رایزنی اردوغان با نمایندگان حزب حاکم ترکیه برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری

انتخابات,ریاست جمهوری

آنکارا- ایرنا- ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه به منظور نامزدی اش در انتخابات آتی ریاست جمهوری با نمایندگان حزب حاکم ˈعدالت و توسعهˈ به رایزنی خواهد پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری اینترنتی ˈحریتˈ، اردوغان در نشستی با نمایندگان حزب حاکم عدالت و توسعه در خصوص نامزد شدنش برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور به گفت وگو خواهد پرداخت و دیدگاه های آنان را جویا خواهد شد.

به نوشته این پایگاه خبری ، دیدگاه های نمایندگان حزب حاکم در تصمیم نهایی اردوغان برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری بسیار مهم خواهد بود.

روزنامه ˈرادیکالˈ چاپ ترکیه روز سه شنبه از کنار کشیدن ˈ عبدالله گل ˈ رییس جمهوری ترکیه به نفع ˈ رجب طیب اردوغان ˈ نخست وزیر این کشور برای شرکت در انتخابات آتی رییس جمهوری خبر داد.

انتخابات حساس ریاست جمهوری ترکیه که در واقع اولین انتخاب مستقیم رییس جمهوری این کشور خواهد بود ، روز 10 اوت ( 19 مرداد) سال جاری برگزار می شود.

رییس جمهوری ترکیه پیشتر توسط نمایندگان مجلس این کشور برگزیده می شد.

ˈشورای عالی انتخابات ترکیهˈ تنها مرجع قانونی در موضوع انتخابات این کشور ، امروز با انتشار مصوبه ای در روزنامه رسمی، برگزاری انتخابات مستقیم ریاست جمهوری این کشور را اعلام کرد .

مردم ترکیه روز 19 مرداد سال جاری برای نخستین بار در تاریخ نظام پارلمانی این کشور به پای صندوقهای رای خواهند رفت تا رییس جمهوری جدید را برای یک دوره پنج ساله انتخاب کنند.

به گزارش ایرنا ، رادیکال می نویسد: اردوغان و گل در دیدار هفته گذشته خود در باره نامزدی اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری آتی این کشور به توافق رسیدند.

به نوشته این روزنامه ، نخست وزیر ترکیه در این دیدار خواستار نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه شد که گل ضمن موافقت با درخواست اردوغان آن را حق او دانست.

خاورم ** 2012 ** 230 **1010
کد N226543