نجابت: اعتدال سرلوحه کار قرار گرفته است

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: دستاوردهای هسته‌ای نتیجه مجاهدت جوانانی است که در سال‌های سخت تحریم فناوری توانستند ما را به جرگه کشورهای هسته‌ای وارد کنند و نقش بی‌بدیل شهدای هسته‌ای را که جان بر کف توان ایرانیان را به رخ جهان کشیدند پاس می‌داریم.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسین نجابت طی نطق میان دستور خود در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: این روزها در بعضی از روزنامه‌های زنجیره‌ای حتی در حواشی دولت برخی این سوال را مطرح می‌سازند که آیا صنعت هسته‌ای آنقدر ارزش دارد که ما برای آن این هزینه گزاف را پرداخت کنیم و در پاسخ باید گفت که اگر صنعت هسته‌ای و جوانان خود را در این حوزه به تولید چند کیلو سوخت برای نیروگاه تعریف کنیم حتما این هزینه قابل توجیه نیست اما اگر واقعی تحلیل کنیم و ببینیم که در پرتو رشد و توسعه صنعت هسته‌ای کشور وارد حوزه میکروب و نانو می‌شود و اگر بفهیم با تکیه بر خلاقیت نیروهای داخلی این مهم انجام شده است ارزش آن را می‌فهیم.

وی افزود: اگر توجه کنیم که برای چرخش یک سانتریفیوژ به میزان بیش از 950 دور در ثانیه باید به عالی‌ترین سطح از مهندسی مواد، الکترونیک، الکتروتکنیک، فیزیک، شیمی، آی‌تی و نرم‌افزارهای کنترل سیستم برسیم و از همه مهم‌تر توجه کنیم که غرور ملی و مشوق‌های واقعی برای جوانان ما در پرتو این صنعت چگونه شکل می‌گیرد آنگاه عوام‌فریبی نمی‌کنیم و به جای نوشتن مار عکس مار را نمی‌کشیم و از پشت به حرکت ملی کشور خنجر نمی‌زنیم.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر تعجب کنیم که در کنار این صنعت، صنایعی همچون صنعت سلول‌های بنیادین، هوافضا، صنایع موشکی و فناوری‌های پیشرفته‌ای در این کشور شکل گرفته که همگی از ارکان قدرت ملی است آنگاه خواهیم فهمید که این صنعت ارزان به دست نیامده که ما آن را ارزان بفروشیم و همه درک خواهیم کرد که این صنعت صنعتی ملی است و نباید تنگ‌نظرانه و جناحی با آن برخورد کنیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به سالگرد شهادت سید شهدای اهل قلم، گفت: شهید عابدی بزرگ مردی که ثابت کرد می‌توان پوسته‌های پوشالی و مادی ادبیات و اندیشه را شکست و با تکیه بر ارزش‌های دینی در حوزه‌ هنر، هنرمندان نقش‌آفرین شد. مردی که پزهای روشنفکر مآبانه صرفا تقلیدی را بر باد داد و خود جاودانه شد و شاهدی شد که کسی نتواند ادعا کند که نمی‌توان با اندیشه باب دینی هنر فاخر تولید کرد.

وی همچنین با اشاره به 21 فروردین سالگرد شهادت سپهبد صیاد شیرازی خاطرنشان کرد: شهید صیاد انسانی فهیم و جان بر کف که با بصیرت، افتخار و غرور ملی را به نیروهای ارتش و نیروهای مسلح ارزانی داشت و چقدر دردناک و پرغصه است که نتوانستیم سرگذشت این ستارگان تابناک را در قالب‌های هنری همچون فیلم، رمان و ... به درستی به نسل‌های آینده منتقل کنیم.

نجابت در بخش پایانی سخنان خود خطاب به رییس‌جمهور گفت: آقای روحانی اعتدال به عنوان راهبرد شما سرلوحه کار قرار گرفته است و این مفهوم حتما باید تعریف و تبیین شود و نباید داستان دوم خرداد و مقوله اصلاح‌طلبی و اصلاحات تکرار شود. یادمان نرفته در آن زمان تحت عنوان اصلاح‌طلبی و اصلاحات هر کس و ناکسی هر اندیشه‌ای را به عنوان اصلاح‌طلبی به خرد جامعه می‌داد و آشوبی در حوزه اندیشه ایجاد کرد که نتایج آن منتهی به وقایع سال‌های 78 و 88 شد.

وی تاکید کرد: نکند در پرتو اعتدال انقلابی‌گری رها شود و هر حرکت انقلابی با ننگ افراط و تفریط و خشونت‌گرایی منکوب گردد و اگر اعتدال بازگشت به اندیشه امام و منویات رهبری است صددرصد پذیرفته شده است. اگر اعتدال بیانگر شعار امام است که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند این قابل قبول است.

نماینده مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: جناب آقای روحانی باید توجه داشته باشید در هیچ کدام از دولت‌های بعد از انقلاب مرسوم و متعارف نبوده که دولتمردان کاری غیر از انجام وظایف دولتی داشته باشند اما مشاهده می‌کنیم برخی از دولتمردان شما که در زمان دولت‌های قبلی به کارهای تجاری مشغول بوده هنوز این شرکت‌ها را رها نکرده‌اند و تردید نکنید که این یک زمینه فساد است و شما باید قاطعانه تکلیف را روشن کنید. یا آنها باید کار دولتی را انجام دهند یا به بخش غیردولتی بروند.

انتهای پیام

کد N213454