واهمه مالزی از مشکلات حقوقی پرواز ام.اچ 370

استرالیا,هواپیما

کوالالامپور – ایرنا – مالزی بدنبال واهمه از مشکلات حقوقی پس از یافت شدن جعبه سیاه پرواز ام.اچ 370 توسط جستجوگران بین المللی با استرالیا یادداشت تفاهم امضا می کند.

به گزارش ایرنا، عبدالغنی پاتاییل دادستان کل مالزی اخیرا به انگلستان رفته است تا مساله حقوقی جستجو و مالکیت جعبه سیاه هواپیما را با سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری به بحث بگذارد.

روزنامه نیواستریت تایمز مالزی روز جمعه اعلام کرد که متن اولیه توافقنامه میان مالزی و استرالیا توسط کوالالامپور آماده و پیش نویس آن در اختیار گارد امنیتی دو کشور قرار گرفته است.

در این یادداشت تفاهم موضوعاتی از قبیل اینکه کدام کشور حق دسترسی به لاشه و یا هر قطعه دیگر هواپیمای ناپدیدشده مالزی از جمله جعبه سیاه این هواپیما را دارند، بیان شده است.

موضوع مهم دیگری که در این یادداشت تفاهم به آن اشاره شده مربوط به اجساد مسافران این پرواز است.

ˈاظهرالدین عبدالرحمانˈ رییس سازمان هواپیمایی کشوری مالزی با اشاره به اینکه این تفاهم نامه فقط بین مالزی و استرالیا منعقد شده و همسو با قوانین سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری است، گفت که مفاد این یادداشت تفاهم به صورت عمومی اعلام نخواهد شد.

کانبرا در حال حاضر به بررسی مفاد این یادداشت تفاهم مشغول است و کوالالامپور امیدوار است که این یادداشت تفاهم به زودی به امضای طرفین برسد.

پس از امضای این یادداشت تفاهم از زمانی که قطعه مربوط به پرواز ام.اچ 370 یافت شود مواد آن قابل اجرا است.

در این یادداشت تفاهم به حوزه مسئولیت های دو طرف اشاره شده است.

اظهرالدین عبدالرحمان مدعی شد بیشتر عملیات جستجو توسط مالزی رهبری می شود و کشورهای دیگر تنها کمک کننده هستند.

یک منبع آگاه که به مواد این یادداشت تفاهم دسترسی داشته است اعلام کرد که مساله کالبد شکافی اجساد مسافران نیز از دیگر موضوعات مطرح در این یادداشت تفاهم همکاری است.

پزشکان و متخصصان مالزیایی برای انجام کالبد شکافی به استرالیا اعزام می شوند تا در جهت تکمیل تحقیقات عمل کالبد شکافی مسافران را انجام دهند.

در این یادداشت تفاهم توجه ویژه ای به سرنشینان این پرواز شده است که از بیش از 15 کشور با فرهنگ و عقاید مذهبی متفاوت حضور داشتند.

این منبع تصریح کرد علاوه بر استرالیا و مالزی، 13 کشور دیگر که شهروندان آنان با این هواپیما پرواز می کردند در جریان نحوه مدیریت این بحران قرار می گیرند.

چین، کانادا، فرانسه، هنگ کنگ، تایوان، هند، اندونزی، ایران، هلند، نیوزیلند، روسیه، اکراین و آمریکا 13 کشور دیگری هستند که شهروندانی از آنان روز هشتم مارس (17 اسفند) با پرواز ام.اچ 370 از کوالالامپور عازم پکن شده بودند.

این پرواز ساعتی پس از برخاستن از باند فرودگاه بین المللی کوالالامپور و در مسیر پکن با 239 مسافر و خدمه پرواز ناپدید شد و به رغم گذشت 42 روز از ناپدیدشدن آن، تیم های بین المللی جستجو موفق به یافتن اثری از آن نشده اند.

آساق**د.م**1611
کد N230256