موضع‌گیری جدید دولت آمریکا علیه حمید ابوطالبی

مطبوعات جهان, حمید ابوطالبی, سازمان ملل, آمریکا

درخواست ایران برای برگزاری نشست اضطراری در سازمان ملل برای پیگیری وضعیت نماینده جدید ایران در این سازمان، تند‌تر شدن لحن دولت آمریکا در ماجرای ‌صادر نکردن روادید برای نماینده ایران،...

درخواست ایران برای برگزاری نشست اضطراری در سازمان ملل برای پیگیری وضعیت نماینده جدید ایران در این سازمان، تند‌تر شدن لحن دولت آمریکا در ماجرای ‌صادر نکردن روادید برای نماینده ایران، دیدار وزیر خارجه ایران با نخست‌وزیر امارات و فراخوانده شدن کاردار ایران در مصر به وزارت خارجه این کشور، از جمله مهم‌ترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.به گزارش آفتاب به نقل از تابناک، در ادامه مباحث مربوط به وضعیت نماینده ایران در سازمان ملل، روزنامه «نیویورک تایمز» از دیدار دیپلمات‌های ایرانی با مقامات سازمان ملل برای پیگیری این موضوع خبر داده است.

این روزنامه می‌نویسد، در موضوع خودداری آمریکا از صدور روادید برای نماینده ایران در سازمان ملل، ایران روز گذشته فشار را بر سازمان ملل افزایش داده و خواستار برگزاری نشستی اضطراری برای بررسی شکایت ایران در این زمینه شده است.

در همین حال، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل نیز گفته، نامه رسمی شکایت ایران به دست ‌بان‌کی‌مون رسیده و در همین راستا، نماینده ‌بان جلسه‌ای را با یک هیأت ایرانی برگزار می‌کند.این در حالی است که خبرگزاری «رویترز» از تند‌تر شدن لحن دولت آمریکا در این ماجرا خبر داده و می‌نویسد، ایالات متحده لحن تندتری ‌نسبت به فرد معرفی شده برای نمایندگی ایران در سازمان ملل در پیش گرفته‌ و گفته به دلیل ارتباط ابوطالبی با واقعه تسخیر سفارت این کشور در ایران، انتخاب وی از سوی دولت ایران پذیرفته نیست.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این زمینه گفته: «خود وی (ابوطالبی) گفته که در آن واقعه نقش داشته و با توجه به نقش وی در رخدادهای سال ۱۹۷۹، که برای مردم آمریکا اهمیت بسیاری دارد، برای ایالات متحده غیر قابل قبول است که به وی ویزا بدهد». اما موضوع سفر وزیر خارجه ایران به امارات، از جمله دیگر موضوعاتی است که مورد توجه شماری از مطبوعات و رسانه‌های جهانی قرار گرفته است. روزنامه «گالف نیوز» ضمن پرداختن به این موضوع می‌نویسد، ‌روز گذشته، شیخ محمد بن رشید آل مکتوم، معاون رئیس‌جمهور و نخست وزیر امارات و حاکم دبی‌ با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران دیدار کرده است.

در این دیدار، دو طرف درباره روابط دوجانبه، وضعیت کنونی منطقه و نیز راه‌های ارتقای صلح و ثبات در منطقه به گفت‌و‌گو پرداخته‌اند و همچنین وزیر خارجه ایران، نامه رسمی رئیس جمهور کشور برای دعوت از شیخ محمد جهت سفر به تهران را دریافت کرده و این دعوت را پذیرفته است.در پایان در مطلب دیگری در حوزه روابط خارجی ایران، روزنامه مصری «الاهرام» از فراخوانده شدن کاردار ایران در مصر به وزارت خارجه این کشور خبر داده است.

به نوشته این روزنامه، وزارت خارجه مصر، مجتبی امانی، کاردار ایران در این کشور را برای انجام یک «ملاقات» فراخوانده؛ اما دلیل این دیدار اعلام نشده است. این روزنامه اشاره می‌کند که وزارت خارجه مصر پیش از این و در ماه ژانویه نیز یک بار امانی را به منظور اعتراض به موضع‌گیری‌های بیان شده از سوی سخنگوی وزارت خارجه ایران، فراخوانده بود.
کد N227267