طرح دیگر به لغو عضویت نمایندگان در برخی از شوراهای عالی و مجامع به مجمع تشخیص مصلحت ارجاع شد

لغو عضویت نمایندگان,شورای نگهبان

تهران - ایرنا - طرح عضویت و لغو عضویت نمایندگان مجلس شورای اسلامی در برخی از شوراهای عالی، شوراها، مجامع و سایر هیات ها با تصویب مجلس به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، نمایندگان در ادامه جلسه علنی امروز یکشنبه مجلس شورای اسلامی طرح عضویت و لغو عضویت نمایندگان مجلس شورای اسلامی در برخی از شوراهای عالی، شوراها، مجامع و سایر هیات ها اعاده شده از شورای نگهبان را بررسی کردند و درنهایت نمایندگان با 112 رای موافق 34 رای مخالف 15 رای ممتنع از 199 نماینده حاضر با ارجاع این طرح به مجمع تشخیص مصلحت نظام موافقت کردند.

پیشنهاد ارجاع این طرح به مجمع تشخیص مصلحت نظام از سوی مظفر نماینده مردم تهران در مجلس ارائه شده بود. براساس ماده 7 این طرح که به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده شد به منظور ایجاد هماهنگی برای کارآمد کردن نظام نظارت و ارتقای بهره بری و برای تقویت مدیریت کشور ، شورای دستگاه های نظارتی متشکل از 2 نفر از مسوولان نظارتی هر قوه با انتخاب رئیس قوه با حفظ استقلال هر یک از آنها در حدود مقرر در قانون اساسی تشکیل می شود.

دستورالعمل اجرایی این ماده و نحوه تشکیل جلسات شورا، نحوه تصمیم گیری و نحوه پیگیری تصمیمات، ظرف 6 ماه به پیشنهاد اعضای شورا و با توافق سران قوا تعیین می شود.

پیش از ارجاع این طرح به مجمع تشخیص مصلحت نظام نمایندگان با حذف این ماده مخالفت کردند.

این در حالی است که نظر کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس که کمیسیون اصلی بررسی این طرح بود این بود که این ماده حذف شود و به مجمع ارجاع نشود.

غلامرضا کاتب، سخنگوی کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس در این راستا گفت: شورای نگهبان به دلیل آن که این طرح پیش از این در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شده بود با آن مخالفت کرد و خواهان این بود که بار دیگر این طرح در مجمع بررسی شود.

وی ادامه داد ما در این راستا خواستیم که ماده موردنظر شورای نگهبان را حذف کنیم تا آن را در برنامه ششم توسعه یا در طرح دیگری به تصویب برسانیم تا کل طرح معطل نماند.

خبر تکمیل می شود.

سیام (3) 9121 ** د.الف ** 1418
کد N220145