اوکراین: حملات جدایی‌طلبان شرق کشور اقدام تجاوزکارانه‌ روسیه است

وزیر کشور اوکراین اعلام کرد، کشورش حملات جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در شرق اوکراین را که روز شنبه روی داد، اقدام تجاوزکارانه‌ای از سوی روسیه در نظر می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، آرسن آواکوف، وزیر کشور اوکراین در بیانیه‌ای در صفحه فیس‌بوک خود اعلام کرد: یگان‌های وزارتخانه‌های کشور و دفاع در حال اجرای یک طرح واکنش عملیاتی هستند.

در شهر دونتسک طی روزهای گذشته طرفداران کرملین با برپایی تجمع در میدان اصلی شهر خواستار جدایی از دولت جدید کی‌یف هستند.

بر اساس آخرین گزارش ها، روز شنبه گروهی مردان مسلح برای مدتی موفق به تصرف دفتر دادستانی در شهر دونتسک شده‌اند. برخی ساختمان های دولتی در این شهر همچنان تحت محاصره هواداران روسیه قرار دارد.

علاوه بر دونتسک، روس‌زبانان در شهرهای لوهانسک و خارکوف نیز برای خواسته ای مشابه اقدام به تجمع در میادین اصلی شهر کرده‌اند.

مخالفان دولت با در دست داشتن پلاکاردهایی اتحادیه اروپا و آمریکا را به دخالت در امور داخلی اوکراین متهم می کنند.

تلویزیون دولتی اوکراین نیز با پخش تصاویر مربوط به حمله به دفتر این تلویزیون در شهر خارکوف اعلام کرد که حمله کنندگان گروهی از طرفداران روسیه بوده اند.

پس از جدایی کریمه از اوکراین و پیوستن این شبه جزیره به روسیه در بسیاری از شهرهای شرقی این کشور که اغلب ساکنان آنها را روس زبانها تشکیل می دهند، اعتراض هایی علیه دولت مرکزی کی یف با درخواست برای جدایی از این کشور آغاز شده است.

دولت موقت اوکراین اعلام کرده است که در شهر کراماتورسک، در شرق اوکراین، درگیری مسلحانه‌ای رخ داده است.

آرسن آواکوف گفته است این درگیری پس از آن آغاز شد که معترضان هوادار روسیه تلاش کردند به یکی از ساختمان‌های دولتی حمله کرده و آن را تصرف کنند.

انتهای پیام

کد N219679