از احوالپرسی رهبر انقلاب با الهام علی اف به زبان آذری تا .....

سیاسی

تعارفات و احوالپرسی اولیه مقام معظم رهبری به زبان آذری بود و در طول مذاکرات هم جملاتی آذری بین طرفین رد و بدل شد.

پس از یک مدت طولانی ،آقای الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان روز چهارشنبه بیستم فروردین به تهران آمد و دیدارهای صمیمانه ای با مقام معظم رهبری و رئیس جمهور محترم داشت. این سفر برای هردو کشور همسایه مهم بود و دوران تقویت تعامل را نوید می داد. لذا بارها آقای علی اف از انجام این سفر ابراز خوشحالی کرد و تاکید داشت که این قبیل دیدارها زود به زود انجام شود. سندهای خوبی هم در سفر امضا شد، مخصوصا موافقتنامه ساخت نیروگاه در منطقه مارازاد - اردوباد در حاشیه ارس، که موجب استفاده بهینه از آب این رودخانه مرزی گردید. آقای الهام علی اف در صحبت های خود با ابراز رضایت از فعالیت سفیر ایران گفت فکر می کنم وی خوشحال ترین فرد امروز باشد . واقع امر هم همین بود چرا که پس از ان دوران التهاب که بیش از یک سال قبل بر روابط حاکم بود، امروز فضای مثبتی بر روابط حاکم است که البته همه دست اندرکاران سیاست خارجی چه در مرکز و چه همکاران من در باکو در آن سهیم بودند. من سفر آقای الهام علی اف را یک پیروزی برای سیاست منطقه ای ایران در دوره دولت آقای دکتر حسن روحانی می دانم و امیدوارم بیش از گذشته شاهد این توفیقات در عرصه دیپلماسی باشیم.

                                                                                     ***
دیدار آقای الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان با مقام معظم رهبری صمیمانه و گرم بود و گذشته از رهنمودها و مواضع رسمی که بیان شد، ملاقات فضائی لطیف و دوستانه داشت. تعارفات و احوالپرسی اولیه مقام معظم رهبری به زبان آذری بود و در طول مذاکرات هم جملاتی آذری بین طرفین رد و بدل گردید. در اواسط ملاقات، رهبر انقلاب پرسیدند که آیا کمیسیون مشترک هم برگزار شده که آقای دکتر روحانی گفتند آقای واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را به عنوان رئیس ایرانی کمیسیون تعیین کردیم و قرار شد موضوع را پیگیری کنند. در اینجا رهبر انقلاب از آقای واعظی پرسیدند آیا زبان ترکی می دانید؟ آقای واعظی پاسخ دادند خودم نه اما همسرم ترک است. پاسخ آقای واعظی با لبخند حضار همراه بود و مقام معظم رهبری، پاسخ آقای واعظی را به زبان آذری برای آقای الهام علی اف تعریف کردند که موجب خنده طولانی رئیس جمهور آذربایجان شد.

                                                                                     ***
فضای دیدار و مذاکرات طولانی دو رئیس جمهور نیز دوستانه، صمیمی و در عین حال صریح و جدی بود. آقای دکتر روحانی با متانت و استفاده از ادبیات فاخر و صادقانه مواضع کشورمان را بیان داشت. از ورای صحبت های آقای الهام علی اف نیز اراده استوار وی برای تقویت مناسبات و کاهش سوء تفاهمات مشخص بود. طرفین چشم انداز روابط را مثبت می دیدند و بر ضرورت اجرای سیاست های فرصت محورانه تاکید داشتند. از اتفاقات خوب این سفر تعیین روسای کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی بود.قبلا اقای ضیاء محمد اف وزیر حمل و نقل به عنوان رئیس طرف آذری تعیین شده بود و از طرف ایران هم در همین سفر آقای محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان رئیس کمیسیون مشترک تعیین و معرفی شد. آقای واعظی انتخاب بسیار خوبی بود چراکه ایشان از سال های اول استقلال آذربایجان به عنوان معاون وزیر امور خارجه با مسائل آذربایجان آشنا و درگیر بود، ملاقات های متعددی با مرحوم حیدر علی اف داشت و در جریان جنگ قره باغ، ارسال کمک های ایران برای جمهوری آذربایجان را مدیریت می کرد.مضاف بر اینکه ایشان یک مدیر اجرائی قوی است و آقای علی اف نیز با توجه به شناخت خود از آقای واعظی، بسیار از این انتخاب راضی بود و چندین بار این موضع را بیان کرد.

کد N219630