رسایی با انتقاد از توافقنامه ژنو:

تحریم‌ها عملا کاهش نیافته/ نشانه‌های فشار بیشتر هویداست

مذاكرات ايران و گروه 1 5,اقتصاد مقاومتی

نماینده مردم تهران در مجلس با انتقاد شدید از توافقنامه ژنو گفت که این توافقنامه به بن‌بست رسیده و از دولت خواست در قالب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به دنبال حل مشکلات باشد نه بر اساس رفع تحریم‌ها.

نماینده مردم تهران در مجلس با انتقاد شدید از توافقنامه ژنو گفت که این توافقنامه به بن‌بست رسیده و از دولت خواست در قالب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به دنبال حل مشکلات باشد نه بر اساس رفع تحریم‌ها.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حمید رسایی در نطق میان دستور خود در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس، اظهار کرد: در ماه‌های اخیر یکی از واژه‌هایی که مکرر در ادبیات مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار گرفته، واژه استقلال کشور اسلامی است. استقلال یکی از اصول خدشه‌ناپذیر انقلاب اسلامی خمینی(ره) بود. نماد این استقلال در سال‌های منتهی به 57 با سرنگونی رژیم پهلوی، در دوازده فروردین با مشارکت در رفراندوم، در سیزده آبان 58 با تسخیر لانه جاسوسی و از شهریور 59 با حضور در جبهه‌های دفاع مقدس تحقق یافت.

وی افزود: چندین سال است که نماد استقلال کشور دانش هسته‌ای است که به فتوای عالی‌ترین مقام سیاسی و دینی ایران و رهبر انقلاب اسلامی امام خامنه‌ای هرگز از مجرای صلح‌آمیز خارج نمی‌شود. ما همان‌طورکه در مقاطع دیگر برای استقلال خود هزینه داده‌ایم در این مقطع نیز هزینه خواهیم داد.

این نماینده اصولگرای مجلس یادآور شد: متاسفانه مدتی است دولت محترم در قالب توافقنامه‌ای که در خصوص پرونده هسته‌ای پذیرفته، به دلیل امتیازات متعددی که داده و امتیازات حداقلی که گرفته، سبب جری شدن دشمنان دیرینه انقلاب اسلامی شده تا جایی که جبهه استکبار هر روز با ادعایی تازه نه تنها توهینی جدید می‌کند بلکه در مقابل انفعال مدیران سیاست خارجی یک گام پیش می‌نهد.

رسایی تصریح کرد: دولت محترم نیز به دلیل اینکه تمام تخم‌مرغ‌های خود را در سبد برداشتن تحریم‌های ظالمانه قرار داده و هیچ طرح اقتصادی مبتنی بر توان داخلی را مدنظر ندارد، با انفعال در برابر این زیاده‌خواهی‌ها تلاش می‌کند تا توافقنامه ژنو را به سرانجام برساند و به زعم خود تحریم‌ها را بردارد و گشایشی در زندگی مردم ایجاد کند. همین نکته سبب شده تا جبهه استکبار، سیاست تحقیر و تحمیل را در پیش بگیرد.

نماینده مردم تهران در مجلس با ابراز این عقیده که توافقنامه ژنو به بن‌بست رسیده، افزود: بدون تردید به دلیل برخورداری این متن از واژه‌های کشدار و مبهم و به دلیل متناقض بودن توافقنامه با برخی معاهدات بین‌المللی از جمله معاهده ان‌پی‌تی که استفاده صلح‌آمیز و غنی‌سازی را برای ما و تمامی اعضا لازم می‌شمارد و به دلیل خوی استکباری 1+5 و به دلیل زیاده‌طلبی آنها هرگز به مرحله نهایی نمی‌رسد.

وی ادامه داد: دولت تلاش می‌کند در قالب تبلیغات و هیاهو و بستن دهان منتقدان چنین القا کند که این توافقنامه یک پیروزی بزرگ بوده این در حالی است که جبهه استکبار از روزی که نرمش غیرقهرمانانه دولت یازدهم را دیده بر فشارهای خود افزوده است و عملا نه تنها تحریم‌ها کاهش نیافته بلکه نشانه‌های فشار بیشتر هویداست.

