ایران علاوه بر کاهش سطح غنی سازی از 20 به 5 درصد، 103 کیلوگرم از ذخیره اورانیوم 20 درصد خود را تا سطح 5 درصد رقیق کرده است.

صالحی در این مصاحبه اختصاصی افزود که ایران پیشنهادی به کشورهای عضو مجموعه 1+5 ارائه کرد مبنی بر اینکه قلب رآکتور اراک دوباره طراحی شود که مجموعه 1+5 آن را پذیرفت.

رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار: «موضوع تأسیسات آب سنگین اراک در گفت وگو با گروه 1+5 تقریباً به نتیجه و جمع بندی قطعی رسیده است.»

او با بیان اینکه پیشنهاد ایران درباره مجتمع اراک بر روند تولید رادیوداروها تاثیری نخواهد گذاشت، افزود: ˈایران فقط میزان تولید پلوتونیوم را به یک پنجم کاهش می دهد.ˈ

به دنبال توافق شش ماهه ژنو در آذر ماه سال گذشته، ایران و شش قدرت جهان سرگرم مذاکره برای رسیدن به توافقی جامع درباره برنامه هسته ای ایران هستند.

تاسیسات آب سنگین اراک یکی از مسائل مورد بحث بوده است. به رغم تاکید ایران بر صلح آمیز بودن برنامه اتمی اش، برخی کشورها می گویند پلوتونیوم حاصل از فعالیت این تاسیسات قابلیت استفاده در ساخت بمب اتمی را دارد.

صالحی گفت: «ما همچنین پیشنهادی درباره غنی سازی دادیم که تعداد دستگاه های سانتریفیوژ مرحله به مرحله افزایش پیدا کند تا ایران قادر به تولید 30 تن سوخت هسته ای برای نیروگاه بوشهر باشد».

وی در خصوص این پیشنهاد افزود که پیشنهاد ایران همچنین بر باقی ماندن تعداد دستگاه های سانتریفیوژ (20 هزار کنونی) برای دوره زمانی چهار تا پنج سال تاکید دارد.

رییس سازمان انرژی اتمی در بخشی دیگر از سخنانش به گفت وگوهای بین تهران و واشنگتن اشاره کرد و گفت که این گفت وگو ها در دوره تصدی وی در وزارت خارجه آغاز شده بود.

صالحی گفت: «در زمینه مذاکره با آمریکا، نخستین بار ما برای کسب اجازه، نزد مقام معظم رهبری رفتیم و ایشان شرط گذاشتند که مذاکرات فقط در زمینه هسته ای باشد و ما در آن زمان کار را شروع کرده بودیم.»

صالحی اظهار کرد: «دو سال و نیم پیش بود که پس از کسب تکلیف از مقام معظم رهبری کار در زمینه مذاکره با آمریکا شروع و در ادامه، کار به دولت بعدی سپرده شد.»

اول**1368**
کد N233511