/سفر روحانی به سیستان و بلوچستان/

نهاوندیان: عزم دولت در تبدیل سیستان‌وبلوچستان به قطب اشتغال‌زایی و توسعه جدی است

سيستان و بلوچستان,رييس دفتر رييس‌جمهور,محمد نهاونديان,رياست جمهوري,سفر روحاني

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به اهتمام و عزم جدی دولت برای تسهیل شرایط سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در راستای توسعه سیستان و بلوچستان، گفت: دولت در عزم خود برای تبدیل این استان به قطب بزرگ اشتغال‌زایی و توسعه کشور، مصمم و جدی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محمد نهاوندیان شامگاه سه‌شنبه در جلسه توسعه و سرمایه‌گذاران استان سیستان و بلوچستان، با بیان اینکه "امروز دولت در برداشتن موانع از مسیر سرمایه‌گذاران اقداماتی انجام داده و بخش خصوصی نیز وظیفه خود را با توانمندی به عهده گرفته است"، ابراز امیدواری کرد که حاصل آن، سرافرازی ایران، ایجاد اشتغال و شرکت در مسابقه اقتصاد جهانی و اثبات توانمندی اسلام عزیز برای پیشبرد حیات مادی و معنوی جامعه باشد.

سرپرست نهاد ریاست جمهوری، دانشگاه سیستان و بلوچستان را یکی از سرمایه‌های مثال‌زدنی این استان دانست و افزود: بر اساس گزارشات نسبت استاد و دانشجو به جمعیت این استان رتبه اول در کشور را داراست و این بدان معناست که این استان سرمایه بسیار اساسی برای توسعه که معمولاً زمان‌بر است، یعنی سرمایه نیروی انسانی را به خوبی در اختیار دارد و امروز زمان بهره‌برداری از آن است.

نهاوندیان موقعیت جغرافیایی سیستان و بلوچستان و ارتباط این استان به آب‌های آزاد را سرمایه کم‌نظیر دیگر آن دانست و تصریح کرد: وجود مرز دریایی گسترده این استان با آبهای آزاد موقعیت بی‌نظیری را برای مناسبات خارجی فراهم کرده است.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بیان اینکه "منابع طبیعی کم‌نظیر استان سیستان و بلوچستان استعداد چشمگیر دیگر این استان به شمار می‌رود"، گفت: بر اساس گزارشاتی که ارائه شده، یک پتانسیل بسیار غنی در امکانات معدنی و پتانسیل صنایع معدنی این استان وجود داشته و منابع آبی استان با وجود اینکه سیستان و بلوچستان به خشکسالی مشهور است، سرمایه منابع طبیعی را قابل اتکا کرده است.

وی با بیان اینکه "با وجود پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های استان کاستی‌هایی وجود دارد"، اضافه کرد: در خصوص زیرساخت، گرچه در طول سال‌های گذشته اقداماتی انجام شده، اما این کارها متناسب با دیگر استان‌ها نبوده و در این استان نیازمند برداشتن گام‌های بلندتری بخصوص در زمینه تأمین انرژی هستیم.

نهاوندیان با بیان اینکه "امروز در دولت تدبیر و امید تصمیم لازم برای تأمین گاز شهرهای استان اتخاذ شده و در اولویت جدی قرار گرفته است"، افزود: همانطور که رئیس‌جمهور در جمع مردم زاهدان اعلام کرده اند، گازرسانی به شهرهای زاهدان و خاش طی دو سال آینده انجام خواهد شد، گازرسانی به شهرستان زابل در اولویت اقدامات قرار گرفته و گازرسانی به چابهار نیز با توجه به اجرای پروژه عظیم پتروشیمی در دستور کار قرار دارد. یعنی یکی از کاستی‌ها که دسترسی به انرژی با قیمت رقابتی است در این دولت تأمین می‌شود.

