کشوری که محل اختفای ایمن الظواهری را می‌داند

تسنیم نوشت:

پژوهشگران آمریکایی در مطالعات صورت گرفته اعلام کردند: دولت پاکستان از محل دقیق حضور ایمن الظواهری آگاه و مطلع هستند، اما نمی خواهند فاش کنند.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری سی ان ان؛ یک پژوهشگر و تحلیلگر آمریکایی اعلام کرد: دولت پاکستان حمایت لازم را به سازمان تروریستی القاعده ارائه می دهد، و از جنبش طالبان هم پشتیبانی می کند، تا از این طریق همواره کنترل اوضاع افغانستان را در دست داشته باشد.
این پژوهشگر آمریکایی بعد از یک سری پژوهش ها و تحلیل ها سرانجام به این نتیجه رسیده که اسلام آباد به دقت می داند محل حضور ایمن الظواهری رهبر سازمان تروریستی القاعده کجاست، اما این مساله را فاش نمی کند.
کارلوتا گال روزنامه نگار متخصص مسائل افغانستان در نشریه "نیویورک تایمز" و مولف کتاب " دشمن اشتباهی ... آمریکا در افغانستان است" که مطالعات بسیاری را در زمینه آینده اوضاع در افغانستان و کشورهای اسلامی دارد در این زمینه گفته است: معتقدم دولت پاکستان یکی از حامیان اصلی سازمان القاعده است، و اسلام آباد برای بازگشت مجدد القاعده و طالبان به صحنه حمایت های لازم را به عمل می آورد.
گال در این زمینه می افزاید: ما شاهد موج فزاینده ای از خشونت و اقدامات تروریستی هستیم و به صراحت باید گفت ما روزی را نمی بینیم که در آن عملیات انتحاری صورت نگرفته باشد، من اساس تمام این عملیات و مصدرش را پاکستان می دانم.
وی افزود: از نظر ما و مطالعاتی که در این زمینه صورت گرفته پاکستان هنوز جنگش را تمام نکرده است، آنها از طریق نیروهای وابسته به خود نظیر طالبان می خواهند بر افغانستان سلطه داشته باشند.
این پژوهشگر آمریکایی در ادامه می افزاید: پاکستان از سازمان القاعده حمایت کرده و حتی رهبر آن را یعنی اسامه بن لادن را در خود اسلام آباد پناه داده بود، از این رو باید گفت ایمن الظواهر رهبر دیگر این سازمان هم اکنون از حمایت نظام پاکستان برخوردار است او اکنون در پاکستان حضور دارد، من به این مساله در کتابم اشاره کرده ام، براساس اطلاعاتی که در اختیار دارم دولت پاکستان از سال 2005 از وی حمایت می کند، از این رو دولت پاکستان به خوبی می داند ایمن الظواهری در کجاست.
گفتنی است دولت آمریکا اسامه بن لادن رهبر سابق القاعده را در جریان عملیات کماندویی در شهر آبوت آباد در نزدیک اسلام آباد پایتخت پاکستان به هلاکت رساند، اما در آن زمان دولت آمریکا که پاکستان را یکی از اساسی ترین هم پیمانان خود در آسیا می داند، باور کرده بود که اسلام آباد از حضور بن لادن در آن منطقه آگاهی نداشته حال این که محل اختفای بن لادن وحل هلاکتش از سوی کماندوهای آمریکایی تنها چند صد متر از نهاد امنیتی واطلاعاتی پاکستان فاصله داشته، و بن لادن سال ها در آن منطقه اقامت داشته است.

5252

کد N215930