در دیدار با سفیر استرالیا در تهران؛

جلالی:عقب نشینی از دستاوردهای هسته ای امکان پذیر نیست

سفیر استرالیا در ایران

تهران-ایرنا-رییس مرکز پژوهش های مجلس در دیدار سفیر استرالیا در تهران، بهترین مسیر در مذاکرات هسته ای را حرکت به سمت برد – برد دانست و گفت: عقب نشینی از دستاوردهای هسته ای در ایران امکان پذیر نیست.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، کاظم جلالی در دیدار« پال فولی» با یادآوری مذاکرات جاری میان جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 با آغاز به کار دولت جدید ایران اظهار داشت: ایران در شرایط جدیدی قرار دارد که فهم و درک صحیح این شرایط حساس، بسیار مهم و تاثیرگذار است.

رییس فراکسیون اکثریت مجلس (رهروان ولایت) تصریح کرد: اراده جدی دولت ایران گسترش و بهبود روابط با کشورهای مختلف در عرصه بین الملل و حل و فصل برخی مشکلات در روابط موجود است و اکثریت پارلمان ایران نیز از این رویکرد دولت حمایت می کند.

وی با اظهار امیدواری نسبت به اینکه شرایط جدید ایران توسط قدرت های بزرگ و کشورهای تاثیرگذار به خوبی درک شود، تاکید کرد: مهمترین موضوع در دستور کار فعلی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران، مساله هسته ای است که باید با نگاه حقوقی حل و فصل شود.

وی ادامه داد: در رویکرد امنیتی جمهوری اسلامی ایران، استفاده غیرصلح آمیز از انرژی هسته ای جایگاهی ندارد و رهبر معظم انقلاب که مرجع تقلید هستند، مبتنی بر همین موضوع فتوا صادر کرده اند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی یادآور شد: ایران به عنوان یک کشور عضو ان .پی. تی خواستار استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است و اگر برخی کشورها واقعا دغدغه امنیتی دارند و می خواهند مطمئن شوند که ایران به دنبال استفاده غیرصلح آمیز از انرژی هسته ای نیست، این امر کاملا قابل اثبات است و اگر این کشورها رویکردی خارج از این محور برگزینند، گفت گوها قطعا به نتیجه نخواهد رسید.

وی توضیح داد: ایران و غرب تا کنون چند مرحله با هم گفت وگو داشته اند و غرب باید از این تجربیات استفاده کند.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مذاکراتی که به سمت باخت – باخت و برد یکطرفه حرکت کند، قطعا نتیجه نمی دهد و بهترین مسیر حرکت به سمت گفتگوی برد - برد است.

جلالی یادآور شد: غرب باید درک کند که عقب نشینی از دستاوردهای هسته ای در ایران امکان پذیر نیست و تنها با قبول این رویکرد می توانیم به حل مساله هسته ای امیدوار باشیم.

وی با تاکید براینکه جمهوری اسلامی ایران همواره با حسن نیت کامل در مذاکرات برخورد کرده است، افزود: اگر این پیام درک شود که مذاکرات مورد تایید رهبر معظم انقلاب، قاطبه مجلس و مردم است از آن به عنوان یک فرصت پیش روی استفاده می شود.

جلالی در ادامه ساختار پژوهشی مرکز پژوهش های مجلس و روند بررسی کارشناسی طرح ها و لوایح را تشریح کرد.

سفیر استرالیا در تهران نیز در این دیدار با ابراز خشنودی از حضور در ایران گفت: به اهمیت کار شما و کارشناسانتان در مرکز پژوهش های مجلس و نقش حیاتی این مرکز پژوهشی واقف هستیم و همچنین نقش ویژه شما به عنوان یک عضو موثر در پارلمان شایان توجه است.

وی تاکید کرد: اعضای پارلمان استرالیا اگر از وجود مرکزی علمی و پژوهشی با مشخصات مرکز پژوهش های مجلس ایران اطلاع پیدا کنند، قطعا به آن غبطه می خورند و وجود چنین مرکز سیستماتیکی در پارلمان ایران از نقاط بارز و قابل توجه است.

پال فولی افزود: خیلی خوشحالم در شرایطی در ایران به سر می برم که جایگاه ایران در روابط بین الملل درحال ارتقا است.

وی یادآور شد: بسیار مناسب است که روابط پارلمانی دو کشور ارتقا یابد و ارتباط دو پارلمان در واقع ارتباط دو ملت با یکدیگر است.

سفیر استرالیا در تهران با تاکید براینکه دولت استرالیا از مذاکرات ایران و 1+5 و توافق موقت استقبال می کند، گفت: مذاکرات جاری به خوبی پیش می رود و از نظر ما آقای اوباما رییس جمهوری آمریکا تمایل به توافق هسته ای با ایران دارد و این توافق می تواند بسیاری از مشکلات کنونی را از میان بردارد.

پال فولی در ادامه با بیان اینکه پیش از آغاز ماموریتش در ایران، سفیر استرالیا در افغانستان بوده است، تصریح کرد: اخیرا از اردوگاه پناهندگان افغان در سمنان بازدید داشته ام و فعالیت های ایران در حمایت و میزبانی از پناهندگان افغان بسیار برجسته است و ایران توجه جدی به سلامت، آموزش و بهداشت پناهندگان دارد.

وی افزود: همچنین طی صحبت هایی که با افاغنه ساکن تهران و سمنان داشته ام و بسیاری از آنها از خدمات ایران رضایت داشته اند و دنیا نیز به نقش مهم ایران در حمایت از پناهندگان افغان واقف است.

جلالی نیز در پاسخ به این اظهارات سفیر استرالیا در تهران گفت: جمهوری اسلامی ایران نسبت به ملت و کشور افغانستان حساس است و ایران میزبان بیش از 3 میلیون پناهنده افغانی بوده است و ملت و دولت ایران همواره با افاغنه برخورد خوبی داشته اند.

وی با اشاره به انتخابات جدید افغانستان اظهار امیدواری کرد: مردم این کشور به طور کامل بر سرنوشت کشور خود مسلط شوند و با آرامشی که در افغانستان ایجاد شده پناهندگان افغانی ساکن ایران با بازگشت به کشور خود نقش آفرینی کنند.

جلالی همچنین در پاسخ به سوال سفیر استرالیا درباره فعالیت های مرکز پژوهش های مجلس گفت: مرکز پژوهش های مجلس فارغ از مسائل سیاسی فقط به امور علمی و پژوهشی می پردازد و در شرایط فعلی بسیاری از وزرا در مرکز پژوهش ها حضور می یابند و علاوه بر مجلس، دولت نیز به گزارش های مرکز پژوهش ها اتکا دارد.

وی افزود: در انجام فعالیت های پژوهشی علاوه بر استفاده از توان کارشناسان موجود در مرکز پژوهش ها با بیش از 5 هزار نفر از اساتید دانشگاه های کشور نیز ارتباط داریم و در زمینه مسائل مهم کشور به خصوص اقتصاد مقاومتی که مورد تاکید رهبر انقلاب قرار دارد، با جدیت فعال هستیم.

جلالی همچنین با اعلام آمادگی برای همکاری علمی و پژوهشی با پارلمان استرالیا گفت: از سال 1994 دارای مرکز پژوهشی در مجلس هستیم و به تجارب خوبی در زمینه پژوهش پارلمانی دست یافته ایم.

سیام**9121**1572
کد N226740