سرپرست نهاد ریاست جمهوری با بیان اینکه "پایین آوردن ریسک سرمایه‌گذاری در این استان یکی دیگر از مشکلات به شمار می‌آید"، گفت: این واقعیت باید کاملا بدون تعارف مورد توجه قرار گیرد که استان سیستان و بلوچستان بیش از 10 درصد مساحت کشور را دارد اما چهار درصد جمعیت و حدود یک درصد تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص داده که اینها با هم همخوانی ندارد و هم نشانی از کاستی‌های گذشته بوده و با نگاهی مثبت‌نگر نشان می‌دهد که چقدر می‌شود سرمایه‌گذاری در این منطقه با جهش مواجه شود.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بیان اینکه "در پیوند تولید و بازار، پیوند میان خوشه‌های صنعتی با یکدیگر و ارتباط میان نیروی انسانی دانشگاهی با سرمایه‌گذاران گسل وجود دارد"، تاکید کرد: دولت آمادگی دارد با توجه به رویکرد اساسی خود که در حوزه اقتصاد اتخاذ کرده و وظیفه خود را توانمندسازی بخش خصوصی از یک سو و بهبود محیط کسب و کار از سوی دیگر می‌داند، گام‌های لازم را برای پایین آوردن ریسک سرمایه‌گذاری در این استان انجام دهد.

وی با بیان اینکه "کاهش ریسک و بالا بردن امنیت سرمایه‌گذاری امری انتزاعی نیست"، تصریح کرد: میان امنیت و توسعه پایدار همواره رابطه‌ای دوسویه برقرار است و اگر می‌خواهید ریسک سرمایه‌گذاری را پایین آوریم، باید سرمایه‌گذاری کنیم.

نهاوندیان افزود: در این جهت است که جلسه توسعه و سرمایه‌گذاران استان می‌تواند نقش حیاتی در آینده و تاریخ استان داشته باشد؛ به گونه‌ای که اگر از این جلسه این تصمیم برخیزد که مردان و زنانی برای آبادانی استان عزم دارند تا سیستان و بلوچستان را به پتانسیل‌های خود برسانند این خود به ایجاد امنیت در استان کمک خواهد کرد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور ادامه داد: دولت تدبیر و امید عزم کرده که قانون مترقی بهبود محیط کسب و کار را به طور جدی عملیاتی کند که در این قانون تامین شرایط قابل اتکا برای تصمیم‌گیری بخش خصوصی در راستای سرمایه گذاری و اطمینان از روابط کار لحاظ شده است. دولت حاضر است اقداماتی که در دیگر استان‌ها در جهت سرمایه‌گذاری‌های پیش رو انجام داده، در این استان نیز به انجام برساند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: بر اساس تصمیم دولت، صندوق توسعه ملی آمادگی دارد تا برای سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در این استان با تخفیف ویژه استان‌های کمتر توسعه یافته تسهیلات اعطا و منابع را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهد که بر این اساس برای تسهیلاتی که در زمینه سرمایه‌گذاری در این استان صورت گیرد چهار درصد تخفیف در سود منظور و دو سال در مدت بازپرداخت و 20 درصد برای آورده‌ای که برای تصویب پروژه لازم است، امکان قرار داده شده است.

سرپرست نهاد ریاست جمهوری ادامه داد: با چنین اطمینان و امکانی فرصت طلایی برای سرمایه‌گذاری در این استان فراهم است و هرکس هوشیارتر، دلدارتر و دلسوزتر باشد در این کار جهادی برای آبادانی مرز و بوم و عزت کشور پیشتازتر است.

بر اساس این گزارش، سورنا ستاری - معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور - نیز در خصوص طرح‌های دولت برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و الهام امین‌زاده درباره همکاری دولت با قوه مقننه و قضائیه در راستای اصلاح مقررات مربوط به فعالان اقتصادی در این جلسه سخنرانی کردند. همچنین برخی از فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران استان سیستان و بلوچستان نیز به بیان دغدغه‌ها، مشکلات و پیشنهادات خود در این راستا پرداختند.

انتهای پیام

کد N227019