تحلیل شبکه CNN از دلایل عقب‌نشینی‌های هسته‌ای آمریکا در برابر ایران

مهر نوشت:

تحلیلگر شبکه آمریکایی با اشاره به عقب‌نشینی‌های هسته‌ای آمریکا در برابر ایران به توجیه علت این عقب نشینی‌ها پرداخت.

شبکه تلوزیونی CNN آمریکا با ارائه مطلبی تحت عنوان «چرا باید به توافق با ایران فرصت داد» به توجیه عقب‌نشینی هسته‌ای آمریکا در برابر ایران پرداخت.

در این گزارش با اشاره به انتقادهای تندروهای آمریکایی مثل سناتور منندز و برخی مقامات رژیم صهیونیستی از عقب‌نشینی هسته‌ای آمریکا و متحدانش در برابر یران با هدف دستیابی به یک توافق هسته‌ای دائم با ایران که نهایتا منجر به وقفه ۳ ماهه در آنچه که این شبکه توان ایران در دستیابی به سلاح هسته‌ای خوانده است می‌نویسد: طبق رویکرد تحریم‌ها که در یک دهه گذشته توسط سیاستمدارانی چون منندز و اشتاینتز پیشنهاد شده بود، ایران تعداد سانتریفیوژهای خود را از ۳۰۰ به ۱۹ هزار سانتریفیوژ افزایش داد و برخی نیز تخمین زده‌اند که ایران ظرف یکماه به آستانه تسلیحاتی شدن نزدیک می‌شود. اما توافق هسته‌ای موقت با ایران در یک دوره زمانی ۲ تا ۳ ماه افزایش داده است و اگر توافق نهایی هم حاصل شود این زمان به ۶ تا ۱۲ ماه افزایش خواهد یافت.

همچنین در این گزارش با اشاره به تهدیدات مقامات رژیم صهیونیستی دربره حمله نظامی به تاسیسات هسته‌ای ایران آمده است: اسرائیل بر این باور است که باید ایران را تهدید به حمله کنیم اما برخی بر این باورند که حمله اسرائیل به ایران پیشرفت هسته‌ای ایران را ۶ الی ۱۲ ماه به تعویق می اندازد و این فرایند زمانی همان فرایندی است که مذاکرات و توافق با ایران می‌تواند به وجود آورد با این تفاوت که برخلاف راه‌حل دیپلماتیک که کاهش تحریم‌های ایران در قبال ایجادمحدودیت‌های قابل پیگیری و بازرسی برنامه هسته‌ای ایران را به همراه دارد، حمله نظامی اسرائیل به ایران نتیجه عکس خواهد داشت و ممکن است ایران بازرسان را بیرون کند و یک بازدارندگی هسته‌ای به وجود آورد.

شبکه CNN در پایان با اشاره به عواقب هرگونه اقدام نسنجیده‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران اینگونه نتیجه‌گیری می‌کند که راهکاری که کاخ سفید در برابر ایران برگزیده است بهترین و کم خطرترین راه برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران است زیرا این رویکرد برنامه هسته‌ای ایران را عقب خواهد انداخت و این فرصت را به وجود خواهد آورد تا بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران باقی بمانند.

همچنین از دیگر مزایای رویکرد کاخ سفید در قبال برنامه هسته‌ای ایران تضمین مشارکت هسته‌ای ایران در زمینه برنامه هسته‌ای‌اش خوانده شده است.

 

23503

کد N233386