رسایی اضافه کرد: متاسفانه دولت محترم در توافقنامه ژنو 28 امتیاز داده و هشت امتیاز گرفته که این امتیازات از نظر کیفی با هم قابل مقایسه نیست. آیا می‌دانید بر اساس توافقنامه ژنو تمام تحریم‌های غیرهسته‌ای آمریکا و اروپا و قطعنامه‌های شورای امنیت به بهانه حقوق بشر و دفاع از تروریسم در جای خود باقی می‌ماند؟ آیا می‌دانید که ایران در طول 10 سال گذشته همیشه قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل را غیرقانونی و ظالمانه دانسته و از آن سر باز زده اما بر اساس این توافقنامه ما باید به آن عمل کنیم؟ آیا می‌دانید یکی از مواردی که بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت باید برچیده شود موشک‌های دوربرد ایران است؟

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: اکنون شاید دریابیم که چرا طرف ایرانی درخواست داشته مذاکرات محرمانه بماند. آیا جز این است که در دو حالت محتوا را محرمانه نگه می‌داریم؟ گاهی محتوایی محرمانه می‌ماند تا دشمن از جزئیات مطلع نشود اما توافقنامه ژنو که با دشمن منعقد شده است. اما گاهی محتوا محرمانه می‌ماند تا دوست از آن مطلع نشود به دلیل اینکه اطلاع دوست از این محتوای بد قطعا عصبانیت و ناراحتی او را به دنبال دارد.

مدیر مسئول هفته‌نامه 9 دی با بیان اینکه «دولت اجازه نمی‌دهد منتقدین آزادانه به انتقاد خود بپردازند» گفت: صداوسیما در فشار است تا منتقدین نتوانند انتقادات خود را به این توافقنامه بیان کنند. رسانه‌های منتقد از جمله هفته‌نامه 9 دی به دلیل انتقاد از توافقنامه ژنو توقیف شده‌اند. همه اینها حکایت از این دارد که این توافقنامه به هیچ وجه مصالح ملی ما را تامین نمی‌کند. البته تا ابر رهبری همچون امام خامنه‌ای پرچمدار این کشتی است 1+5 نخواهد توانست به خواسته‌های شوم خود برسد هر چند وندی شرمن ادعا کند که با آقای ظریف نزدیک شده و آنها همدیگر با نام کوچک صدا می‌کنند و درباره مسائل خصوصی یکدیگر سخن می‌گویند.

رسایی ادامه داد: ما 25 سال است صدای خمینی(ره) را از گلوی خامنه‌ای شنیده‌ایم. همان‌طور که خمینی (ره) اجازه نداد که استکبار زیاده‌خواهی کند خامنه‌ای هم اجازه نمی‌دهد.

وی اظهار کرد: آقای روحانی و وزیر محترم امور خارجه که روزی توافقنامه ژنو را پیروزی بزرگ می‌دانستند، امروز به خوبی متوجه شدند که توافقنامه ژنو به دلیل محتوای غیرحقوقی مبهم و کشدار به متنی تبدیل شده که انواع و اقسام تفاسیر از آن برداشت می‌شود و همین امر زیاده‌خواهی 1+5 را موجب شده است. زیاده‌طلبی‌های طرف غربی و سوء استفاده آنها از این متن غیرحقوقی و مبهم سبب شده تا آنها مطالبات مداخله‌جویانه داشته باشند.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به قطعنامه اخیر پارلمان اروپا علیه ایران تصریح کرد: غربی‌ها علاوه بر مسائل موشکی، مسائل تحقیقاتی و جلوگیری از پیشرفت هسته‌ای در کنار آن دولت محترم و انتخابات یازدهم را نامشروع اعلام می‌کنند و درخواست‌های نامشروع حقوق بشرانه دارند و در آخرین اقدام از پذیرفتن نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل ابا و اکراه داشتند.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: اساسا وقتی 1+5 اعلام می‌کند با توافقنامه ژنو به دنبال تامین امنیت اسرائیل و از کار افتادن پیشرفت هسته‌ای است و ما بر اساس آموزه‌های حسینی نمی‌توانیم در برابر ظلم ساکت بمانیم پس چطور می‌توان به این توافقنامه خوش‌بین بود؟

این عضو کمیسیون اصل 90 مجلس با اشاره به ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری نیز تاکید کرد: دولت باید بر اساس مدلی که رهبر معظم انقلاب اعلام کرده در قالب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که نشان از نقشه راه رهبر انقلاب دارد به دنبال حل مشکلات باشد نه بر اساس رفع تحریم‌ها.

رسایی در پایان ابراز امیدواری کرد که دولت در گام‌های بعدی بتواند با طی کردن مسیری که نقشه راه رهبری است بر مشکلات فائق بیاید.

انتهای پیام

کد N220459