محسن رضایی:نظام شهری و اقتصادی ایران نیازمند تحول است

مجمع تشخیص مصلحت نظام

مشهد - ایرنا - دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: نظام شهری و اقتصادی ایران به جد نیازمند تحولی اساسی است و باید زمان از دست رفته پس از انقلاب با مدیریت جهادی و عزم ملی جبران شود.

به گزارش ایرنا، ˈمحسن رضاییˈ پنجشنبه شب در سلسله جلسات ˈ بزم اندیشه ˈ سازمان خدمات مشاوره ای جوانان و پژوهشهای اجتماعی آستان قدس رضوی با موضوع اقتصاد مقاومتی، اظهار کرد: اساس شهرسازی در ایران به گونه ای پایه ریزی شده که هیچ گاه قادر نخواهیم بود به هویت و فرهنگ اصلی خود بازگردیم.

وی بیان کرد: اساس نظام شهرسازی در کشور بر پایه مهاجرت و بدون سازمان دهی مناسب است و جهت سرمایه در ایران از روستا به شهر، از شهر به پایتخت و از آنجا به خارج از کشور است لذا سرمایه ها و نیروی انسانی از کشور خارج می شوند.

وی با بیان این که اکنون نظام خانواده نیز در کشور به سرعت در حال تغییر است، افزود: نباید به این که ایران به قدرت اول نظامی منطقه خاورمیانه و در زمره 10 قدرت برتر دنیا به لحاظ نظامی قرار دارد، دلخوش کرد.

وی گفت: مسیر انقلاب در ابتدا بسیار سرعت گرفت و تحول سیاسی در کشور بوجود آمد اما در ادامه راه، حرکت ها کند شد لذا موفق نشدیم در بخش اقتصادی تحول ایجاد کنیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی از سه سال قبل توسط رهبر معظم انقلاب مطرح شد، در راستای انقلاب اقتصادی در کشور است که امروز به عنوان یک سند ملی به قوای سه گانه ابلاغ شده و به طور قطع تدوین برنامه ششم توسعه کشور را متاثر خواهد کرد.

رضایی گفت: از سوی دیگر وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه به گونه ای است که اقتصاد به اصلی ترین مساله زندگی مردم تبدیل شده و از بعد حکومتی و اجتماعی حایز اهمیت شده است.

وی بیان کرد: کشورمان متاسفانه دارای یک میراث اقتصاد استعماری است و هر چند بعد از انقلاب ساختار سیاسی در کشور تغییر کرد ساختار اقتصادی کشور متحول نشد زیرا انقلاب فقط در بعد سیاسی شکل گرفت و در اقتصاد انقلابی بوجود نیامد.

او افزود:انقلاب اسلامی باعث شد که سیاست استبدادی و غیردینی به سیاست مردمی و دینی تبدیل شود اما در شاکله اقتصاد تغییری بوجود نیامد.

وی بیان کرد: رهبر معظم انقلاب طی 15 سال اخیر آغازگر تحولاتی در بخش اقتصاد کشور بودند و محور این تحولات را بر سه اصل سند چشم انداز توسعه کشور در سال 1404 برپایه تحول اقتصادی و هویت ملی، اصل 44 قانون اساسی و سند اقتصاد مقاومتی قرار دادند.

وی گفت: سه محور مزبور در واقع یک منظومه سه ضلعی را تشکیل می دهند که ضلع سند چشم انداز- هدف، ضلع اصل 44 حدود و قواعد و ضلع سند اقتصاد مقاومتی، همان راهی است که باید طی شود.

وی بیان کرد: به دلایل مختلف خارجی و داخلی اقتصاد ایران بعد از انقلاب اسلامی دچار مشکلاتی شد و به جای این که اقتصاد کشور بر ستون هشت پایه ای استوار باشد بر ستون نفت قرار گرفت.

او گفت: برای خارج شدن از اقتصاد تک بعدی و بوجود آمدن انقلاب اقتصادی باید مدیریت جهادی شکل گیرد و این مدیریت در واقع یک دانش دارای اصول و فلسفه است.

وی با بیان این که مدیریت جهادی به هم ریختن کشور نیست، گفت: ما نمی توانیم روی ریلی که دیگران ساخته اند یا روی ریلی که بدون پایه و بنیان درست ساخته شود، حرکت کنیم.

