مهمترین روز در انتخابات یک ماهه هند

سیاسی

مردم ۱۴ ایالت در هند امروز (پنج‌شنبه) پای صندوق‌های رای می‌روند تا در یکی از مهم‌ترین روزهای این انتخابات پارلمانی رای دهند.

مردم ۱۴ ایالت در هند امروز (پنج‌شنبه) پای صندوق‌های رای می‌روند تا در یکی از مهم‌ترین روزهای این انتخابات پارلمانی رای دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از شبکه خبری بی.بی.سی، انتخابات هند که بزرگ‌ترین انتخابات جهان شناخته می‎شود، از ۷ مارس(18 فروردین) آغاز شده است و بیش از یک ماه ادامه دارد.

روز پنج‌شنبه مردم ۱۴ ایالت برای ۹۱ کرسی از پارلمان هند رای می‌دهند. پایتخت هند، دهلی و ایالت مهم یوتارپرادش که رای آن تعیین‌کننده است، از جمله مناطق رای‌گیری امروز هستند.

هزاران نیروی پلیس و نیروهای امنیتی لباس شخصی برای تامین امنیت حوزه‌های رای‌گیری اعزام شده‌اند. در روزهای دوشنبه و چهارشنبه رای‌گیری در ۹ ایالت برای انتخاب ۱۳ کرسی برگزار شده بود. رای‌گیری در این انتخابات در بیش از ۹۳۰ هزار مرکز و بیش از یک ماه ادامه خواهد داشت.

انتخابات هند در ۹ مرحله برگزار می‌شود. قرار است رای‌گیری‌ها روز ۱۲ ماه مه پایان یابد و شمارش آرا در روز ۱۶ مه آغاز شود.

بیش از ۸۱۴ میلیون هندی، می‌توانند در این انتخابات رای دهند. این رقم، 100 میلیون بیش از شمار واجدان شرایط در انتخابات پنج سال پیش است.

حزب "مردم عامی" که منتقد حزب حاکم است و آن را به فساد متهم می‌کند، سال گذشته در دهلی که رای آن امروز پنج‌شنبه معلوم می‌شود، توانست رای چشم‌گیری جلب کند.

رهبری حزب اصلی مخالف دولت برعهده نارندرا مودی است که به کوتاهی در پیش‌گیری از شورش علیه مسلمانان متهم است.

در این دوره، حزب "مردم عامی" به رهبری آرویند کجریوان نیز در نظرسنجی‌ها از موقعیت خوبی برخوردار بوده است. این حزب تاکنون ۴۰۷ نامزد معرفی کرده که در تمام ۵۴۳ حوزه انتخاباتی سرتاسر هند حضور دارد.

مانموهان سینگ، نخست‌وزیر هند، از حزب کنگره، در انتخابات امسال شرکت ندارد. حزب او امسال به رهبری رائول گاندی پا به عرصه انتخاباتی گذاشته است. گاندی، پسر سونیا بیوه ایتالیایی راجیو گاندی است. از سونیا گاندی به عنوان قدرتمند‌ترین زن هند یاد می‌شود.

طبق نظرسنجی‌ها بسیاری از رای‌دهندگان، حزب کنگره را مسئول وضع نابسامان اقتصادی و مجموعه‌ای از پرونده‌های فساد مالی و اداری می‌دانند.

رهبری حزب اصلی مخالف دولت، "حزب مردم هند" (بهاراتیا جاناتا) امسال برعهده نارندرا مودی، سیاستمدار جنجالی است. او در نظرسنجی‌ها از رقبایش جلوتر است وی از سال ۲۰۰۱ وزیر اعظم ایالت گجرات در غرب هند بوده است و در این مدت توانسته این منطقه را به مرکز مهم فعالیت‌های اقتصادی کشور بدل کند. این چهره‌ملی‌گرای هندو متهم است که در دوره تشدید خشونت‌های مذهبی در سال ۲۰۰۲ که از آن به عنوان بزرگ‌ترین شورش هندوها علیه مسلمانان در هند یاد می‌شود، در پیش گیری از خون‌ریزی‌ها سهل‌انگاری و کوتاهی کرده است.

"حزب مردم هند" در بیانیه‌ای که ساعاتی پس از آغاز رای‌گیری در هند منتشر کرد، وعده داده است که اگر پیروز شود، اقتصاد و زیرساخت‌های کشور را بهبود دهد و با فساد مبارزه کند.

حزب کنگره هم وعده "رشد فراگیر و همه‌جانبه" داده است. این حزب حاکم در برنامه انتخاباتی‌اش، وعده برنامه‌های رفاهی داده است از جمله حق برخورداری از بیمه درمانی برای همه و بازنشستگی برای سالمندان و توانجویان.

احزاب کوچک‌تر دیگری هم در انتخابات حضور دارند و اگر هیچ‌کدام از احزاب نتوانند به‌تنهایی اکثریت را به دست آورند، این احزاب خرد ی‌توانند نقش تعیین‌کننده‌ای در شکل‌گیری دولت آینده هند ایفا کنند.

همه این احزاب برای کسب اکثریت در مجلس سفلی پارلمان تلاش می کنند. مجلس سفلی (لوک سابا) ۵۴۳ کرسی دارد و هر حزب یا ائتلافی که بتواند ۲۷۲ کرسی را کنترل کند، مامور تشکیل کابینه خواهد شد.

امسال برای اولین بار هندی‌ها می‌توانند گزینه "هیچ‌کدام" را هم در برگه رای انتخاب کنند و به این صورت می‌توانند پای صندوق رای بروند اما به هیچ نامزدی رای ندهند.

انتهای پیام

کد N215561