اعتراض نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل به دولت آمریکا نسبت به عدم صدور روادید برای ابوطالبی

ابوطالبی

نمایندگی ایران در سازمان ملل با ارسال یادداشتی اعتراض خود نسبت به اقدام اخیر دولت آمریکا در نادیده گرفتن اصول و مقررات حقوق بین‌الملل از جمله تعهداتش در قبال دول عضو ملل متحد را به نمایندگی این کشور در سازمان ملل ابلاغ کرد.

به گزارش آفتاب به نقل از فارس، نمایندگی دائم کشورمان نزد سازمان ملل متحد در نیویورک روز دوشنبه با ارسال یادداشتی مراتب اعتراض شدید خود نسبت به اقدام اخیر دولت آمریکا به عنوان دولت میزبان در نادیده گرفتن اصول و مقررات حقوق بین‌الملل از جمله تعهداتش در قبال دول عضو ملل متحد را به نمایندگی این کشور در سازمان ملل ابلاغ کرد.

در یادداشت ارسالی نمایندگی کشورمان آمده است: پس از گذشت چند ماه از تعیین و معرفی آقای حمید ابوطالبی به عنوان سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد و درخواست صدور روادید برای ایشان سرانجام روز 11 آوریل جاری یکی از سخنگویان دولت آمریکا بر خلاف رویه و مقررات جاری اظهار داشته است «ما به سازمان ملل متحد و جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده‌ایم که برای سفیر معرفی شده ایران روادید صادر نخواهیم کرد.»

در ادامه یادداشت مذکور آمده است: نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل مراتب نگرانی شدید خود را از خودداری آشکار کشور میزبان از صدور روادید آقای ابوطالبی بر خلاف تعهدات قانونی خود و همچنین مفاد حقوق بین‌الملل و موافقتنامه مقر اعلام می‌کند. موافقتنامه مقر بدون هیچگونه شبهه ای، بر اجرای تعهدات دولت میزبان مندرج در موافقتنامه بدون در نظر گرفتن روابط موجود بین دولت‌ها و دولت ایالات متحده تاکید کامل دارد. بر همین اساس خودداری از صدور روادید برای نماینده معرفی شده از سوی یک کشور عضو سازمان ملل برخلاف اصول حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد از جمله اصل برابری کشورها و احترام به حاکمیت ملی آنها است.

در این یادداشت همچنین آمده است: تصمیم دولت آمریکا قطعا پیامدهای منفی بر دیپلماسی چند جانبه به جای خواهد داشت و رویه خطرناکی را در حقوق بین‌الملل و روابط بین دولت‌ها با سازمان‌های بین دولتی ایجاد خواهد کرد.
کد N224624