رضایی افزود: نیروهای انقلابی دارای منطق هستند لذا مدیریت جهادی نیز دانش و تجربه ذی قیمتی دارد که باید به درستی از آنها بهره گرفت.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، مردمی کردن امور کشور را از اصول مدیریت جهادی برشمرد و گفت: رمز پیروزی امام راحل در انقلاب و دفاع مقدس، مردمی کردن آنها بود لذا اکنون نقشه راه انقلاب اقتصادی وجود دارد که تنها با مدیریت جهادی در فضای جهادی می توان در آن طی طریق کرد.

وی اظهار امیدواری کرد که برای تحقق انقلاب اقتصادی نیروی ولایی و انقلابی ایران فعالیت های خود را از محدوده دستاوردهای سیاسی انقلاب خارج کنند و عرصه اقداماتشان را در بخش اقتصادی گسترش دهند.

رضایی در پاسخ به این سووال که چگونه می توان ظرف مدت کوتاهی نقش انقلابی مردم را گسترش داد، گفت: باید بوروکراسی اداری، ضوابط و مقرارت بازدارنده و سدهای اداری برداشته شود تا مردم در فضای باز به تحول اقتصادی گرایش یابند.

وی یکی از مشکلات اساسی در کشور را نبود فرهنگ اقتصادی دانست و گفت: ابعاد مغفول مانده فرهنگ اقتصادی باید توسط ائمه جماعات، روحانیون، اساتید دانشگاه و معلمان در مساجد، محافل، مدارس و دانشگاه ها تبیین شود.

وی بیان کرد: هدف اصلی نظام جمهوری اسلامی ایران رسیدن به توسعه متعالی است و به هیچ وجه در پی رسیدن به توسعه شتابان آسیای شرقی یا توسعه تدریجی کشورهای غربی نیست.

وی افزود: توسعه متعالی متاثر از اندیشه های رهبر معظم انقلاب می باشد و در سایه مدیریت جهادی در فضای جهادی محقق می شود.

وی در پاسخ به سووالی مبنی بر اینکه برنامه اقتصادی دولت در بحث اقتصاد مقاومتی چیست، گفت: فعلا ستادی از سوی دولت برای این موضوع تشکیل شده و قرار است در پایان سال جاری از سوی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام گزارشی از اقدامات دولت در این زمینه به رهبری تقدیم شود.

وی در پاسخ به سووالی در باره وضعیت اقتصادی در دولت قبلی گفت: باید سالها بعد و در یک موقعیت دیگری به طور منصفانه عملکرد احمدی نژاد در هشت سال دولت وی را بررسی کرد.

رضایی در پاسخ به سووالی مبنی بر تفاوت اقتصاد مقاومتی ایران با اقتصاد ریاضتی غرب گفت: در اقتصاد مقاومتی، اقتصاد مقاومت می کند اما در اقتصاد ریاضتی، مردم مقاومت می کنند.

او افزود: طی چهار ماه اخیر بازار بورس کشور از رقم 90 هزار میلیارد ریال به 74 هزار میلیارد ریال سقوط کرد و در این میان ثروت عده ای از بین رفت و این مساله نشان دهنده غیرمقاوم بودن اقتصاد کشور است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سووالی مبنی بر نظر وی درباره پرداخت نقدی یارانه ها گفت: پرداخت نقدی را قبول ندارم و معتقدم باید کسب و کارهای روستایی و بخش کشاورزی تقویت شود تا از مهاجرت روستاییان به شهر جلوگیری گردد.

رضایی افزود: تمام توجه دولت برای تحول و بهبود وضعیت معطوف به مرکز شهرهاست در حالی که حاشیه شهر و روستاها را رها کرده است لذا ادامه این روند کمکی به تحول در نظام شهرسازی و اقتصاد کشور نمی کند.

وی در پاسخ به سووالی مبنی بر این که چرا برای مبارزه با مفاسد اقتصادی قانونی شکل نمی گیرد،گفت: باید برخوردهای ریشه دارتری در مورد فساد شکل گیرد و شیوه های جدیدی طراحی شود.

وی بیان کرد: اگر سامانه الکترونیکی بازار پول در کشور راه اندازی و نظام بانکی سازماندهی شود 50 درصد مفاسد اقتصادی در کشور حذف می شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: ملت ایران نیروی انسانی قدرتمندی دارد که اگر این نیرو آزاد شود چنان تحولی در اقتصاد بوجود می آید که به مراتب بهتر از موشک ها و دیگر تجهیزات نظامی ایران عمل خواهند کرد.

7489/659 ** 1917
کد N230154