سرلشکر صفوی: فقیر و غنی باید بطور یکسان از خدمات سلامت برخوردار شوند

سردار سرلشكر سيد يحيي صفوي,سلامت

دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا در تفسیر ابلاغیه مقام معظم رهبری در حوزه سلامت، گفت: بر اساس قانون اساسی، باید بصورت یکسان، خدمات سلامت و پزشکی برای عموم جامعه تسری داده شود و بحث سلامت بر خلاف سایر موارد مثل مسکن و خودرو و ... است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سردار سرلشکر پاسدار سیدیحیی صفوی در جمع کارکنان و پزشکان دانشگاه بقیةالله و در مراسم تودیع و معارفه مسئولان کلینیک دندانپزشکی امام خمینی(ره)، ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن ولادت حضرت فاطمه(س) و ولادت حضرت امام خمینی و روز زن، تاکید کرد: هیچ فقیری نباید بدلیل هزینه درمانی بمیرد و آسیب ببیند و سلامت حقیقتاً مانند امنیت است که فقیر و غنی هر دو بطور یکسان و عادلانه باید از آن برخوردار شوند.

وی افزود: موضوع اصلی این است که انسان سالم محور توسعه است. سلامت همه‌جانبه به معنی سلامت جسمی، روحی، اجتماعی و حتی معنوی ریشه موفقیت در جامعه است. آیا جامعه‌ای که سالانه 10 هزار کشته ناشی از تصادفات با میانگین سنی 35 سال دارد، جامعه‌ای سالم است؟ عوارض اقتصادی، سیاسی و فرهنگی این موضوع چقدر است؟

صفوی در بیان ضرورت تهیه پیوست سلامت برای طرح‌های کلان توسعه‌ای، گفت: آیا توسعه جاده‌های کشور اگر منجر به افزایش تصادفات شود، صحیح است؟ اگر آمار تولید خودروهای غیر ایمن، بالا رود و آمار کشته‌ها به تبع آن افزایش یابد، آیا این افزایش تولید است؟ بنابراین مقام معظم رهبری فرمودند برای طرح‌های کلان توسعه‌ای پیوست سلامت تهیه شود.

وی با اشاره به ضرورت تمرکز مدیریت و راهبری حوزه سلامت در وزارت بهداشت، یادآور شد: در حال حاضر دستگاه‌های مختلفی اعم از وزارت بهداشت، وزارت رفاه - بیمه درمانی، بیمه تأمین اجتماعی، بیمه نیروهای مسلح، هلال احمر، بهزیستی و ... متولی سلامت هستند. در نتیجه اختیار این حوزه بین دستگاه‌های مختلف پخش است و مقام پاسخگویی با وزارت بهداشت است. با ابلاغیه مقام معظم رهبری، تمرکز اختیارات و پاسخگویی در سیاست‌گذاری و نظارت به وزارت بهداشت محول شد.

صفوی با اشاره به ضرورت برنامه‌ریزی برای برخورداری بیشتر اقشار کم‌درآمد از حوزه بهداشت و درمان، تاکید کرد: باید یارانه بخش سلامت به اقشار آسیب‌پذیر هدایت شود؛ مثلاً اگر همه مردم 30 درصد هزینه دارو را می‌پردازند، فقرا پنج درصد بپردازند. اگر دهک‌های بالا 10 درصد هزینه بستری را می‌پردازند، هزینه بستری فقرا صفر شود. چون بدترین حالت این است که فرد بیمار، فقیر هم باشد این فرد هیچ وقت از سیکل فقر و بیماری در نمی‌آید چون بیماری او فقر بیشتری می‌آورد و فقر او بیماری بیشتری ایجاد می‌کند.

دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا در بخش پایانی سخنان خود، از خدمات دکتر اکبری و کارکنان مجموعه دندانپزشکی امام خمینی(ره) تقدیر و تشکر کردند.

انتهای پیام

کد N233202