دادگاه فدرال آمریکا اعلام کرد:

مصادره یک برج ایرانی در منهتن نیویورک

دادگاه فدرال آمریکا روز پنج‌شنبه اعلام کرد که آسمان خراش 36 طبقه‌ای در منهتن نیویورک که متعلق به یک بنیاد ایرانی است به دلیل ارتباط با دولت ایران و نقض تحریم‌ها مصادره شده و قرار است فروخته شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، پرت بهارارا، وکیل مدافع اعلام کرد این دفتر که در خیابان پنجم قرار دارد هم به دلیل نقض تحریم‌ها و برنامه‌های انتقال پول قرار است مصادره شود.

قاضی در اواخر ماه سپتامبر اعلام کرده است که آسمان خراش منهتن یکی از مسائلی است که برای جبران خسارت ممکن است مصادره شود. سهامداران خرد این آسمان خراش به طور پنهانی به انتقال پول به بانک دولتی ایران پرداخته و تحریم‌های تجاری آمریکا را نقض کردند.

قاضی تایید کرده است که انتقال‌های پول توسط شرکت آسا به بانک ملی انجام گرفته و تمام قوانین تحریم را نقض کرده است.

هم‌چنین قاضی اعلام کرده است که شواهد قابل توجه وجود دارد که شرکت آسا متعلق به بانک ملی بوده و توسط این بانک کنترل می‌شود و این بانک نیز تحت کنترل ایران است.

وکلای بنیاد علوی و شرکت آسا تاکنون درباره این اتهامات روز پنج‌شنبه اظهار نظر نکردند تنها در ماه سپتامبر اعلام کردند که درخواست استیناف دارند.

به گزارش ایسنا، وزارت دادگستری آمریکا در اوخر شهریورماه سال گذشته در بیانیه‌ای مدعی شد که این حکم «زمینه را برای بزرگ‌ترین ضبط مرتبط با اقدامات تروریستی فراهم می‌کند».

این ساختمان که در خیابان پنجم منهتن قرار دارد تحت مالکیت موسسه علوی و شرکت آسا است که طبق ادعای وزارت دادگستری آمریکا درگیر پول‌شویی بوده است.

در این بیانیه ادعا شده است که آسا به نیابت از بانک ملی که خود به نیابت از دولت ایران فعالیت می‌کند، فعالیت می‌کرده است.

از طرف دیگر موسسه علوی در بیانیه‌ای در وب سایتش منتشر شد، اعلام کرد که قصد دارد به حکم دادگاه اعتراض کند.

در این بیانیه آمده است: ما این تصمیم را بررسی کرده‌ایم و با تحلیل دادگاه از حقایق و قوانین مخالفیم. این موسسه برای شرکت در جلسه دادگاه آماده بود و از این که فرصتی پیدا نکرد تا جلوی هیات منصفه شواهد دولتی بودنش را رد کند، متاسف است.

انتهای پیام

کد N230724