اتحادی جدید علیه ریاست‌جمهوری اردوغان

ایسنا نوشت:

احزاب اپوزیسیون ترکیه با وجود عدم توافق بر سر یک کاندیدای ریاست جمهوری مشترک، اتحادی علیه تلاش احتمالی نخست‌وزیر ترکیه برای کاندیدا شدن در انتخابات ریاست جمهوری تشکیل دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، حزب حاکم عدالت و توسعه در حال تصمیم‌گیری در خصوص کاندیدای نهایی خود برای سمت ریاست جمهوری است و از بین عبدالله گل، رئیس‌جمهوری کنونی و رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه یکی را انتخاب خواهد کرد.

این در حالی است که به نظر می‌رسد اپوزیسیون ترکیه به زمان بیشتری برای مشخص کردن موضع خود در این خصوص نیاز دارد.

در همین راستا،‌ کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب اپوزیسیون مردم جمهوری‌خواه ضمن موافقت با این ایده که احزاب مخالف باید بر سر یک کاندیدای مشترک به توافق برسند، تاکید کرد که اردوغان به دلیل اظهارت و گرایشات جهت‌دار، گزینه مناسبی برای این پست نیست.

وی ضمن بیان اینکه کاندیدای اپوزیسیون باید حمایت حزب حاکم را نیز به خود جلب کند، گفت که وی باید بدون هویت سیاسی قوی بوده و گرایشی به هیچ گروهی نداشته باشد.

پس از پیروزی حزب حاکم ترکیه در انتخابات شهرداری‌های ترکیه، اپوزیسیون به فکر تشکیل اتحادی برای مقابله با اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری افتادند.

دولت باغچلی، رهبر جنبش ملی ترکیه نیز با انتخاب یک کاندیدای مشترک توسط اپوزیسیون و عدم صلاحیت اردوغان برای احراز این سمت موافق بوده اما با برخی از ویژگی‌هایی که قلیچدار اوغلو برای کاندیدای احتمالی ذکر کرده بود، مخالفت کرد.

5252

کد N220611